1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler zorunlu hizmet yükümlüsü müdür?

Sözleşmeli öğretmenliğe 6/5/2010 tarihinden sonra atanıp, bir süre sonra da kadrolu öğretmenliğe atanan sözleşmeli öğretmenlerin geçmiş üç yıl hizmetleri de zorunlu hizmet süresinden sayılarak görev yaptıkları okulun zorunlu hizmet süresine göre zorunlu hizmet yükümlüsü olacaklardır.
04 Kasım 2019 14:15
Yazdır
Kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler zorunlu hizmet yükümlüsü müdür?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları ve süreleri" başlıklı 42. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

"(1) Bakanlık öğretmen kadrolarında 6/5/2010 tarihinden sonra göreve başlayanlar:
a) Birinci hizmet bölgesindeki illerin;
1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 7 yıl,
2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,
3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,

b) İkinci hizmet bölgesindeki illerin;
1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 6 yıl,
2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,
3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,

c) Üçüncü hizmet bölgesindeki illerin;
1) 4 üncü hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 5 yıl,
2) 5 inci hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 4 yıl,
3) 6 ncı hizmet alanındaki eğitim kurumlarında en az 3 yıl,
çalışmakla yükümlüdür.

(2) Zorunlu çalışma yükümlülüğü, 4, 5 veya 6 ncı hizmet alanlarından birinde ya da birkaçında yerine getirilebilir."

Bu hükümlere göre; öğretmen kadrolarına 6/5/2010 tarihinden sonra atananlar zorunlu hizmet yükümlüsüdürler.

Peki sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananlar zorunlu hizmet yükümlüsü müdür?

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek maddesinin 3. fıkrasındaki; "(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz." hükümleri uyarınca sözleşmeli öğretmenlikte üç yılını tamamlayanlar bulundukları yerde kadrolu öğretmenliğe atanmışlardır.

Ayrıca; 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 4. maddesinin 4. fıkrasında; "Bu madde hükümlerine göre öğretmen kadrolarına atananların. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca sözleşmeli öğretmen pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz." hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atananların geçmiş üç yıl hizmetleri öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilmektedir.

Bu nedenle sözleşmeli öğretmenliğe 6/5/2010 tarihinden sonra atanıp sonra kadrolu öğretmenliğe atanan sözleşmeli öğretmenlerin geçmiş üç yıl hizmetleri de zorunlu hizmet süresinden sayılarak görev yaptıkları okulun zorunlu hizmet süresine göre zorunlu hizmet yükümlüsü olacaklardır.

Geçtiğimiz hafta sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken kadrolu öğretmenliğe atanan bir öğretmenimizin MEBBİS ekran görüntüsünde "Zorunlu hizmetini yapıyor" ibaresi ve hangi tarihte zorunlu hizmeti tamamlayacağı yazmaktadır. Bu bilgilere göre; sözleşmeli öğretmenimiz eğer zorunlu hizmetini 3 yıl olan bir okulda görev yapmış olsaydı zorunlu hizmetinde tamamladı ibaresi yazacak olmasından hareketle, zorunlu hizmeti 5 yıl olan bir okulda görev yaptığı ortaya çıkmaktadır.

İşte o MEBBİS görüntüsü;

Detaylar için"Hizmet bölgeleri, hizmet alanları ve hizmet puanları ne demektir?" başlıklı haberimize ve "Zorunlu çalışma yükümlüsü kadrolu öğretmenlerin dikkatine!" başlıklı haberimize bakınız.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:44 - İş dünyası kendi arama motorunu kurdu12:35 - Bakan Turhan'dan 5G açıklaması12:30 - Türkiye'de yaklaşık 50 bin kullanıcı mobil tehditlerin hedefi oldu12:29 - Tehlikeli atık gömülü fabrikaya ceza verilmesi hak ihlali sayılmadı12:26 - Bahreyn ve Kuveyt'te koronavirüs vakası sayıları artıyor12:26 - Diyarbakır annelerinin oturma eylemine bir aile daha katıldı12:25 - 'Örümcek Adam' deprem bölgesinde çocukların yüzünü güldürüyor12:21 - İstanbul Adliyesi'ndeki aramalarda bulunan ve unutulan eşyalar görenleri şaşırttı12:20 - Erdoğan: Gözlem kulelerini kuşatanlara verdiğimiz süre doluyor12:20 - Gün ortasında dolar yükselişte
12:20 - 'Çin'den yapılan ara malı tedariklerinin bir kısmının ülkemize kayma durumu var'12:19 - Gaziantep'te FETÖ sanığı eski astsubaya 6 yıl 3 ay hapis cezası12:15 - 'Bütün gümrük kapılarımızı dezenfekte ettik'12:14 - 28 Şubat mağduru 'Fatma öğretmen' yaşadıklarını unutamıyor12:14 - Gaziantep Valiliğinden arabanın önüne atlayan Suriyeli ile ilgili açıklama12:11 - Adalet Bakanı'ndan 'HSK'ya hakarete' yanıt12:10 - Başkent'te metro ve otobüslerde unutulan eşyalar satılacak12:07 - 28 Şubat'ta tankları yürüten komutan öldü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam