1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bisiklet otobanı geliyor

Yeni imar planlarında bisiklet yollarına ve park istasyonlarına yer verilmesi mecburi olacak; bisiklet otobanları ve tünelleri yapılacak.
13 Aralık 2019 07:19
Yazdır
Bisiklet otobanı geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, şehirlerdeki trafik probleminin çözümü için başlattığı Bisiklet Yolu Projesi'nde yeni bir döneme giriliyor. Dün Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, yeni imar planlarında bisiklet yollarına ve bisiklet park istasyonlarına yer vermeleri mecburi olacak. Ayrıca bisiklet yollarının aydınlatılmasında yenilenebilir enerji sistemleri kullanılacak.

Bisiklet yolları, belediye ve mücavir sınırları içerisinde hız sınırı 50 km/sa. olan taşıt yollarına bitişik olacak şekilde yolun sağında 60 santimetre ve gidiş istikametinde tek yönlü olarak uygulanacak. Bisiklet yolları toplu taşıma ağlarına bağlanacak.

Yeni dönemde bisiklet otobanları, bisiklet köprü ve tünelleri de imar planlarında yer alacak. Ulaşım, spor ve kültür turizmi gibi bisikletin yoğun olarak kullanılma potansiyeli olan yerlerde bisiklet otobanları oluşturulacak. Bisiklet otobanları, her iki yöne en az ikişer şeritli olmak üzere yapılacak. Diğer araçlar tarafından kullanılması yasaklanacak olan bisiklet otobanlarını, mecburi hallerde ambulans, itfaiye, emniyet ve yol bakım araçları kullanabilecek. Yayalara bile müsaade edilmeyecek.

MAVİ RENGE BOYANACAK

Bisiklet yollarının, taşıt yolu kavşak geçişleriyle örtüşen kesimleri uzun ömürlü ve kaydırmaz özellikte mavi renkli boya ile boyanacak. Yine, bisiklet yolunun sağında ve solunda 50 santimetrede kesikli beyaz çizgi kullanılacak. Mahalli yönetimler, üniversite kampüslerinde yurt ve eğitim binalarını birbirine bağlayacak şekilde bisiklet yolları planlayabilecek. Belediyeler, rüzgar, kar ve yağmurdan korunmak için bisiklet yollarında tüp geçit veya panel yapabilecek.

Sefa Bilgitekin

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:58 - FETÖ'nün 'VIP dinleme' davasında karar açıklandı13:56 - Kadın kaymakam yılın en başarılı idarecisi seçildi13:41 - Köydeki eski eşya mezadı antika meraklılarını buluşturuyor13:35 - Üşüyen köpek yolcularla şehir turu attı13:32 - Meteorolojiden soğuk hava ve kar yağışı uyarısı13:29 - Türkiye'de 50 bin muhtar görev yapıyor13:19 - Başkentte, cep telefonuyla konuşmak için tepelere çıkıyorlar13:17 - Borsa günün ilk yarısında rekor seviyeyi gördü13:16 - Bakan Çavuşoğlu: Barışı sağlamak için herkesle çalışmaya hazırız13:15 - OGM'den dikilen 11 milyon fidan kurudu açıklaması
13:14 - 'Dicle'nin, Fırat'ın kuzularını uyuşturucu çakallarına kaptırmayalım'13:10 - Engelli kadın çalışan, Belediyede taciz edildiğini iddia etti13:05 - Yol ortasında bozulan aracı, trafik polisleri itti12:59 - Üniversitelerdeki idari personele tayin hakkı talebi12:48 - Dünyanın en değerli markası 'Amazon' zirvedeki yerini korudu12:42 - Bekçilerin kimlik sorabilmesi için kanun teklifi verildi12:37 - 'FETÖ kamuya sızmak için 'tavşan aday' taktiğini uyguluyor'12:26 - Tuğba öğretmen hakkında savcılık 'darp izi yok' dedi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam