1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Bilgisayar oyunu bağımlılığına karşı yasal düzenleme şart'

Bilişim Teknolojileri Bağımlılığıyla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı Nabi Avcı: Türkiye'de bilgisayar oyunu bağımlılığı Güney Kore, Çin, Finlandiya kadar yüksek tehlike boyutunda değil. Ancak bu bir teselli değil, tedbir almamız gereken durumdur
24 Ekim 2019 11:26
Yazdır
'Bilgisayar oyunu bağımlılığına karşı yasal düzenleme şart'

- Bilişim Teknolojileri Bağımlılığıyla Mücadele Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, Türkiye'de bilgisayar oyunu bağımlılığının Güney Kore, Çin, Finlandiya kadar tehlike boyutunda olmasa da buna karşı tedbir alınması gerektiğini belirterek, "Özellikle oyun üreticisi firmalar, platformlar ve kuruluşlarla ilgili yasal düzenlemeleri mutlaka hayata geçirmemiz gerekiyor." dedi.

Avcı, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, komisyonun 13. toplantısını gerçekleştirdiğini, toplantılar boyunca alanında uzman birçok akademisyen, sivil toplum ve kamu kurumu temsilcisini dinlediklerini anımsattı.

Komisyon için yol gösterici toplantılar gerçekleştirdiklerini anlatan Avcı, şunları kaydetti:

"Sunumlardan elde ettiğimiz veriler doğrultusunda hazırlayacağımız raporda özellikle çocuklar ve gençlerin teknoloji bağımlılığından uzak tutulmaları için yasama olarak neler yapılabileceği konusunda somut öneriler geliştiriyoruz. Özellikle bilgisayar oyunları bağımlılığının dünya ülkeleri için olduğu gibi Türkiye için de büyük bir tehlike olduğunu yapılan sunumlardan görmekteyiz. Bu, tüm dünyayı kasıp kavuran bir salgın gibi. Video oyunları, bilgisayar oyunları bağımlılığı çocuklarımızın yalnız zihinsel sağlıklarını değil, bedensel sağlıklarını da tehdit eder aşamaya gelmiştir. Bu sadece bize mahsus bir durum değil. Çok şükür bizim göstergeler bir Güney Kore kadar, bir Çin kadar, bir Finlandiya ve diğer ülkeler kadar yüksek tehlike boyutunda değil. Ancak bu bir teselli değil, tedbir almamız gereken durumdur. Bunun için de özellikle oyun üreticisi firmalar, platformlar ve kuruluşlarla ilgili yasal düzenlemeleri mutlaka hayata geçirmemiz gerekiyor."

Avcı, diğer ülkelerin aldığı tedbirleri de yapılan sunumlar doğrultusunda değerlendireceklerini söyledi.

Komisyonun ayrıca kendi araştırmalarının da bulunduğunu ifade eden Avcı, bu araştırmalar doğrultusunda gençleri meşgul eden, tüm sosyal faaliyetlerden alıkoyan, sağlıklarını ciddi manada tehlikeye atan bağımlılıkla ilgili yasal tedbirleri kısa sürede düzenleyeceklerini ifade etti.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:07 - Profesyonel Sualtıadamları Yönetmeliğinde Değişiklik03:05 - Valilik ve Kaymakamlık Birimleri Teşkilat, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik03:03 - İçişleri Bakanlığı Dernekler Denetçileri Yönetmeliğinde Değişiklik00:04 - Memur, evlendiğini kurumuna bildirmek zorunda değil!00:02 - 4 Haziran 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Bekçilere yönelik düzenlemenin 7 maddesi kabul edildi23:51 - 'Vakalar varken neden normalleşiyoruz' sorusunun cevabı23:45 - TBMM Genel Kurulu'nda 'FETÖ' ile 'Gezi' tartışması23:40 - İnternet üzerinden araba alırken dikkat!23:38 - 'Çocuğunuz internette istismara maruz kalıyor olabilir'
23:30 - Ankara'da AVM'lerin çalışma şartları revize edildi23:13 - Metrobüs durakları eski günlerine döndü23:11 - 3 bin 500 yıl önce ilk pandem Hititler döneminde yaşandı22:55 - DSÖ, 'hidroksiklorokin'in denemelerini tekrar başlatıyor22:40 - Antik kentte kaçak kazı yapan üç kişi 'fotokapan'a yakalandı22:38 - İnatçı sürücülerin gişede sıkıştığı kaza kamerada22:36 - Apple, bu modellerin fişini çekiyor22:29 - Askerde verem oldu, 10 yıl sonra 'gazi' unvanını alabildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam