1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Doğu'ya teknokent seferberliği

Türkiye'nin büyük umutlarla hayata geçirdiği ve son yıllarda birçok başarıya imza atan teknokentler artık bulundukları illerle yetinmiyor.
02 Ocak 2020 06:50
Yazdır
Doğu'ya teknokent seferberliği


- Üniversiteler farklı şehirlerde de teknokent kurmak için kolları sıvadı. Doğu illerindeki başarılı araştırmacılara ve girişimcilere daha fazla imkan sağlamak amacıyla harekete geçen Hacettepe Üniversitesi "Birlikte üretelim-yerinde AR-GE" sloganıyla yeni bir proje yürütüyor. Bingöl ve Ardahan'da çalışmalara başladıklarını açıklayan Hacettepe Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu "Türkiye'de iller arasında gelişmişlik farkı çok fazla. Sınırları kaldıran AR-GE yapmamız lazım. Bölgedeki start-up firmaları, Ankara'daymış gibi tüm imkanlarımızdan yararlanacak" dedi.

GELİŞMİŞLİK FARKI AZALACAK
Çalışma ile bölgeler arasındaki gelişmişlik farkının azalacağını söyleyen Gökçeoğlu "Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir 8-10 bin dolar civarında ama Ardahan'da 250 dolar, İstanbul'da 15 bin dolar. Dünyanın en fakir ülkesi dediğimiz Nijer'de bu rakam 400 dolar. Baktığınızda bir ilimizde Avrupa seviyesinde hatta bazı ülkelerin de üstünde bir gelişmişlik düzeyi varken bazı illerimiz Afrika'nın gerisinde" dedi ve bu bölgelerde yükselişin AR-GE ile mümkün olduğunu söyledi.

Bingöllü akademisyenle projeye ilave teşvik

Bingöl ve Ardahan ile temasa geçtiklerini söyleyen Prof. Candan Gökçeoğlu "Kuluçka merkezleri Hacettepe adıyla kurulacak. Ankara'da hangi imkan varsa, oradaki araştırmacılar, öğretim üyeleri de yararlanacak, Buradaki ekosisteme dahil olacak. Hacettepe'deki öğretim üyelerimize 'Projene Bingöl Üniversitesinden bir hocayı dahil edersen, sana fazladan teşvik' diyeceğiz. Kuluçka merkezlerinin teknik donanımını biz yapıp, personeli biz tahsis edeceğiz. Proje nedir, bir iş fikri nasıl hayata geçirilir, tüm süreçlerle ilgili bilgi ve eğitim vereceğiz. Bölgedeki araştırmacılar aynı zamanda uzaktan eğitim imkanlarımızdan yararlanacak. İş geliştirirken, bunun ille de yazılım tabanlı olması gerekmiyor. Bölgeden yeni teknoloji ve fikir firmaları çıkarmalıyız. Mesela hayvancılık, gıda, turizmle ilgili projeler sosyal inovasyondur" dedi.

Teknoparklardan 4,4 milyar dolar ihracata

Türkiye'de 11'i İstanbul, 10'u Ankara, 5'i Kocaeli, 4'ü İzmir'de olmak üzere 51 şehirde 85 adet teknopark bulunuyor. Teknokent bulunan şehirler arasında Urfa, Erzurum, Elazığ gibi iller de yer alıyor. Bu teknoparklar bugüne kadar 4,4 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Osman Çobanoğlu

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
12:33 - 2020 LGS yerleştirmeleri için ek kapasite oluşturuldu12:32 - Fenomen'in annesinden yürek yakan sözler! Ailemiz yok oldu12:29 - İmamoğlu'nu eleştirdi, pişmanlık videosu şartıyla uzlaştı12:21 - İdlib'li babanın kızıyla yürek yakan kahkahası oyun zannediyor12:14 - Gün ortası döviz fiyatları12:11 - Gıda denetimine WhatsApss şikayet hattı geliyor12:04 - Adana'da FETÖ'nün 'büyük bölgecisi'ne 8 yıl 9 ay hapis12:03 - Emniyet Müdürü'nün şehit edilmesi soruşturmasında gözaltı süresi uzatıldı12:02 - DPB'nin görevleri, Çalışma Genel Müdürlüğüne devredildi12:00 - Vali ile öğrencilerin sosyal medyadaki 'kar tatili pazarlığı' güldürdü
11:58 - Bankacılık dışı finans sektörü 3,2 milyar lira net kar elde etti11:48 - Dayak yiyen Suriyeli, şikayete giderken yolda öldü11:38 - Gıda mühendislerinden 'Tağşiş cezaları caydırıcı değil' uyarısı11:35 - 15 saniyede hırsızlık güvenlik kamerasında11:28 - Şırnak'ta FETÖ ve PKK'dan yakalanan 35 şüpheliden 3'ü tutuklandı11:25 - FETÖ, TSK'deki elemanlarına liseden itibaren kod isim vermiş11:25 - Sigara içenlerin sayısı % 30 azaldı11:24 - Kargodan gelen paketten deterjan çıktı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İş Bankası'ndaki CHP hisseleri, Hazine'ye devredilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam