Sakarya Valisi'nden 'kedi kız' açıklaması
 
Karizmatik kışlık kazak ve hırka seçimleri
 
Lisansüstü öğrenci almak için ilana çıkan üniversiteler
 
CHP Milletvekili paylaştı... Bize böyle valiler lazım
 
Kaç kişi KYK borcunu hiç ödemedi?
 
Uçan otomobil satışa çıktı! Video
 
Bu yıl Google'da en çok neyi arattık? Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ombudsman'ndan lisansüstü öğrenci alımlarında sınav notlarının ilan edilmesine dair emsal tavsiye kararı!

Kamu Denetçiliği Kurumu, üniversiteler tarafından yapılan yüksek lisans ve doktora öğrenci alımlarında sınav notlarının ilanı ile ilgili emsal bir tavsiye kararı verdi.
14 Kasım 2019 00:06
Yazdır
Ombudsman'ndan lisansüstü öğrenci alımlarında sınav notlarının ilan edilmesine dair emsal tavsiye kararı!

Bilindiği üzere, "Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği"ne göre tezsiz/tezli yüksek lisans ile doktora öğrenci alımları; yükseköğretim kurumları tarafından güz/bahar dönemlerinde verilen ilanlara yapılan başvuruların yazılı/sözlü sınavların değerlendirilmesi sonucuna göre yapılmaktadır.

Bu kapsamda, üniversiteler tarafından belirlenen başarı kriterleri ve ölçme yöntemlerine göre sınav sonuçları internet sayfalarından duyurulmaktadır.

Ancak, bu noktada bazı üniversiteler sınava giren tüm adayları başarı puanları ile birlikte şeffaf bir şekilde ilan ederken, bazıları sadece kayıt hakkı kazananları başarı puanlarına yer vermeden duyurma yöntemini kullanmaktadır.

Kamu Denetçiliği Kurumuna bu konu üzerinden başvuran bir aday; Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün açmış olduğu Maliye Tezli Yüksek Lisans sınavı sonucunda sadece kazanan kişilerin açıklandığını, ancak hangi kriterlere göre alım yapıldığının açıklanmadığını, yazılı ve sözlü mülakat sonuçlarının açıklanmadığını, en son başarılı olan adayın başarı puanı ve sınav sonucunun yeniden hesaplanması için yapmış olduğu başvuruya yasal süresi içeresinde cevap verilmediğini, daha sonra gelen yanıtta da söz konusu hususların aydınlatılmadığını belirterek; söz konusu başvurusuna ilişkin gerekli yanıtların verilmesini talep etmiştir.

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından verilen tavsiye kararında özetle;

1- Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada; başvuranın bilgi edinme talebine yasal süre içinde cevap verildiği, aynı konu ile ilgili olarak 15/02/2019 tarih ve ... sayılı dilekçe ile yaptığı CİMER başvurusuna 08/03/2019 tarih ... sayılı yazı ile cevap verildiği, Maliye Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı giriş sınavını değerlendiren jürilerin yazılı ve sözlü sınav notlarını elektronik ortamda sisteme kaydettiği, öğrencilerin ALES puanının %50'si, akademik not ortalamasının %20'si, mülakat notunun %30'u alınarak nihai başarı notuna göre otomatik olarak sistem tarafından sıralama yapılarak, kendi içlerinde büyükten küçüğe doğru sıralanan öğrencilerin, ilan edilen kontenjanlar dahilinde kayıt hakkına sahip oldukları, Enstitü Maliye Yüksek Lisans programına başvuruda bulunan başvuranın, ilgili Anabilim Dalının mülakat sınav jürisinden mülakat notu olarak (38) otuz sekiz puan aldığı, Üniversite Senatosunca Maliye Bölümünün Tezsiz Yüksek Lisans Programları için mülakat notunun minimum elli (50) puan olarak belirlendiği, elli (50) puanın altında puan alan aday öğrencilerin genel başarı değerlendirme sıralamasına giremediği, başvuranın Genel Başarı Sıralamasında (69) puan almasının başarılı olduğu anlamına gelmediği, kazanan/kazanamayan adayların puanlarının ifşa edilmemesi (korunması) için kazanan adayların isim listelerinin puansız olarak ilan edildiği, puanını öğrenmek isteyen her bir öğrenciye talep etmesi durumunda yazılı veya sözlü olarak puanlarının bildirildiği,

2- İdare tarafından başvurana kendi sınav sonucuna ilişkin bilgiler verilmiş, en son başarılı olan adayın başarı puanına ilişkin olarak ise adayların puanlarının ifşa edilmemesi (korunması) için puansız olarak kazanan adayların isim listelerinin ilan edildiği belirtilmiş ve başvuranın bu husustaki bilgi edinme talebi reddedilmiş ise de, idare tarafından sınav sonuçlarının ilanı sırasında kişilerin belirli veya belirlenebilir olmasını önleyecek şekilde (aday no. vs. ile) de puanların açıklanabileceği veya isim bazında açıklama yapılacak ise alfabetik sıra ile ilan edilebileceği, dolayısıyla gerekli hallerde sayısal verilere ilişkin bilgilerin de ilgilileri ile paylaşılabileceği hususunun göz ardı edildiği değerlendirilmiştir.

3- Kurumumuzca yapılan değerlendirme neticesinde; bilgi edinme hakkının demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerinin sağlanmasının çok önemli bir aracı olduğu göz önünde bulundurularak Yüksek Lisans programına başvuruda bulunan başvuranın girmiş olduğu sınav sonucunda en son başarılı olan adayın başarı durumu hakkında bilgilendirilme talebinin idarece reddedilmesi işleminde hukuka uyarlık bulunmadığı;

Sonuç ve kanaatine varılmıştır.

Bu minvalde, halen yüksek lisans ve doktora öğrenci alımlarında sınava giren tüm adayların sınav sonuçlarını ilan etmeden sadece kazanan adayları duyuran üniversitelerin yukarıda özetini paylaştığımız emsal tavsiye kararına binaen gerekli işlemleri tesis etmesi gerekmektedir.

Yavuz Selim KAPLAN

İŞTE KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU KARARI

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:44 - 2.5 aylık bebeğin ölümünde korkunç şüphe19:41 - İstanbul'da kayıt dışı Suriyeli denetimi19:38 - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar19:35 - Şehit Esma Çevik'in acılı babası konuştu19:31 - Sakarya Valisi'nden 'kedi kız' açıklaması19:27 - Şanlıurfa'da servis minibüsü devrildi: 8 öğretmen yaralı19:23 - İstanbul'da yağış trafiği olumsuz etkiledi19:19 - Antalya Serik sahilindeki 22 işletme tahliye edilecek19:15 - Ankara Belediyesi Meclisi aralık ayı 3'üncü oturumu yapıldı19:11 - İki yaşındaki çocuğun hastane yatağından düştüğü iddiası
19:07 - 'FETÖ'cü hakimlerin kararları gözden geçirilmelidir'19:03 - Muğla'da sağanak ve hortum yaşamı olumsuz etkiledi18:57 - Lisansüstü öğrenci almak için ilana çıkan üniversiteler18:51 - 2B taşınmazlarının satış başvurularında son günler18:48 - Cinsel saldırıyla suçlanan profesörün tutuklanması talebine ret18:46 - YÖK'te 'Vakıf Yükseköğretim Kurumları Çalıştayı'18:41 - Financial Times'ın sıralamasında Türkiye birincisi olan fakülte18:36 - Güvenlik internet hizmeti 9 yaşında
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam