Erol Olçok'un en küçük oğlu da açıklama yaptı
 
Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında %25'e varan indirim fırsatı
 
Gelişmiş yapay zekalı Akıncı TİHA, ilk kez havalandı
 
PİSA Direktöründen, Türkiye'nin başarısına övgü
 
'Kriz diyenlerin hüsrana uğradığı dönemi artık geride bırakıyoruz '
 
Tekme tokat vücut çalışan genç! Video
 
Kim Milyoner Olmak İster'in sunucusunun evinden ceset çıktı Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Refah seviyemiz arttı boyumuz uzadı

Hacettepe Üniversitesi'nin yaptığı Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'na göre hane halkının refah seviyesinin artması, kötü beslenme koşullarının iyileşmesi ve eğitim bodur çocuk oranını azalttı
17 Kasım 2019 08:55
Yazdır
Refah seviyemiz arttı boyumuz uzadı

Hacettepe Üniversitesi'nin yaptığı Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'na göre bodurluk oranı son 10 yılda yüzde 12'den yüzde 6'ya indi. Beş yaş altındaki kilolu çocukların payında da düşüş gerçekleşti. Fazla kilolu çocukların oranı son beş yılda yüzde 11'den yüzde 8'e geriledi. Fazla kiloda Kuzey, bodurlukta Doğu başı çekti. Araştırmaya göre, bodur çocukların oranı kronik kötü beslenme durumlarındaki iyileşme, anne eğitimi, hane halkı refah düzeyi arttıkça düşüyor.

KENTLERİN SORUNU FAZLA KİLO

Araştırmaya göre, fazla kilolu yaygınlığı kentte, bodurluk de kırsalda daha yüksek. Bodurluk yaygınlığı kırsalda kentlere göre (yüzde 8'e karşı yüzde 5) daha yüksek olup, fazla kilolu yaygınlığı da yüzde 9'a karşı yüzde 6 kırsaldan daha fazla. Bodurluk yaygınlığı çocuklarıyla yaşıyla birlikte artarken 18-23 aylıkken en yüksek seviyeye ulaşıyor. Bu da yaşamın ilk bin gününde yeterli beslenmenin önemini ortaya koyuyor. Bodurluk yüzde 8'le Doğu'da, zayıflık Orta ve Güney bölgelerinde (her biri yüzde 3) ve fazla kilo olma durumu da yüzde 13'le Kuzey Bölgesi'nde yaygın. Eğitimi olmayan annelerin çocuklarında bodurluk yaygınlığı yüzde 9 iken, lise veya üzeri annelerin çocuklarında yüzde 4'e düşüyor. Fazla kilolu çocukların yaygınlığı 12-17 aylıkken (yüzde 14) yüksek seviyedeyken oğlan çocuklar kızlara göre daha kilolu. Buna göre fazla kiloluluk oğlan çocuklarda yüzde 9, yüzde 7 olan kız çocuklarınkinden daha yaygın. Fazla kiloluluk oranı annenin eğitim seviyesi, refah düzeyindeki artışla yükseliyor. Eğitimi olmayan annelerin çocukları arazında fazla kilolu olma oranı yüzde 5'te kalırken, lise ve üstü eğitimli anneler arasında bu oran yüzde 9'a çıkıyor.

Araştırmaya göre Türkiye'de akut yetersiz beslenmenin göstergesi olan zayıflığın yaygın olmadığı görülüyor. Çocukların sadece yüzde 2'si düşük kilolu çıkarken emzirmenin Türkiye'de çok yaygın olduğu görülüyor. Son iki yılda doğan çocukların yüzde 98'inin emzirildiği görülüyor.

Altı aydan küçük çocukların yüzde 41'i anne sütüyle beslenirken, sadece anne sütüyle beslenen çocukların ortanca emzirilme süresi de 1.8 ay.

Emzirmenin doğumdan sonraki ilk 1 saat içinde başlatılması kız çocuk doğumlarında yüzde 75 olup oğlan çocuk doğumlarına göre (yüzde 65) daha yaygın.

EMZİRME, ANNENİN EĞİTİMİYLE BAĞLANTILI

Emzirmenin erken başlatılması Kuzey bölgesinde yüzde 65 seviyelerindeyken Batı bölgesinde yüzde 76'ya çıkıyor, yüzde 80'le İstanbul başı çekiyor. Doğumdan sonraki ilk 1 saat içinde emzirilen çocukların oranı annenin eğitim düzeyi ile artıyor.

HAZAL ATEŞ

Sabah
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:52 - Meteoroloji'den buzlanma ve don uyarısı01:55 - Moody's Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yapmadı01:34 - FETÖ sanığı SAT'çılar ile 'mahrem imamları'nın davasında tahliye kararı01:10 - HSK'dan hakime, 'siyasi paylaşım' soruşturması01:06 - Halk TV'yi, İmamoğlu'na yakın bir isim alıyor00:50 - Erol Olçok'un en küçük oğlu da açıklama yaptı00:30 - Çok işlevli zeytin bahçesi kurulumu nasıl olmalı?00:23 - Şehit polis organ bekleyen 6 hastaya umut oldu00:21 - Ağrı'da 66 yeni halk otobüsü hizmete başladı00:05 - Gelişmiş yapay zekalı Akıncı TİHA, ilk kez havalandı
00:05 - 7 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları00:03 - Uzman öğreticilikte geçen sürelere hizmet puanı verilir mi?00:03 - PİSA Direktöründen, Türkiye'nin başarısına övgü00:01 - AK Partili Kavuncu'dan darp açıklaması00:00 - Sofranıza şıklık katın, %60' varan indirim00:00 - %30'a varan indirim23:54 - Türk savunma sanayisinin en büyük ihracatında imzalar atıldı23:48 - Güngören Belediyesi'ndeki skandal olaya AK Parti'den ilk yorum
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Diyarbakır annelerinin evlat nöbetini destekliyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam