1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Termik santraller için 2 milyar dolar gerekli'

Türkiye'deki 13 termik santralin baca filtresi takma zorunluluğunu erteleyen yasa, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edilmişti. Konuyla ilgili başlıklardan biri de, filtrelerin işletmelere getireceği yüktü ve bu bedelin 2 milyar dolar civarında olduğu belirtildi
05 Aralık 2019 09:05
Yazdır
'Termik santraller için 2 milyar dolar gerekli'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 termik santralin baca filtresi takma zorunluluğunu 2,5 erteleyen düzenlemeyi veto etmişti.

TBMM'de kabul edilen 'torba yasa' ile baca gazı filtresi olmayan termik santrallere, çevre mevzuatına uyuma yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması için 30 ay daha süre tanıyordu.

Erdoğan'ın vetosunun ardından, termik santrallere filtre takma zorunluluğunu erteleyen düzenleme yasadan çıkarıldı.

Kamuoyunda tartışma konusu olan bu gelişmede, santrallerin gerekli değişiklikleri yapmasının ekonomik boyutu da gündeme gelmişti. Bu konuyla ilgili, Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin ortağı olan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Hürriyet gazetesine konuştu.

Özdemir, "Cumhurbaşkanı'nın vetosundan sonra siz ne yapacaksınız" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Biz zaten yatırıma başlamıştık. 5 üniteden biri ocak ayında devreye girecek. İkincisi 6 ay sonra. Toplamda 1.5 yılda yeni çevre kriterlerine uyumlu filtrelerimizi devreye sokmuş olacağız. Bizim santrallarımızda zaten filtre var ancak yeni kriterler nedeniyle değişiklik yapıyoruz. General Elektrik (GE) ile tüm ünitelerde kazan yenileme, tribünler, baca filtreleme dahil olmak üzere tamamının rehabilitasyonu için 240 milyon Euro'luk anlaşma yaptık.

Tahminen 15 santralin sadece baca filtrelemesi için 2 milyar dolar civarı bir yatırım yeterli olur. Çünkü filtre dışında diğerleri için yatırım şartı yok; ama biz tribünler ve kazanı da filtrelerle birlikte yeniliyoruz."

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:15 - Manisa'da artçı sarsıntılar sürüyor19:11 - Elazığ'ın en güvenli binası; Fethi Sekin Şehir Hastanesi19:07 - Bakan Selçuk: Elazığ'da birkaç okulda ciddi hasarlar var19:03 - Antalya-Konya kara yolunda ulaşım güçlükle sağlanıyor18:57 - Akdeniz'de 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi18:54 - Kurtarma bitti, sıra yaraları sarma vakti18:51 - Hac başvurularındaki boş kontenjanlar için başvuru alınacak18:50 - Okul müdürü, ayaklı kan bankası çıktı18:49 - 'Hasarın çok olduğu alanlarda Tarımköy uygulamaları yapacağız'18:47 - Bakan Koca: Sivrice'de entegre hastane inşaatına başlanacak
18:41 - İBB'nin mazot tankeri beş metrelik duvardan aşağıya devrildi18:31 - THY, Çin uçuşlarında görevli kabin ekibine maske ve eldiven kullanma izni verdi18:21 - Borsa, günü düşüşle tamamladı18:19 - Vezneciler'deki terör saldırısı davasında savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi18:16 - Oğuzhan Özyakup yeni takımını açıkladı18:11 - Manisa sallanmaya devam ediyor18:09 - PKK'lı terörist, uzman çavuşun aracından çıktı18:06 - Hasarlı binalarda oturanlardan İmamoğlu'na kayak tepkisi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam