1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakan Akar: İkmal ve Maliye Okulu İzmir'e taşınacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Buradaki İkmal ve Maliye Okulu'nun da önümüzdeki dönemde İzmir'e taşınması için planlama yaptık. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra biraz gecikmeyle de olsa bu proje işlerliğini sürdürüyor
29 Kasım 2019 16:50
+Aa- Yazdır
Bakan Akar: İkmal ve Maliye Okulu İzmir'e taşınacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Buradaki İkmal ve Maliye Okulu'nun da önümüzdeki dönemde İzmir'e taşınması için planlama yaptık. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra biraz gecikmeyle de olsa bu proje işlerliğini sürdürüyor." dedi.

Maltepe'deki Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi'nin temeli, düzenlenen törenle atıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar ile diğer ilgililer katıldı.

Milli Savunma Bakanı Akar, törende yaptığı konuşmada, kılıç ve kalemin ülkenin ayrılmaz iki gücü olduğunu belirtti.

Temeli atılan eserin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adına yaraşır şekilde ülkenin bilim, kültür ve sanat hayatına çok önemli katkı sağlayacağını ifade eden Akar, subayların eğitimine verdikleri öneme de değindi.

Bu kapsamda harp okullarının önemine işaret eden Bakan Akar, şunları söyledi:

"Harp okullarının akabinde teknik ve taktik konuları öğrettiğimiz sınıf okullarına çok önem veriyoruz. Biz sadece silah, araç ve gereçlerle modernizasyon değil, aynı zamanda teknik konularla da yaptığımız çalışmalarla olabildiğince çağın gereklerini yerine getirmek suretiyle, subay yetiştirmek konusunda elimizden geldiğince en modern yöntemleri kullanmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede subaylarımızın dağınık yerlerde sınıf okullarının olması yerine bunları uygun yerlerde toplamak suretiyle, hem tasarruf hem etkinlik sağlamak, dolayısıyla subaylarımızın eğitim öğretimini en etkin şekilde gerçekleştirmek amacımız var. Bu nedenle buradaki İkmal ve Maliye Okulu'nun da önümüzdeki dönemde İzmir'e taşınması için planlama yaptık. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra biraz gecikmeyle de olsa bu proje işlerliğini sürdürüyor. Yakın iş birliğiyle yaptığımız bu çalışmanın önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi için elimizden gelen gayreti gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Buradaki subay eğitim öğretimi İzmir'de devam edecek. Bu terk ettiğimiz yer de Türkiye'ye bir başka açıdan katkılar sağlayacak ilime, irfana katkı sağlayacak bir okul, bir eğitim yuvası olacak. Bu üniversitenin yapıldıktan sonra dileğimiz, temennimiz Recep Tayyip Erdoğan ismine yaraşır şekilde ülkemize ve milletimize artan azimle katkılar sunacaktır."

- "Türkiye yabancı uyruklu öğrenci sayısının artışı itibarıyla Avrupa'da birinci ülke"

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onlarca üniversitenin temelinde vizyonunu ortaya koyduğunu söyledi.

Türk öğretim sisteminin sayı itibarıyla büyük bir olgunluğa kavuştuğunu kaydeden Saraç, "207 yüksek öğretim kurumu, 8 milyona yaklaşan öğrencisi, 170 bine yaklaşan eğitim-öğretim kadrosu ile gerçekten de devasa sistemin göstergesidir." dedi.

Saraç, "Artık yatay büyüme değil, derinliğine, dikey büyüme aşamasıdır. Nitelik, kalite ve keyfiyettir önümüzdeki duran mesuliyetler. YÖK olarak biz bu mesuliyetler ile önümüze kaliteyi hedef olarak koyduk. Kalite bağlamında da yeni YÖK olarak adlandırdığımız yeni ve yenilikçi girişimlerimizle Türk yüksek öğretim sistemine kazandırılmamış olarak pek çok değeri kazandırdığımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurum olarak çeşitliliği, misyon farklılaşmasını ve ihtisaslaşmayı kazandırdıklarına değinen Saraç, şunları kaydetti:

"Bu çeşitlilik iki koldan, araştırma üniversiteleri ve bölgesel kalkınma üniversiteler kollarından yürümektedir. Diğer taraftan 102 bin gibi gelecek nesillerin Türk bilim hayatını ve ihtiyaç duyulan gelecek nesilleri yetiştirme projesi de hızlı bir şekilde sürdürülmekte. Hedef odaklı uluslararasılaşma ise Türk yüksek öğretim sisteminin olduğu kadar, Türkiye devletine duyulan güvenin de olması hasebiyle, yabancı uyruklu öğrenci sayısının artışı itibarıyla Avrupa'da birinci ülkedir. Bu bir artış kelimesiyle ifade edilemeyecek şekilde bir sıçramadır. Bütün gelişmelerin arkasında Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyoner bakışı ve duruşu, canıgönülden inanarak Türk yüksek öğretimine destek vermesi, büyük kaynakların aktarılması gibi bir duruşu söz konusudur. Sayın Cumhurbaşkanımıza Türk yüksek öğretim sistemine sayısal ve nitelik açısından katkısı dolayısıyla teşekkür ederim."

- "Bu tahsisat, üniversite tarihimiz açısından dönüm noktası"

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar ise bir yüksekögretim kurumunun, üzerine düsen asli görevlerle degerlendirileceğini ve bu asli görevlerin egitim-ögretim, bilimsel arastırma ve toplumsal hizmetler olduğunu belirtti.

Marmara Üniversitesi'nin eğitim faaliyetlerinden bahseden Özvar, mevcudu 3 bini asan uluslararası ögrenciye yüksekögretim kapılarını açtıklarını dile getirdi.

Bu sene mezun olan Fildisi Sahilli bir öğrencinin Marmara'nın Fildisi Sahili'nde bir subesinin oldugunu ve Marmara adını oralarda anacagını heyecanla dile getirdiğini anlatan Özvar, "Son 20 yılda Sayın Cumhurbaskanımız Recep Tayyip Erdogan'ın kurdugu hükümetler döneminde üniversitelere saglanan ve genisletilen bilimsel arastırma fonları ve mali tahsisat sayesinde ülkemizin bilimsel üretim performansında çarpıcı gelismeler yasanmıstır. Bugün memnuniyetle ifade etmek isterim ki bu destekler sayesinde Türk üniversiteleri küresel bilimsel arastırma ve üretim sahasında uluslararası rakip ve paydaslarıyla birlikte ciddi bir rekabet içine girmistir." dedi.

Özvar, "Su an içinde bulundugumuz Küçükyalı Ikmal Maliye Okulu ve Egitim Merkezi Komutanlıgı'na ait arazi Muhterem Cumhurbaskanımız Recep Tayyip Erdogan'ın tensipleriyle Milli Savunma Bakanlıgı, Maliye Bakanlıgı, Çevre ve Sehircilik Bakanlıgı ve biz Marmara Üniversitesi olarak aramızda imzaladıgımız bir devir protokolü ile kurumumuza 2017 yılında tahsis edildi. Bu tahsisat, 136 yıllık üniversite tarihimiz açısından büyük bir dönüm noktasıdır. Zira bu tahsisat ile birlikte Recep Tayyip Erdogan Külliyesi adını verdigimiz bu arazi üzerinde üniversitemizin Istanbul'un çesitli ilçelerine dagılmıs birimlerini tek bir çatı altında toplamak mümkün olacaktır. Üniversitemizin külliye projesinin avan ve uygulama projelerini, ülkemizin tanınmıs mimarlarından Hilmi Senalp hazırladı." diye konuştu.

- "İlk etabın 525 günde tamamlanması bekleniyor"

Üniversitelerinin yeni külliyesine tasınma projesinin birkaç etapta tamamlanacağına dikkati çeken Özvar, şunları kaydetti:

"Bugün birinci etapta iki fakültemizin binalarının insaatlarının temel atma törenini sizlerin tesrifleriyle gerçeklestirmenin heyecanını yasıyoruz. TOKI tarafından ihalesi yapılan birinci etapta 104 bin metrekarelik bir insaat gerçeklestirilecektir. 525 günde tamamlanması planlanan bu etapta Mühendislik ve Teknoloji Fakülteleri tasınacak, arkasından protokol hükümlerine göre ikinci ve üçüncü etapta yapılacak insaatlarla diger birimler pesi sıra yeni külliyemizde yerlerini alacaktır."

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile katılımcılar butona basarak külliyenin temelini attı.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
17:15 - Traktörün altında kalan orman işçisi hayatını kaybetti17:12 - Vatandaşların tahliyesi için iki çıkarma gemisi gönderildi16:50 - KPSS'ye geç kalan 2 adayın yardımına polis ekipleri koştu16:48 - Bitlis'te feci trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı16:44 - Dünyanın en büyük balık taşıma gemisinin ilk kaynak yapıldı16:31 - Ülke genelinde 111 yangın kontrol altına alındı
16:26 - Türkiye'nin ikinci büyük millet bahçesinde sona gelindi16:25 - KPSS A grubu GK - GY ve eğitim bilimleri sorularını değerlendiriyoruz16:11 - Manavgat'ta can kaybı 7'ye yükseldi!16:09 - Biontech ve Moderna, Avrupa Birliği için aşı fiyatlarını artırdı16:04 - Kamu personelinin orman yangını çıkarmaya çalıştığı iddiası16:02 - KPSS'ye giren 2 kişide korona çıktı, 30 kişi karantinaya alındı
15:58 - İBB ve uzmanlar arasında sivrisinek ilaçlama tartışması15:50 - İstanbul'dan yangın bölgelerine araç ve personel desteği15:48 - Marmara'da hava sıcaklıkları 4 ila 8 derece artacak15:45 - İstanbul'daki mesire alanları ve tabiat parkları boş kaldı15:42 - İzmir'de kışlaya yönelik 'sabotaj girişimi' iddiası
15:34 - Dr. Toker: Vefat eden kişilerin yüzde 93'ü hiç aşılanmamış
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Memur Sen'in 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17'lik maaş zammı talebi sizce karşılanabilir mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam