Avrupa, yeşil ve gri pasaporta ön vize uygulaması getirdi
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
CHP'li belediyelerin işten çıkardıkları, kadroya alınacak
 
Belediye Meclisi'nde 'Artist' sözü ortalığı karıştırdı
 
Kart sahipleri dikkat! Milyonlarca lira silinecek!
 
Fenomen dadaş Necati, Emre Yücelen ile düet yaptı Video
 
ŞOK, A101 ve BİM fırsat ürünleri (10-14) Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

TBMM Genel Kurulu toplandı

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak: Milli teknoloji hamlemiz ve dijital Türkiye hedefimize paralel olarak STEM eğitimini daha çok yaygınlaştıracağız. Toplumsal önyargıları kırarak kızları bu alanlara daha çok yönlendireceğiz
06 Kasım 2019 15:03
Yazdır
TBMM Genel Kurulu toplandı

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, "Milli teknoloji hamlemiz ve dijital Türkiye hedefimize paralel olarak, Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi (STEM) eğitimini daha çok yaygınlaştıracağız. Toplumsal önyargıları kırarak kızları bu alanlara daha çok yönlendireceğiz." dedi.

Meclis Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplanan TBMM Genel Kurulunda, üç milletvekili gündem dışı söz aldı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Bakbak, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde kurulan ve başkanlığını yaptığı, "Başta kız çocukları olmak üzere gençlerin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarına yönlendirilmesi konulu alt komisyonu"nun, 14 Kasım 2018'den bu yana 13 toplantı gerçekleştirdiğini, bu toplantılarda kamu, özel sektör, STK temsilcileri ve akademisyenler ile alanında uzman kişilerin dinlenerek Türkiye'de bu alanda yapılan çalışmaları incelediklerini söyledi.

Komisyon üyeleriyle, dünyadaki STEM çalışmalarını ve uygulamalarını incelediklerini anlatan Bakbak, ziyaretlerinde, yetenekli çocukların ülkeyi nasıl uçuracağını gördüklerini ifade etti.

Engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıran, tarımdan sağlığa, günlük ihtiyaçlarda basit çözümler üreten projeleri bizzat çocuklardan dinlediklerini dile getiren Bakbak, katıldıkları yarışmalarda dünya birincilikleriyle Türkiye'yi gururlandıran çocukların, onlara yapılan yatırım bu ülkenin geleceğine yapıldığını gösterdiğini belirtti.

Bakbak, STEM'in, "gençlerin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarına yönlendirilmesi" olarak adlandırıldığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Alt komisyonumuzun, dönem sonunda hazırlayacağı raporla Türkiye'nin STEM yol haritasını oluşturmayı hedefliyoruz. Yol haritasını oluştururken bu alanda toplumsal seferberliğin gerekliliğine inanıyoruz. Türkiye'nin gelecek tasarımını, teknoloji ile yoğurup bilimle şekillendirmek istiyoruz. Bunun için 'milli teknoloji hamlesi' dedik. Bunun için 'dijital Türkiye' dedik. Gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmemiz için klasik bir anlayışın ötesini düşünüyoruz; çocuklarımızın hayal ettiğini tasarlayacağı, değerlerinden kopmadan bilime mühendisliğe, analitik düşünmeye yönleneceği ortamlar hazırlamaya gayret ediyoruz. Milli teknoloji hamlemiz ve dijital Türkiye hedefimize paralel olarak STEM eğitimini daha çok yaygınlaştıracağız. Toplumsal önyargıları kırarak kızları bu alanlara daha çok yönlendireceğiz."

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak'ın milli mücadeledeki yerine işaret ederek şehrin, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş gibi hak ettiği istiklal madalyası ve gazilik unvanını alması gerektiğini söyledi.

Yalım, bu yönde hazırladığı kanun teklifine milletvekillerinden destek istedi.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk de "Türk gençliğinin eğitim ve kültür yönünden eksiklikleri ve alınması gereken tedbirler" konusunda değerlendirmede bulundu.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:27 - Erdoğan, terör örgütü PKK'nın elinden kurtarılan Cafer Ceylan'ın ailesiyle görüştü02:51 - 2020 İTO çalışma saatleri01:36 - Kahramanmaraş'ta arama kaydı olan 38 kişiden 16'sı tutuklandı01:17 - Erdoğan: Fırtına obüsleri felaket bir şey01:11 - Avrupa, yeşil ve gri pasaporta ön vize uygulaması getirdi01:00 - MEB, yurt dışına 488 öğretmen görevlendirecek. Kılavuz yayımlandı00:57 - 2019 yılında 250 bin metre sondaj yapıldı00:10 - CHP'li belediyelerin işten çıkardıkları, kadroya alınacak00:09 - Su Tahsisleri Hakkında Yönetmelik00:05 - Öğretmenliğe başladıktan sonra, ağır bir hastalık geçirenler, nasıl emekli olur?
00:01 - 10 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları23:51 - İhmal can aldı! 4 yaşındaki Hasan'dan kahreden haber23:46 - Bu kez Eurobank dolandırıcıları ortaya çıktı23:40 - Belediye Meclisi'nde 'Artist' sözü ortalığı karıştırdı23:34 - Selahattin Demirtaş yeniden hastaneye kaldırıldı23:29 - ASKİ'nin 350 milyon lira borçlanma teklifi reddedildi23:23 - Profesör Şengör: En cahil Türkler, Müslüman Türklerdir23:18 - WhatsApp'ın arama özelliğine yeni özellikler geliyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam