1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

2023 Eğitim Vizyonu'nun önemli hedefi hayata geçiyor

2023 Eğitim Vizyonu'nun en önemli hedeflerinden biri daha hayata geçiyor. Öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif yetenek ve kazanımlarının dijital ortamda izlenerek, değerlendirme ve yönlendirme süreçlerine kaynaklık edeceği e-Portfolyo projesinin detayları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.
21 Ekim 2019 11:41
Yazdır
2023 Eğitim Vizyonu'nun önemli hedefi hayata geçiyor

2023 Eğitim Vizyonu'nun en önemli hedeflerinden biri daha hayata geçiyor. Öğrencilerin sosyal, kültürel, sportif yetenek ve kazanımlarının dijital ortamda izlenerek, değerlendirme ve yönlendirme süreçlerine kaynaklık edeceği e-Portfolyo projesinin detayları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

e-portfolyo ile tüm öğrenciler, erken çocukluktan; lise mezuniyetine kadar takip edilecek, değerlendirilecek ve bu bilgiler ışığında ilgi ve yeteneklerini geliştirmek ve onları doğru yönlendirmek mümkün olacak.

Öğrencilerimiz okul yaşamı boyunca akademik, sosyal, sportif ve kültürel alanlarda birçok sonuç elde ederler. Öğrencinin aldığı bu sonuçlar, bir yandan kendi çağ nüfusu içinde ne anlama geldiği diğer yandan da çocuğun yıllar içerisinde nasıl bir hikayesi olduğu konusunda değerlendirme imkanı sunar. Bu bilinçle 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında erken çocukluktan lise mezuniyetine kadar çocuklarımızın izlenmesi, değerlendirilmesi, geliştirilmesi ve yönlendirilmesi amacıyla her çocuk için bir e-portfolyo oluşturuldu. Bu hizmet çocuklarımızın eğitim yaşamları boyunca farklı alanlarda yapmış olduğu çalışmalara ulaşmamıza ve çalışmaları değerlendirmemize süreklilik sağlayan bir imkan tanıyacak.

e-portfolyo çok sayıda karmaşık veriyi "daha anlamlı" hale getiriyor. Çocuğun okul içinde ve okul dışındaki başarılarının bütünsel bir şekilde dosyalandığı portfolyolar, gelişimsel ihtiyaçları da gösteriyor ve her çocuğa yapılacak rehberlik için de doğru çerçeveyi sunuyor.

Çocuğun tüm okul yaşamında aldığı sonuçlar, elde ettiği başarılar, sosyal, sportif ve kültürel alanlarda katkılarından oluşan ürün dosyası e-portfolyoda, öğrencilerin ulusal ve uluslararası projelere katılımı, öğrencinin kendini tanıttığı bir bölüm; okuduğu kitapların adları, kitapların sayfa sayıları ve bu bilgilerin grafiksel analizler de bulunuyor.

e-Portfolyo çalışmasıyla, öğrencinin ilgi ve merakı yıllara yayılan bir süreçle izleniyor. Bu da bir sonraki eğitim kademesinde yapılacak tercihlerin veriye dayalı yapılmasını sağlıyor. Okul ve okul dışı yaşamın entegrasyonu yine e-Portfolyo ile sağlanıyor.

e-Okul sistemine kayıtlı her öğrenci e-Portfolyo sistemine de kayıtlı olmakla birlikte e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) üzerinden e-Portfolyosuna erişim sağlayabiliyor."

e-Portfolyo Sisteminin Özellikleri:

Öğrenci Bilgileri : Öğrenci 'nin sınıf, okul numarası, yabancı dil bilgisi, devamsızlık bilgileri gibi bilgiler yer alıyor.

Ürünlerim : Kullanıcının yapmış olduğu çalışmaları, ürün kategorisi seçerek e-Portfolyosuna ekleme olanağı sunuyor.

Hakkımda : Bu bölümde kullanıcı kendisini tanıtıcı bir makale yazabiliyor ve ilgi alanlarını seçebiliyor.

Etkinliklerim : Kullanıcının katılım sağladığı, performans ve derece gösterdiği, ortaya çıkardığı ürünlerin etkinlik kategorilerine göre grafiksel analizi yer alıyor. Ayrıca ilgili etkinliklerin adları ve alan bilgilerine de bu alandan ulaşmak mümkün.

Akademik Bilgiler : Not ortalamalarının tablo ve grafiksel analizi, Türkçe matematik ve yabancı dil derslerine ait notların grafiksel analizi, başarı belgeleri, seçmeli dersler, merkezi sınav bilgileri yer alıyor.

Okuduğum Kitaplar : Kullanıcının okumuş olduğu kitapların tür ve kategorilerine göre dağılımı, grafiksel analizi, okuduğu kitapların adları, sayfa sayıları bulunuyor.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:18 - Mühendis Küçükcan için İMO'da tören düzenlendi15:15 - Eskişehir'de FETÖ şüphelisi iki kişi tutuklandı15:11 - Serinhisar Belediye Başkanı partisinden istifa etti15:07 - Aynı mağduru ikinci kez dolandırmaya kalkınca yakalandı15:04 - Fotoğrafını izinsiz kullanan ilaç firmasına dava açtı14:53 - TBMM Başkanı Şentop: Devleti var eden şey hukuktur14:41 - 350 bin liralık nakliye dolandırıcılığı operasyonu: 4 gözaltı14:28 - Belediye başkanının maaşı öğrencilere burs oldu14:20 - 'Türkiye'nin milli füze hava savunma sistemine ihtiyacı var'14:16 - PKK/YPG'nin düzenlediği saldırılarda yaralanan milli eğitim memuru şehit oldu
14:01 - Ağrılılardan '2020 Yılı İshak Pasa Sarayı Yılı Olsun' kampanyası13:49 - Düğünde pasta yerine 'çiğ köfte' kestiler13:37 - Uzman çavuş ve eşi, polis kayınbiraderi tarafından öldürüldü13:35 - Tarihi Kapalıçarşı'da 12 milyon TL'ye dükkan13:29 - Silahlı drone Songar göreve başlıyor13:16 - CHP'den 'sosyal yardım' eleştirisi13:13 - İstanbul'da gece metrosunu kaç kişi kullanıyor?13:07 - ALES 81 ildeki 88 sınav merkezinde yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secdeye vardığı görüntülerden rahatsız oldunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam