1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Rantını paylaşmayana yapı izni yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının taslak çalışmasına göre imar değişikliği sebebiyle ortaya çıkacak 'değer artış payı' ödenmeden yapı ruhsatı düzenlenmeyecek. Bu pay, arsa veya bina sahipleri tarafından ödenecek.
05 Aralık 2019 07:16
Yazdır
Rantını paylaşmayana yapı izni yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AK Parti milletvekillerinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı, imar ve tapu mevzuatında değişiklik öngören taslak üzerindeki hazırlıklar tamamlandı. Taslağa göre, imar planı değişiklikleri, plan ana kararlarını, sürekliliğini, bütünlüğünü sosyal ve teknik altyapı dengesini bozmayacak şekilde ve teknik gerekçeleri sağlamak şartıyla yerleşmenin özelliğine uygun olarak yapılacak. Değişiklik sebebiyle ortaya çıkacak 'değer artış payı' ödenmeden yapı ruhsatı düzenlenmeyecek. Bu pay, arsa veya bina sahipleri tarafından ödenecek. Rant payının kurumlar arasındaki paylaşımı konusunda AK Parti ve ilgili bakanlık temsilcileri arasında uzun tartışmalar yaşandı. Yapılan değerlendirmelerden sonra, değer artış payından büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yüzde 30'ar, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ise her birinin yüzde 20 oranında pay alması kararlaştırıldı. Ancak, her iki bakanlığın da bu oranlara itiraz ettiği ve son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vereceği öğrenildi. Taslakta, imar planı değişikliği ile taşınmazda meydana gelecek değer artışının ne kadar olacağının, değer tespit komisyonu tarafından belirlenmesi öngörülüyor. Ayrıca, plan değişiklikleri ve plan revizyonları; kayıt altına alınmak ve arşivlenmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak elektronik ortama yüklenecek ve aynı sistem üzerinden bu işlemlere 'Plan İşlem Numarası' verilecek.

KAT SAYISINA SINIRLAMA

Depreme dayanıklı olmayan binaların yıkılmasından sonra, yerlerine yapılacak yeni binalara verilecek kat izinleri de yeniden belirleniyor. AK Parti kaynakları "Yıkılmadan önce beş kat olan bir binaya, üç kat izni verilebilecek. Kat sayısına sınırlama getirilebilecek. Bu uygulama özellikle aile apartmanlarında sıkıntıya yol açabilir. Ama deprem riski olan yerlerle ilgili bu sınırlamanın şart olduğu düşünülüyor" bilgisini verdi.

MERA ALANI KAPSAM DIŞI

Mera, otlak ve harman yeri niteliğindeki taşınmazların kamu yatırımları için yapılaşmaya açılması düzenlemesi AK Partili milletvekillerinin itirazı üzerine taslaktan çıkarıldı.

Yücel KAYAOĞLU

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:09 - Somut gerekçelere dayandırılmayan geçici görevlendirmeler hukuksuzdur23:01 - Otomobil fiyatına güvercin22:56 - Narcos Kırklareli! Bir köylünün ihbarıyla ortaya çıktı22:50 - Bilim Sanat Vakfına yapılan yönetim ataması rutin bir süreç22:42 - Meclis'te tek başına! Sosyal medya bu kareyi konuşuyor22:37 - Göcek Tüneli geçişlerine zam geldi22:32 - 112'ye gelen ihbarlar 'pes' dedirtti22:27 - Uzmanlar, grip hastalarına antibiyotik önermiyor22:22 - Fenerbahçe, Kadıköy'de yine galip!22:17 - Röntgende tespit edildi, doğal yolla çıkması beklenecek
22:12 - 'Mükemmel kardan adam' yapmanın matematiksel formülü22:07 - Savcılık, eski istihbaratçı Altaylı hakkında dava açtı22:02 - Hakim isyan etti: Küfür, küfür, küfür. Seviye yerlerde21:57 - NATO'dan dikkat çeken Türkiye itirafı: Başaramazdık21:52 - Bitlis'te güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor21:47 - Tuğba öğretmenin gönderdiği son mesaj ortaya çıktı!21:42 - Cüneyt Özdemir, THY'ye atılan iftiraya isyan etti!21:37 - İstanbul'da zincirleme trafik kazası: 10 yaralı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam