1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Baştuğ'dan sahte ve taklit zirai ilaç uyarısı

Muğla Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, taklit ve sahte zirai ilaçlar ile ilgili yaptığı açıklamada, çiftçilerin Bakanlıkça tescil almamış firmalardan, firması ile bayilik sözleşmesi olmayan Bayi-kişiler ile kamyon vb. gibi araçlarla seyyar zirai ilaç ve gübre satan kişilerden ürün alınmamalarını istedi.
14 Aralık 2019 02:27
Yazdır
Baştuğ'dan sahte ve taklit zirai ilaç uyarısı

Muğla Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ve Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, taklit ve sahte zirai ilaçlar ile ilgili yaptığı açıklamada, çiftçilerin Bakanlıkça tescil almamış firmalardan, firması ile bayilik sözleşmesi olmayan Bayi-kişiler ile kamyon vb. gibi araçlarla seyyar zirai ilaç ve gübre satan kişilerden ürün alınmamalarını istedi.

Tarım sektörünün ülkemiz ve Muğla için gerek ekonomik, gerekse sosyal bakımdan en önemli sektörlerden birisi olduğunu belirten Baştuğ, "Artan nüfusumuzun temel gıda gereksinimini karşılayabilmek; tarımsal üretimi artırmak ile mümkündür. Tarımsal üretim için gerekli en temel girdilerinden ikisi zirai ilaç ve gübredir. Kullanılan zirai ilaçlardan iyi verim elde etmenin yolu; doğru ilaç, doğru zaman ve doğru uygulamadan geçmektedir. Kullanılan gübrelerden iyi bir verim elde etmenin yolu ise; dengeli ve bilinçli bir gübreleme olmasının yanında, üreticiye ulaşan her türlü gübre ve toprak düzenleyicilerin içeriğine uygun bir ürün olması önem arz etmektedir. İlkbaharın yaklaşması ile gübre ve zirai ilaç sektörünün hareketlenmesi üzerine piyasaya sahte ve taklit zirai ilaç ve gübrelerin arz edileceği öngörülmekte olup üreticilerimizi bu tip ürünlere karşı her zaman uyarmaktayız. Bu tip zirai ilaç ve gübrenin düşük fiyattan satılacağı aşikardır. Yerinde, zamanında ve bilimsel ölçülerde kullanılan gübre; verim artışının yanında, toprakların fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısının iyileştirilmesine, kaynaklarımızın etkin kullanılmasına, insan sağlığının korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine katkı sağlamaktadır" dedi.

Üreticilerin güvenli zirai ilaç ve gübre alıp, kullanmaları için uymaları gereken kuralları da hatırlatan Baştuğ, "Üreticilerimizin öncelikle uzman mühendislere hastalık, zararlı tayini ve toprak tahlili yaptırıp, tavsiye edilen miktar ve zamanlarda kullanacağı zirai ilaç ve gübreyi, o ürünün ait olduğu firmanın bayisinden almalıdır. Bakanlıkça tescil almamış firmalardan, firması ile bayilik sözleşmesi olmayan Bayi-kişiler ile kamyon vb. gibi araçlarla seyyar zirai ilaç ve gübre satan kişilerden ürün alınmamalıdır. Üreticilerimizin alacağı zirai ilaç ve gübrelerin görünüm itibariyle fiziksel özelliklerine de dikkat edilmesi gerekir. Ambalajı bozulmuş, nemlenip taşlaşarak topak haline gelmiş zirai ilaç ve gübre ile son kullanma tarihi geçmiş ürünler alınmamalıdır. İlimizde yoğun şekilde kullanılan bordo bulamacının kalitesine çok dikkat edilmelidir. Gerekirse uzman kişilerden bilgi alınmalıdır" dedi.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:43 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Davos'a gidiyor00:32 - Açık öğretim okulları iş ve işlemleri genelgesi00:06 - 21 Ocak 2020'den önemli gündem başlıkları00:06 - Ürün güvenliğine dair kanun teklifi TBMM'ye sunuldu00:03 - Savunma hakkı kullandırılmadan meslekten çıkarma kararı verildi, Danıştay iptal etti23:52 - Galatasaray ne kadar kar ettiğini açıkladı?23:47 - İşte WhatsApp'ta silinen mesajları okumanın yolu23:42 - Tuğba öğretmenin ölümünde korkunç şüphe!23:37 - Ceza yerken canında oluyordu!23:32 - Kenan Işık'tan iyi haber: Gözleriyle iletişim kuruyor
23:27 - Burhan Kuzu'dan sosyal medya kararı! Kapatıyorum23:22 - Ali Koç, Erdoğan'a söylediği sözü canlı yayında açıkladı23:17 - İBB, Bayrampaşa otogarını tümüyle yeniledi23:08 - CHP'li belediye başkanları Bolu'da bir araya gelecek23:03 - 'Hepimiz Ermeniyiz gibi sloganları bir kenara bırakalım'22:58 - Şırnak'ta terör mağdurları yeni konutlarına kavuştu22:53 - Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin acı günü22:47 - MEB Yönetici Seçme Sınavı Duyurusu 2020-MEB-EKYS yayımlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
CHP'li belediyelerin, Cemevlerine ibadethane statüsü veren uygulamalarını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam