1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Süresiz nafaka' ve 'çocuk icrası' ikinci pakette

Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Sözcüsü Mesut Özcan: Nafaka yükümlülüğünü yerine getirmeyen 25 bin kişi, cezaevine girdi. İnsanlık dışı bu uygulamadan vazgeçilmeli
20 Ekim 2019 07:30
Yazdır
'Süresiz nafaka' ve 'çocuk icrası' ikinci pakette

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetemizin uzun süredir gündemde tuttuğu "süresiz nafaka" ve "çocuk icrası" konularının ikinci pakette yer alacağını duyurdu.

Erdoğan, nafaka ödemelerine bir düzenleme getirileceğini, icra için de çocuk teslim merkezlerinin kurulması yönünde çalışma yürüttüklerini aktardı. Bu açıklama, on binlerce mağdur anne ve babaya umut ışığı oldu. Gözler, önümüzdeki günlerde tamamlanması beklenen ikinci yargı paketine çevrildi. Biz de ailelerin paketten beklentilerini Süresiz Nafaka Mağdurları Platformu Sözcüsü Mesut Özcan'a sorduk.

Özcan, 31 yıldır yaşanan nafaka probleminin artık ortadan kalkmasını istediklerini ifade ederek, şunları söyledi: Yeni nafaka ödeme sisteminde alt-üst sınır yasalarla belirlenmeli. Nafaka alacaklısının nafaka aldığı süre içerisinde, mesleki eğitim kursunda eğitim alması ve sonrasında İŞKUR'a müracaatın zorunlu tutulması gerektiğini düşünüyoruz. Boşanma davalarının uzun sürmesi sebebiyle, yıllarca tedbir nafakası ödemek zorunda kalıyoruz. Bu davaların en geç 450 gün içinde sonuçlandırılmasını, tedbir nafakasının, süreli nafaka düzenlemesi kapsamında süreye dahil edilmesini istiyoruz. En çok can yakan uygulama ise üç ay tazyik hapsi. Nafaka yükümlülüğünü yerine getirmeyen 25 bin kişi, bu sebeple cezaevine girdi. İnsanlık dışı bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmeli.

EVLİLİK FONU DEVREYE GİRSİN

Nafaka alan kişi, süre sonunda yoksulluğun ortadan kalkmadığını delilleriyle ispatlaması halinde devlet tarafından 'Evlilik Fonu' devreye sokulsun. Fon için evlilik akdinde alınan işlem ücretine 'Evlilik Fonu katkı payı' eklenmesini öneriyoruz. Aileler, çocuklarını icra dairelerine başvurup haczederek görebiliyor. Bunun için 500 TL ücret ödüyor. Bu işlem kaldırılmalı. Çocuk teslim merkezleri bir an önce kurulmalı. Okullar, geçici olarak teslim merkezi olarak kullanılabilir.

Damla Peker

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:38 - MSB: Terör örgütü Rasulayn'da okulu mevzi yaptı12:30 - MELBES'le çevre kirliliğiyle etkin mücadele12:22 - Kreşi olmayan firmadan ayrıldı, kıdem tazminatını aldı12:16 - CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan 'EYT' açıklaması12:09 - Uzmanlardan güçlü temizlik için beyaz sirke önerisi12:04 - İstanbul Havalimanı, 2 uluslararası havalimanı ile anlaşma yaptı12:00 - Online üniversitede e-MBA imkanı11:45 - e-Devlette kullanıcı sayısı 44,5 milyonu geçti11:39 - Bilgisayar satışlarında trend, ucuz ürünler11:33 - Operasyonlar teröristlerin iletişimini de kopardı
11:31 - Tersane İstanbul'da 15 bin kişiye iş imkanı11:27 - 26 mesleğe daha yeterlilik belgesi şartı11:24 - Terör mağduru 44 bin 417 öğrenciye telafi eğitimi11:22 - MEB, özel eğitim meslek okulları için harekete geçti11:19 - Yollarda karla mücadeleye sıkı takip11:16 - KVKK Başkanı Prof. Dr. Bilir'den kişisel verileri koruma uyarısı11:14 - Borsada gözler son 1,5 yılın zirvesinde11:12 - Darbe girişiminin failleri cezasız kalmadı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secdeye vardığı görüntülerden rahatsız oldunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam