1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

İstifa eden okul yöneticisi, kendi okulunda boş norm varsa buraya öğretmen olarak atanmaya zorlanabilir mi?

Yönetmelik, yöneticinin istifa etmesi halinde kendi okulunda öğretmen olarak çalışmak istemeyebileceğini öngörerek "istemeleri halinde" ifadesiyle istifa eden yöneticiye boş norm olması halinde kendi okulunu tercih edip etmemesi konusunda sınırsız bir hak vermiştir.
19 Aralık 2019 00:01
+Aa- Yazdır
İstifa eden okul yöneticisi, kendi okulunda boş norm varsa buraya öğretmen olarak atanmaya zorlanabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinin "Yöneticilik görevinden ayrılma" başlıklı 34. maddesinde; "(1) Yöneticilik görevlerinden istekleri üzerine ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri halinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna, ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır." hükümlerinde istifa eden okul yöneticisinin öğretmen olarak nereye atanacağına dair durumlara düzelmemiştir.

İstifa eden okul yöneticisi kendi okulunda boş norm varsa ve istemesi halinde kendi okuluna öğretmen olarak atanır

Bu madde metnindeki; "Yöneticilik görevlerinden istekleri üzerine ayrılanlar, bulundukları eğitim kurumunda alanlarında açık norm kadro olması ve istemeleri halinde bu eğitim kurumuna; aksi durumda ise öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumun atanır."hükmü ile yöneticinin bulunduğu okulda kendi branşında açık norm var ise ve kendi okulunu istemesi halinde bu okula öğretmen olarak atanacağı belirlenmiştir.

Kısacası mezkur yönetmelik, yöneticinin istifa etmesi halinde kendi okulunda öğretmen olarak çalışmak istemeyebileceğini öngörerek "istemeleri halinde" ifadesiyle istifa eden yöneticiye boş norm olması halinde kendi okulunu tercih edip etmemesi konusunda sınırsız bir hak vermiştir.

İstifa eden okul yöneticisi kendi okulunu istememesi halinde bulunduğu ilçe içinde durumuna uygun bir okula öğretmen olarak atanır

Sonrasında ise madde metnindeki; "aksi durumda ise öncelikli olarak kadrolarının bulunduğu ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna atanır." hükmü ile de "aksi durumda" ifadesiyle istifa eden yöneticinin boş norm olması halinde kendi okulunu tercih etmemesini kast ederek bu sefer öncelikle ilçe içerisinde durumlarına uygun bir eğitim kurumuna öğretmen olarak atanmasına hak vermiştir.

İstifa eden okul yöneticisi kendi okulunu istememesi ve bulunduğu ilçe içinde durumuna uygun bir okul olmaması halinde il genelinde durumuna uygun bir okula öğretmen olarak atanır

En sonunda ise madde metnindeki; "ilçe içerisinde durumlarına uygun norm kadro bulunmaması halinde ise il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanır." hükmü ile de istifa eden yöneticinin boş norm olması halinde kendi okulunu tercih etmemesi ve o ilçede durumuna uygun atanacağı bir okul olmaması şartıyla il içerisinde istekleri de dikkate alınarak alanlarında açık norm kadro bulunan eğitim kurumuna öğretmen olarak atanmasına hak vermiştir.

İstifa eden okul yöneticisinin atanacağı durumuna uygun bir okul olmaması halinde ise kendi okulunu istememesi ve bulunduğu ilçe içinde ve il içinde durumuna uygun bir okul olmaması şartıyla bulunduğu ilçe/il emrine norm kadro fazlası öğretmen olarak atanması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
06:28 - Otomobil metro inşaatındaki 25 metrelik boşluğa düştü: 1 ölü06:19 - Kabine üyelerinden şehit askerler için başsağlığı mesajları06:11 - Misafir kaldığı eve girmeye çalışan kişi havalandırma boşluğuna sıkışarak öldü00:04 - Polis memuru KPSS ile başka kadro/pozisyona atanamaz mı?00:04 - 25 Temmuz 2021'den önemli gündem başlıkları00:02 - Şile'de pazar günü boyunca denize girmek yasaklandı
23:42 - Umre ziyaretleri yarından itibaren başlıyor23:39 - El Bab'dan acı haber: 2 asker şehit, 2 asker yaralı23:35 - Atlı polislerden Sultangazi Kent Ormanı'nda denetim23:28 - Türkiye'nin ilk tematik müzik üniversitesi, öğrencilerini bekliyor23:22 - Adana'da iki grup arasında silahlı ve bıçaklı kavga: 4 yaralı23:05 - Şehit babası haklarını 23 yıllık hukuk mücadelesiyle kazandı
22:55 - Trafik polisi, sokak köpeğine elleriyle su içirdi22:31 - Sağlık Bakanı Koca'dan 'aşı ve tedbir' çağrısı22:07 - Bu peynir 36 metrede bekletiliyor! Fransızlara rakip oldu22:01 - İngiltere'de yeni bir Covid-19 mutasyonu tespit edildi20:02 - İstanbul'da helikopter destekli trafik denetimi
19:41 - Vaka sayısı artışını bugün de sürdürdü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Aşı olmayanların bazı kısıtlamalara tabi tutulmasını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam