1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Yol, hastane köprüden sonra sulamaya da 'Yap-işlet-devret'

Yap-işlet-devret modeli olarak bilinen kamu özel sektör iş birliği projelerine bir yenisi daha eklendi. Yol, köprü, tünel ve hastaneden sonra şimdi de DSİ, sulama projelerinde YİD modelinin kullanılması için çalışma yapıyor. Model gerçekleştirildiğinde bütçe yetersizliği sebebiyle devreye alınamayan birçok proje tamamlanarak uygulamaya konulacak.
06 Aralık 2019 09:16
Yazdır
Yol, hastane köprüden sonra sulamaya da 'Yap-işlet-devret'

Türkiye'de özel sektörle iş birliği yapılarak yükselen projelerin sayısı her geçen gün artıyor. Köprü, otoyol, tünel ve hastane ile yap-işlet-devret (YİD) modelli yapılan projelere sulama işi de eklendi. Bu alanda yapılan projelere garanti veriliyor. Yapılan projelerin hemen hemen hepsi garanti koşullarını kapsamadığı için Hazine'den kaynak aktarılıyor. Sulama projelerinde de nasıl bir yol izleneceği tam olarak belli değil. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından toplanan Gıda Komitesinde, tarımsal üretimi artıracak sulama altyapı projeleri de ele alındı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün bu kapsamdaki çalışmalarına da dikkat çekildi. Bu çerçevede, DSİ tarafından sulama projeleri için yeni bir strateji uygulamaya konuldu. Buna göre, projeler basınçlı borulu olarak dizayn ediliyor. Sulamada tasarruf sağlamak için ön yüklemeli sayaçlar kullanılıyor. Arazi toplulaştırma çalışmalarının sulama projesiyle birlikte yapılarak şebekelerin etkin kullanımı sağlanıyor. Kurum, sulama projelerinde yap-işlet-devret (YİD) modelinin kullanılması için de çalışma yapıyor. Model kapsamında sulama projelerinin kısa sürede hayata geçirilmesini sağlamak ve finansal krizden etkilenmesini önlemek için alternatif finans modelleri araştırılıyor. Model gerçekleştirildiğinde bütçe yetersizliği sebebiyle devreye alınamayan birçok proje tamamlanarak uygulamaya konulacak. Yatırımın tamamlanıp işletmeye alınmasını müteakip, yatırım bedeli devlet katkı payı olarak karşılanacak. Yerel yönetimler, sulama birlikleri ve çiftçiler gibi paydaşların sürece katılımı sağlanacak. Ayrıca, yatırımcının görev alanı dışındaki ürünün pazarlanması, ürün alım garantisi, girdi desteği, tarımsal faaliyet, tarımsal sanayi tesisi kurulması gibi konularda çalışmasına ilişkin düzenleme yapılacak.

Türkiye'de ekonomik sulanabilir 8,5 milyon hektar arazi bulunuyor. Bu alanın, 1,8 milyon hektarı son 17 yılda olmak üzere 6,6 milyon hektarında sulama şebekesi tamamlandı. Geçen yıl 97 bin hektar alan sulamaya açılırken, bu yıl sonuna kadar da mevcut ödeneklerle 51 bin hektar alanın sulamaya açılması planlanıyor. 2023 yılına kadar 8,5 milyon hektarın tamamında gerekli çalışmanın yapılması hedefleniyor.

İNŞAATLAR DEVAM EDİYOR

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında bu yıl itibarıyla 570 bin hektar alan sulamaya açıldı. 137 bin 991 hektar alanda inşaat çalışmaları devam ederken, 356 bin 407 hektarda ise proje çalışmaları yürütülüyor. GAP Eyle Planı tamamlandığında sulama projeleriyle ekonomiye yıllık 2,2 milyar dolarlık katkı sağlanacak. Doğu Anadolu Projesi (DAP) tamamlandığında sulama alanında ekonomiye yıllık 1,6 milyar dolarlık katkı oluşturulması öngörülürken, ülkenin sulanabilir tarım arazisinin yüzde 25'i de bu proje kapsamında bulunuyor. DSİ, müstakil sulama projelerini de yürütüyor. Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Sulama Projesi ile 11 bin hektar olan İmamoğlu Ovası sulanacak. Projenin birinci kısım inşaatı tamamlanırken, ikinci ve üçüncü kısımlara yönelik inşaatlar devam ediyor, dördüncü kısım için de ihale süreci işliyor. Konya Ovası Sulama Projesi ile Çumra ilçesinde 19 bin hektardan fazla arazi sulanacak. Proje kapsamında yıl sonuna kadar 7 bin 200 hektar alanın sulamaya açılması hedefleniyor. 11 bin 885 hektarın ise gelecek yıllarda hizmete alınması planlanıyor. Silvan 1. Merhale Projesi ile de Diyarbakır'ın merkez, Silvan ve Bismil ilçelerindeki ovalarda 235 bin 123 hektarın sulanması öngörülüyor. Suruç Ovası Pompaj Sulaması Projesi ile 95 bin hektar arazi sulanacak.

Karar
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:03 - Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailesine taziyelerini iletti15:58 - Kayıp Gülistan 16 gündür aranıyor15:51 - Aziz Yıldırım'ın 'tehdit' davası ertelendi15:39 - Maç sırasında sahaya inen yamaç paraşütçüsüne kırmızı kart15:32 - Ankara'ya yeni bir Hayvanat Bahçesi yapılacak15:23 - Bakan Albayrak'tan, özel bankalara 'faiz' çağrısı15:19 - MB'den kar payı ve ihtiyat akçesi dağıtımı15:04 - Erdoğan'dan CHP'ye: FETÖ'nün siyasi ayağını ispatla14:52 - Akıl almaz bir şekilde yanmışlardı, patolojik örnek alınmamış14:43 - Buket Aydın: Ben Osmanlı zamanında yaşamalıymışım
14:40 - Türkiye saç ekiminde birinci sırada; En çok İtalyanlar geliyor14:34 - Eski Korgeneral Metin İyidil'in, tutukluluğuna itiraz reddedildi14:34 - Aleyna Tilki'ye Tehdit suçundan soruşturma açıldı14:30 - Sınır Kapısı'nda 5 bin 450 su kaplumbağası ele geçirildi14:23 - 'Toprak Dede' hayatını kaybetti14:18 - Meteoroloji yarın için uyardı... Sağanak ve kar bekleniyor14:15 - FETÖ'nün 'kadim abi'si Yusuf Bekmezci yakalandı14:14 - EBS: Mazeret tayini çıkmayanlar, il ve ilçe emrine atansın
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam