1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Amacımız hak arama kültürünü yaygınlaştırmak'

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç: İdarenin denetlenebilirliğini ve şeffaflığını sağlayabilirsek Türkiye'de birçok şey kendiliğinden hallolacaktır. Özellikle bütün şehirleri dolaşıyoruz. Öğrencilerle ombudsmanlık toplulukları kuruyoruz. Amacımız, Türkiye'de hak arama kültürünü yaygınlaştırmak
21 Ekim 2019 12:33
Yazdır
'Amacımız hak arama kültürünü yaygınlaştırmak'

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "İdarenin denetlenebilirliğini ve şeffaflığını sağlayabilirsek Türkiye'de birçok şey kendiliğinden hallolacaktır. Özellikle bütün şehirleri dolaşıyoruz. Öğrencilerle ombudsmanlık toplulukları kuruyoruz. Amacımız, Türkiye'de hak arama kültürünü yaygınlaştırmak." dedi.

Malkoç, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun katılımıyla Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 100'üncü Yıl Konferans Salonu'nda düzenlenen "2'nci Türkiye Üniversite Ombudsmanlık Toplulukları Kongresi"nin açılışında, vatandaş ile idareciler arasında gerçekleştirdikleri arabuluculuk kültürünü, üniversitelerde de yaygınlaştırmak istediklerini belirtti.

Sivil vatandaşların idareci ile yöneticiler karşısında zayıf olduğunu ve haklarının korunması gerektiğini ifade eden Malkoç, "Kamu Denetçiliği Kurumu, idare karşısında vatandaşın hakkını, hukukunu korumak için kurulmuştur. Bir bakıma idare ile vatandaş arsında bir barış köprüsüdür." diye konuştu.

Türkiye'de yaklaşık 8 milyon üniversite öğrencisi bulunduğuna dikkati çeken Malkoç, şunları kaydetti:

"Düzgün, hukuka uygun hareket eden, ahlaklı gençlik Türkiye'nin en büyük sermayesidir, gücüdür. Biz üniversite gençliği arasında adaleti, hakkaniyeti, hak aramayı yaygınlaştırmak için ombudsmanlık toplulukları kurduk. Ombudsmanlık kültürünü yaygınlaştırmaya çalışıyoruz."

Malkoç, üniversite yıllarında ombudsmanlık topluluklarında yer almış öğrencilerin, iş hayatında karşılaştığı sorunlara daha barışçıl ve uzlaşmacı yaklaşacağını dile getirdi.

Hak arama kültürüyle Türkiye'deki birçok sorunun hallolacağını vurgulayan Malkoç, "İdarenin denetlenebilirliğini ve şeffaflığını sağlayabilirsek Türkiye'de birçok şey kendiliğinden hallolacaktır. Özellikle bütün şehirleri dolaşıyoruz. Öğrencilerle ombudsmanlık toplulukları kuruyoruz. Amacımız, Türkiye'de hak arama kültürünü yaygınlaştırmak." şeklinde konuştu.

Programa, AK Parti milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu, Cengiz Aydoğdu ve Erol Kavuncu ile Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin'in yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:08 - Fatih Erbakan, partisinin yeniden genel başkan seçildi16:03 - Terör saldırısında yaralanan MEM çalışanı şehit oldu15:58 - Antalya'da tatilciler kasımda deniz keyfi yaptı15:53 - Yayla sakinleri 'Dipsiz Göl'ün kapatılmasını istedi15:48 - Hakkari'de ilk kez sinema atölyesi yapılacak15:44 - Dipsiz Göl'ün eski haline dönmesi için kar bekleniyor15:39 - Ankara'da, metro hızı, 2020 yılında 8 km artacak15:34 - KOAH, kamuoyu tarafından yeterince bilinmiyor15:30 - 'Yaşamaz' dedikleri Eylül şimdi okula gidiyor15:26 - Diyabet hastası doktorun 'şekerle' mücadelesi
15:22 - Tarım ve Orman Şurası yarın başlıyor15:18 - Mühendis Küçükcan için İMO'da tören düzenlendi15:15 - Eskişehir'de FETÖ şüphelisi iki kişi tutuklandı15:11 - Serinhisar Belediye Başkanı partisinden istifa etti15:07 - Aynı mağduru ikinci kez dolandırmaya kalkınca yakalandı15:04 - Fotoğrafını izinsiz kullanan ilaç firmasına dava açtı14:53 - TBMM Başkanı Şentop: Devleti var eden şey hukuktur14:41 - 350 bin liralık nakliye dolandırıcılığı operasyonu: 4 gözaltı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secdeye vardığı görüntülerden rahatsız oldunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam