1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadroya geçecek olan sözleşmeli öğretmenlerden maaş iadesi istenir mi?

652 sayılı KHK'da yer alan hüküm gereğince kadroya geçirilecek olan sözleşmeli öğretmenlerin maaşlarında mahsuplaşma yapılmaması gerekmektedir. Sözleşmeli öğretmenlerden maaş iadesi istenilmemeli, kadroya geçecek olan öğretmenler de, göreve başladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren kadrolu öğretmen maaşını almalıdır.
24 Ekim 2019 11:56
Yazdır
Kadroya geçecek olan sözleşmeli öğretmenlerden maaş iadesi istenir mi?

4B'den Kadroya Geçen Öğretmenlerde Mahsuplaşma

2016 yılında sözleşmeli öğretmen olarak atanan öğretmenlerden 3 yıllık süreyi tamamlayanlar kadroya geçirilmektedirler. İlk grup olarak 3200 öğretmenin kadroya geçtiği bilgisi paylaşılmıştır.

Kadroya geçen öğretmenlerle ilgili bazı il milli eğitim müdürlüklerinde sorunlar yaşandığı bilgisi gelmiştir.

Öğretmenden sözleşmelilikteki son maaşının iadesi istenerek, kadrolu olarak da ilk maaşının peşin olarak ödenmesi söz konusu olmaktadır. Bu durumda öğretmen mağdur olmaktadır çünkü sözleşmelilikteki son maaşının SGK ödentileri vs kişiye borç olarak çıkmaktadır. Bu durumda öğretmen kadroya geçerken örneğin 5800TL ödemek zorunda kalırken 4000 TL maaş verilmektedir.

Oysa ki düzenleme açıktır.

652 sayılı KHK'de bu durum şöyle açıklanmıştır.

EK Madde-4 (4) fıkrasında;

"(4) Bu madde hükümlerine göre öğretmen kadrolarına atananların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz"

Düzenlemeden de anlaşılacağı üzere kişinin kadrolu kararnamesi 20 Ekimde gelmiş ise kişi 20 Ekim'de kadrolu olarak başlatılabilir fakat "atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır" gereği kadrolu ilk maaşını 15 Kasım 2019'da alır. Mahsuplaşma da yapılmaz. Kademe ve dereceleri de bu madde kapsamında değerlendirilir.

Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yaptığımız görüşmede bu durumu açıklayan bir yazının valiliklere gönderileceği belirtilmiştir.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
09:00 - İlk yerli otomobil Gebze'de üretilecek08:59 - EYT, yalanlar, gerçekler, kandıranlar ve kandırılanlar...08:51 - Bir cana karşılık 9 ay hapse isyan08:41 - Sabah Gazetesi: EYT'nin maliyeti en az 100 milyar08:35 - Öğrenci kimlik kartının avantajları AÖF'ye ilgiyi arttırıyor08:31 - İstanbul'da sis nedeniyle bazı vapur seferleri iptal edildi07:56 - İstanbul'da yoğun sis07:44 - 27-0'lık galibiyet antrenörü işinden etti!07:31 - Cezaevinden izinli çıktı, sevgilisini öldürüp intihar etti07:20 - Sabiha Gökçen Havalimanı'nda seferler normale döndü
07:16 - Elektrikli araç istiyoruz ama 'prizden' de endişeliyiz06:51 - Cezaevleri artık temiz, FETÖ yayınları ayıklandı06:41 - Tarım için 23 bin fikir06:12 - MSB: PKK/YPG Tel Abyad'da 800 civarı DEAŞ'lıyı serbest bıraktı06:11 - Anlık değil sürekli radar02:59 - Bursa'da 3,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi00:03 - Yıl içinde, 5 yılını dolduran sözleşmeli personelin sözleşmesi yenilenebilir mi?00:03 - 18 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Öğrencilerin, Atatürk posteri önünde secdeye vardığı görüntülerden rahatsız oldunuz mu?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam