1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Soylu: Yeni iletişim araçları suçlu profilini değiştiriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Yeni iletişim, yaygın medya unsurlarıyla insanlardaki bir şeyleri kazanma hırsının artması veya topluma verilen yanlış mesajlar, gelişi güzel yapılan yayınlar, suçlu profilini değiştiriyor. Günlük hayatta şahit olduğumuz pek çok cinayet hadisesinin aynısını yıllardan beri televizyon filmlerinde, dizilerde izliyorduk. Birilerini bir şekilde etkilediğini, yönlendirdiğini, onlardan akıl aldığını, bir fikri altyapı oluşturduğunu, kim inkar edebilir? Bunun üstüne bir de teknolojik yeniliklerin açtığı kaza ve suç alanları ekleniyor.'
06 Aralık 2019 10:42
Yazdır
Soylu: Yeni iletişim araçları suçlu profilini değiştiriyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ağrı'da sabahtan beri yürüyen bir operasyon olduğunu belirterek, "Başka bir yerden aldığımız bilgiyi değerlendirerek emniyet ile Jandarma Komutanlığımızın düzenlediği operasyonla 3 PKK'lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Bunların hepsi kendine ait oluşturulan hakikaten gelişmiş takip yöntemleri, izleme yöntemleri, en önemlisi de analiz yöntemleriyle gerçekleşmektedir." dedi.

Soylu, Antalya'nın Kemer ilçesindeki bir otelde düzenlenen 112 Acil Çağrı Merkezi Personeli Hizmet İçi Eğitim Programı'nda, cep telefonu olmayan dönemlerde tek iletişim araçlarının sabit telefonlar olduğunu ve her evde sarı bir rehber bulunduğunu söyledi.

Yeni iletişimin, yaygın medya unsurlarıyla insanlardaki bir şeyleri kazanma hırsının artması veya topluma verilen yanlış mesajların gelişi güzel yapılan yayınların, suçlu profilini değiştirdiğine dikkati çeken Soylu, "Günlük hayatta şahit olduğumuz pek çok cinayet hadisesinin aynısını yıllardan beri televizyon filmlerinde, dizilerde izliyorduk. Birilerini bir şekilde etkilediğini, yönlendirdiğini, onlardan akıl aldığını, bir fikri altyapı oluşturduğunu, kim inkar edebilir? Bunun üstüne bir de teknolojik yeniliklerin açtığı kaza ve suç alanları ekleniyor." diye konuştu.

- Asılsız ihbarlara karşı ceza uygulaması

Ağrı'da sabahtan beri yürüyen bir operasyon olduğuna değinen Soylu, "Başka bir yerden aldığımız bilgiyi değerlendirerek emniyet ile Jandarma Komutanlığımızın düzenlediği operasyonla 3 PKK'lı terörist daha etkisiz hale getirildi. Bunların hepsi kendine ait oluşturulan hakikaten gelişmiş takip yöntemleri, izleme yöntemleri, en önemlisi de analiz yöntemleriyle gerçekleşmektedir." ifadelerini kullandı.

112 ile ilgili bakanlığa geldiği günlerden itibaren yoğun çalışma yaptıklarını, bu alanda yaşanan gelişmelerin önemli olduğunu vurgulayan Soylu, şunları kaydetti:

"1 Ocak-30 Kasım 2019 arasında 44 ildeki yeni nesil 112 çağrı merkezlerimize gelen toplam çağrı sayısı 39 milyon 216 bin 435'tir. Bu ihbarların yüzde 68'i yani 26 milyon 270 bini asılsız ihbardır. Ayıp ya... 12 milyon 496 bini de gerçek ihbardır. Biz bunu düzeltebiliriz. Asılsız ihbarlara karşı ceza uygulamasına da başladık. Valiliklerimiz tarafından 250 lira ceza kesilmektedir ancak mesele ceza tahsil etmek değil hayat kurtarmaktır."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 112 Çağrı Merkezlerine gelen asılsız ihbarlara ilişkin, "Dertleşmek için şaka olsun diye, kendini tatmin için arayan var. Her şey var. Buradaki arkadaşlarımız, bu telefonlarla uğraşırken bir vatandaşımızın Allah göstermesin, başına bir trafik kazası gelmiş olabiliyor, bir yangın veya bir kalp krizi vakası olabiliyor." dedi.

Soylu, Antalya'nın Kemer ilçesindeki bir otelde düzenlenen 112 Acil Çağrı Merkezi Personeli Hizmet İçi Eğitim Programı'nda, eskiden evlerde bulunan rehberlerin ilk sayfasında itfaiye, ambulans ve o semtin karakolunun telefon numarasının bulunduğunu hatırlattı.

Artık insanların polis merkezlerinin telefonlarını cep telefonuna kaydetmediğine değinen Soylu, acil durumlarda tek bir numaranın ezberlenmesinin yeterli olduğu bildirdi.

Giderek kalabalıklaşan dünyada tehditlerin sayısının arttığına, yeni tehdit türlerinin oluştuğuna işaret eden Soylu, daha çok insanla daha dar alanlarda bir arada yaşamanın her şeyden önce kaza risklerini artırdığını dile getirdi.

Şehirlerin daha kalabalıklaşmasıyla yangın riskinin de arttığını anlatan Soylu, "Bizim çocukluğumuzda basında sıklıkla evlerdeki düdüklü tencere patlaması haberlerini görürdük. Şimdi düdüklü tencerelerimiz çok kaliteli, patlamıyor ama bu sefer de cep telefonu bataryalarının patladığına şahit oluyoruz. Yani aslında kazalar da değişiyor." diye konuştu.

Siber suç, telefon dolandırıcılığı, sanal bahis gibi pek çok yeni suç türleriyle karşılaşmaya başladıklarına değinen Soylu, şöyle devam etti:

"İletişim arttıkça, normal suçlar gelişiyor, hırsızlıkta yeni yöntemler ortaya koyuyorlar. 'İroni' diye söylüyorum ama gerçek olarak da algılayabilirsiniz, hırsızlar ve dolandırıcılar artık işlerine çok inovatif yaklaşıyorlar. Büyük bir inovasyon içindeler. Her gün yeni yöntemler ortaya koyuyorlar. En nihayetinde 21. yüzyılın ve küresel dengesizliklerin yol açtığı tehditler var. Küresel terör, uyuşturucu ve doğal afetlerdeki yıkımın artışı gibi. İşte artan bütün bu riskler, o telefonda yardım isterken geçen her saniyeyi daha kıymetli, daha hayati hale getiriyor."

- "Çağrı cevaplama süresini 60 saniyeye düşmemiz lazım"

Acil durum çağrılarının tek numara altında birleştirilmesi uygulamasının ilk örneklerinin 1937'de İngiltere'de başladığını vurgulayan Soylu, ABD'de ise tüm acil aramalar için 1968'den bu yana 911 sisteminin kullanıldığını ifade etti.

Soylu, Avrupa Birliği ile uyum çalışmaları çerçevesinde gerçekleştirilmesine karar verilen ve tüm acil çağrıları tek numarada toplayan 112 Acil Çağrı Merkezi Sistemi'nin 2005'te pilot il Antalya'da uygulanmaya başlandığını anımsattı.

Sistemin 45 ilde faaliyette olduğunu aktaran İçişleri Bakanı Soylu, şöyle konuştu:

"12 ilimizde bina inşaatı devam ediyor. 25 ilimizde donanım kurulumu başladı. Aydın'da donanım kurulumuna başlama aşamasında, Tekirdağ'da ise henüz ihale aşamasındadır. 45 ildeki uygulamada 7 kurumun acil çağrıları tek numara altında toplanmıştır. Sistem şu anda Türkiye nüfusunun yüzde 76'sına hizmet vermektedir. Diğer illerimizde 112 numarası, sadece ambulans ve sağlık hizmetleri için faaliyettedir. Projeyle ilgili yerli ve milli olarak üretilmiş bulunan yeni nesil acil çağrı yazılımı, bakanlığımız bünyesinde üretilmiş, uluslararası ödüle layık görülmüş bir yazılımdır. Halihazırda çağrı alıcı ve cevaplama süresi geçen yıla göre yüzde 16 kısalarak 2,79 saniyeye, çağrı alıcı görüşme süresi yüzde 1,63 hızlanarak 21 saniyeye, çağrı yönlendirici cevaplama süresi yüzde 24 hızlanarak 5,38 saniyeye, çağrı yönlendirici görüşme süresi de 57 saniyeye düşmüştür. Toplam süre ise geçen yıla göre 3 saniye azalarak 86,98 saniye olmuştur. Burada bizim 60 saniyeye düşmemiz lazım. Bunun sebebi de artık kendimize ait model üretmiyoruz."

- "Hayat kurtarmak için saniyelerin hesabını yapıyoruz"

İç savaş bittikten sonra yeniden imar ve inşa edilecek bir Suriye, Irak olduğuna işaret eden Soylu, "Sürekli bizden teknoloji almak zorunda olan İran var. Fas, Tunus, Orta Asya'daki ülkeler ve Balkanlar var. Dünyanın bir çok yerine ulaştığımız ülkeler var. Geliştirdiğimiz ve başarıyla yürüttüğümüz her model hem bilgimizin hem de alt yapımızın onlara bir vesile ile iletilmesini sağlayabilecek bir sonuç oluşturacak. Bundan daha büyük bir yumuşak güç yoktur. Bunu yapabilme kabiliyetine sahibiz." değerlendirmesinde bulundu.

En iyisini yapmak için çalıştıklarını ifade eden Soylu, "Nasıl biz yeni nesil yazılımda en iyisini yapmış ve gerçekleştirmişsek daha iyisini yapmak için çabalıyorsak hem çağrı karşılığında hem asılsız çağrıların azalmasında başarılı oluruz. Bazı numaraları bilgi teknolojileri kurumu bize vermekten imtina etmektedir. Orada bir kanuna ihtiyaç var. Burada asılsız çağrıların caydırıcılığını ortaya koyar, çağrıları azaltırız. " ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan 112 hatlarını acil durumlar dışında meşgul etmemelerini isteyen Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

"Biz burada hayat kurtarmak için saniyelerin hesabını yapıyoruz. Telefonunuzun pin kodunu çözmek istiyorsanız, lütfen bir telefon bayisine gidin ve meseleyi orada halledin. İnanın hayat kurtarırsınız. Dertleşmek için şaka olsun diye, kendini tatmin için arayan var. Her şey var. Buradaki arkadaşlarımız, bu telefonlarla uğraşırken bir vatandaşımızın Allah göstermesin, başına bir trafik kazası gelmiş olabiliyor, bir yangın veya bir kalp krizi vakası olabiliyor. Biz bu asılsız ihbarlara karşı ceza uygulamasına da başladık. Valiliklerimiz tarafından 250 lira ceza da kesilmektedir ancak mesele ceza tahsil etmek değil, hayat kurtarmaktır."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yabancı dillerdeki çağrıları alabilmek için alt yapı oluşturduklarını belirterek, "İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinde çağrı alınabildiğini, engelsiz 112 uygulaması aracılığıyla işaret diliyle çağrı alabiliyoruz." dedi.

Soylu, Antalya'nın Kemer ilçesindeki bir otelde düzenlenen 112 Acil Çağrı Merkezi Personeli Hizmet İçi Eğitim Programı'nda, veri yedekleme sistemlerinin yanı sıra veri yedekleme alt yapıları, hat kopmaları veya afet durumlarında sistemin aksamaması için farklı projeler sürdürdüklerini söyledi.

Data üzerinden iletişim sağlanabilmesi için de 112 mobil uygulaması ve buna bağlı pek çok proje üzerinde de çalıştıklarını anlatan Soylu, yeni nesil 112 sisteminin sadece bir çağrı karşılama sistemi değil, aynı zamanda analiz sistemi olduğunu bildirdi.

"Çağrıların doğru analizleriyle, gelecekteki acil durumlara ilişkin risk analizleri yapmak, nerelerde veya hangi konularda tedbir alacağımıza ilişkin bir yol haritası belirlemek için veriyi doğru şekilde işlemek de bu yeni sistemin bana göre en önemli çıktılarından birisidir." diyen Soylu, şöyle devam etti:

"Yabancı dillerdeki çağrıları alabilmek için de bir alt yapı oluşturduk. İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinde çağrı alınabildiğini, engelsiz 112 uygulaması aracılığıyla işaret dili ile çağrı alabiliyoruz. İşaret dili uygulaması aracılığıyla nisan ayından bugüne 4 bin 634 çağrı aldık ve hızlıca müdahale ettik. Elektronik güvenlik sistemine sahip araçlardaki çağrı sistemi 112'ye entegre edilebilmesi de bir diğer yeniliklerinden oldu. Elektronik güvenlik sistemine sahip araçlarda kaza anında otomatik veya manuel olarak 112 aranabiliyor ve otomatik konum belirlemesi sayesinde, sürücünün bilinci yerinde olmasa bile olay yerine müdahale edilebilmesi sağlanıyor."

- Bu yılki tema, 'eğitim, denetim ve takip' olarak belirlendi

Son derece modern, verimli bir sistem kurduklarını anlatan Soylu, sistemin merkezinde insan olduğunu, sistemin etkili şekilde yürümesinin dijital teknoloji kadar, insan unsuruna da bağlı bulunduğunu söyledi.

112 Acil Çağrı Sisteminde insana odaklanarak, personel kalitesini, vasıflarını, mesleki bilgi ve birikimlerini sürekli olarak yüksek seviyede tutmak için böyle bir eğitim programı düzenlediklerini vurgulayan Soylu, İçişleri Bakanlığının yönetim ilkelerinin yanı sıra, her yıl kendilerine bir tema belirlediklerini ifade etti.

Soylu, bu yılki temanın 'eğitim, denetim ve takip' olarak belirlendiğini, bunu gelecek yıllar için kalıcı hale getirmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Yani personelimizi sadece sayısal olarak artırmanın değil, nitelik olarak da yüksek bir seviyede tutmak için hizmet içi eğitimlere ağırlık veriyoruz. 2019 yılı içinde büyük çoğunluğu güvenlik personeli olan 338 bin 224 arkadaşımıza da insan hakları başta olmak üzere pek çok konuda hizmet içi eğitim verdik. Eğitime ek olarak denetim mekanizmamızı da güçlendiriyoruz ve son halka olarak, personel verimliliğimizi takip ediyoruz. Her yılın sonunda, strateji başkanlığımız tarafından yıl sonu gerçekleşmeleri değerlendiriliyor, birimlere gelecek yıl hedefleri veriliyor, sonra bu hedefler dört çeyrek üzerinden takip ediliyor. İlk çeyrekte genel müdürler, ikinci çeyrekte bakan yardımcılarımız, üçüncü çeyrekte tekrar genel müdürler ve yıl sonunda bakanlık makamının sürece dahil olmasıyla, genel bir değerlendirme yapılıyor. Böylece bakanlığın tüm faaliyetleri yıl boyunca izlenmiş oluyor. Burada özellikle 'İZDES' adını verdiğimiz izleme ve değerlendirme sistemi çalışmalarımız da bizim için önemli bir araçtır. Bütün bu yaptıklarımız iş kalitesine de yansıyor."

Başarının sırrının eğitim ve kendi içlerindeki iletişimde yattığının altını çizen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"112 Acil Çağrı Merkezi Sistemi'ne gerçekten çok ciddi bir para ve zaman yatırımı yapıldı. Bütün bu yatırımın kaderi, sizlerin telefonu açtığınızda ne yaptığınıza bağlı. Asılsız çağrıları bir yana bırakırsak, sizi arayan insan, dertli insan. Ya bir acil durum var, ya bir ihbar var. Neresinden bakarsanız bakın ciddiyet akan, en küçük bir hataya bile yer olmayan bir iş yapıyorsunuz. Sizi arayan insanın derdine bir de umutsuzluk veya kırgınlık eklemeyin. Bu sistem hem hızlı işlemeli hem de insanların bize 'Allah sizlerden, devletimizden razı olsun' demesini temin etmelidir, ilkemiz bu olmalıdır. İnsanlar size dua ediyorlarsa, doğru yoldasınız demektir. Bizim milletimiz gönlü geniş bir millettir, duasını esirgemez ama bunu elde etmek için ona düzgün davranmak durumundasınız. "

Sistemi iyi anlatmak için okul ziyaretleri yapılması, her vatandaşın bilgilendirilmesi gerektiğine değinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 112 Acil Çağrı Merkezi Sistemi'nin bütün illerde tamamlanmasıyla Türkiye'nin acil durum yönetiminde çok farklı bir boyuta taşınacağını sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:24 - Erdoğan, 3 günlük yurt dışı ziyaretine çıkacak00:19 - 'Suriyeli çocuk tırnaklarıyla kazıya kazıya beni kurtardı'00:01 - 26 Ocak 2020'den önemli gündem başlıkları23:54 - Kaçak yapılar mercek altına alınıyor23:49 - Macron'dan Türkiye'ye destek mesajı23:43 - Kadın girişimci yapay zekayla 'finans danışmanı' geliştirdi23:43 - OGM, unvan değişikliği sınav sonuçlarını açıkladı. Sınava giren adaylar tepkili23:38 - Karantinaya alınmıştı! Çinli turistte vertigo çıktı23:33 - Tahran-İstanbul seferi yapan uçak havada arızalandı23:28 - ABD 'deneysel uzay uçağı' projesini rafa kaldırdı
23:23 - 'Yeni nesil yalnızlaştı, ruhsal sorunlar arttı'23:18 - İYİ Parti lideri Akşener, Malatya ve Elazığ'a gidiyor23:14 - SABİM: 600 depremzede yakınına bilgi verildi23:09 - Türk Telekom, Elazığ için seferber oldu23:05 - 'Doğu Anadolu fayı uyandı' dedi ve o ilimizi uyardı23:01 - Soylu: Göçük altında iki vatandaşımızın sesini duyduk22:57 - Spor camiasından Elazığ depremi için başsağlığı mesajı22:51 - Sömestir tatilinde aileler ortalama 7 gün tatil yapıyor
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'Herkes üniversite okumak zorunda değil. Meslek liselerine olumsuz yaklaşmamalıyız' dedi. Katılıyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam