1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Hakimin işkenceci polislere sözleri cezadan daha ağır

Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde kadın avukatı döven, silah çeken, mezhep ayrımcılığı yapan, hakaret eden komiserle polis memuru mahküm oldu. Hakim Hakkı Yalçınkaya, polislere cezadan daha ağır tarih, barış, uygarlık, insanlık dersi verdi.
21 Ocak 2020 09:08
Yazdır
Hakimin işkenceci polislere sözleri cezadan daha ağır

Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde, 4 Haziran 2018'de kadın avukatın dövüp, silah çeken, "Alevi misin?" diye soran, "Senin soyunda sopunda bir karışıklık var" diyerek hakaret eden bir komiser ve bir polis memuruna ceza veren hakim, gerekçeli kararında barış, huzur ve kardeşlik mesajı verdi.

Davanın görüldüğü İstanbul 37'inci Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Hakkı Yalçınkaya, 43 sayfalık gerekçeli kararında "Dini farklılıklar nedeniyle yaşanan savaşlar, çatışmalar tarihten çıkarıldığında geriye barış, huzur ve kardeşlik kalır. Anayasa'nın başlangıcında yer alan Yurtta Sulh Cihanda Sulh ilkesinin uygulanması huzur ve barış ortamı için zorunludur" dedi.

"İNANCI ZEDELER"

Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre Gerekçeli kararda en güvenilir kurumlardan olması gereken Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Bürosu'nda meydana gelen olayın, avukatların Anayasal, kamusal savunma görevlerini, kaba davranışlara, şaka bahanesi altında darp fiillerine, sözlü ve fiziki mağduriyete maruz kalmadan yapabilme inancını zedelediğine dikkat çekildi.

"BARO DA ZARAR GÖRDÜ"

Tüm avukatlar ve özellikle kadın avukatlarda savunma sürecinde aynı sorunları yaşama tehdidi etkisi oluşturduğundan İstanbul Barosu'nun da eylemden zarar gördüğünü belirtti.

Mağdur avukatın, olay anında baroya haber vermemesinin, olayı sineye çeker tolere edici görünmesinin, kamera kayıtlarındaki karakolda olmaması gereken tüm anormal suç konusu davranışlara rıza gösterdiği anlamına gelmeyeceği anlatıldı.

İstanbul'da polis karakolunda görevli komiserin, avukatları dahi kamera kayıtları önünde darp etmesinin, insan hakları yönünden, yabancılar nezdinde hukuk devleti itibarını zedeleyici olacağını ifade etti.

"SUÇ ANORMAL HAREKETLERİYLE UYUMLU"

Hakim Hakkı Yalçınkaya gerekçeli kararın devamında şu ifadelere yer verdi: "Sanık Gökhan Kızıltepe., görüntü kayıtlarının kaydetmediği alandaki avukat Gül Simge Yılmaz'a 'Nerelisin? Alevi misin?' diye sorduğu, avukatın da 'Hayır' değilim demesi üzerine, 'Senin soyunda sopunda bir karışıklık var' şeklinde aşağılayıcı beyanda bulunarak hakaret suçunu işlediği, sanığın işlediği hakaret suçunun, sanık Gökhan Kızıltepe'nin anormal hareketleriyle uyumlu olduğuna mahkemece vicdani kanaat getirilmiştir.

"EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI"

Sanık Gökhan Kızıltepe'nin 'Alevi misin değil misin?' tartışmasının Anayasa'nın 10'uncu maddesindeki ve TCK 37'inci maddesindeki adalet ve kanun önündeki eşitlik ilkesine aykırıdır. Sanığın mezhep saikini, soy sop saikini ortaya koyduğu anlaşılmıştır.

Barış ve huzurun teminin ön koşulu, kişinin doğru düşün, doğru konuş, doğru hareket et ilkeleriyle donatılması, başkalarına karşı ön yargılı ya da husumeti öne alan düşüncelerle donatılmamasını gerektirir. Kalbine taktığı pilin mucidine, imalatçısına, sövgünün sonuca hiçbir katkısı yoktur.

Gerekçeli karar cezalardan daha ağır

Avukat Gül Simge Yılmaz'a hakaret ve tehdit içeren sözler söylediği, dövüp daha sonra silah çektiği iddia edilen komiser Gökhan Kızıltepe, takdir indirimi uygulanarak 2 yıl bir ay hapis ve 8 bin 750 TL adli para cezasına, polis memuru Emre Andaç takdir indirimi uygulayarak 3 bin 125 TL adli para cezasına çarptırıldığı, Polis memuru İ. C. ise beraat etti.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
9 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
03:04 - İstanbul'da, 13 ilçe milli eğitim müdürü değişti02:44 - SGK'nın emekli maaşlarında kesintiye gideceği iddiası02:35 - Soylu, 'Arka Sokaklar'ın Bekçi kısmını paylaşımı02:15 - İtalya'da koronavirüs ölenlerin sayısı 7'ye çıktı02:11 - Cumhurbaşkanı yurtdışına gidiyor, Fuat Oktay vekalet edecek02:08 - Bir ülkede Din Hizmetleri Müşavirliği kuruldu02:06 - 7222 sayılı bankacılıkla ilgili torba kanun Resmi Gazetede yayımlandı02:04 - Bursa'daki metro hattını Ulaştırma Bakanlığı yapacak00:03 - 25 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:02 - Okul yöneticileri güvenlik soruşturması gerekçesiyle görevden alınabilir mi?
00:00 - Ayda 300 TL'ye araba sahibi olun23:55 - Alkol denetimine takılan 1525 sürücüye ceza kesildi23:51 - Celal Çelik'in sıfırlama tapesi iddiası doğru mu?23:46 - Akademik çalışmalarda öncü, alanında ise birinci oldu23:41 - 'Sende büyü var' tuzağına düştü, hayatı altüst oldu23:36 - Muğla Büyükşehir işçilerine yüzde 34 zam23:31 - Rektör açıkladı! Karabük Üniversitesinin ismi değişecek mi?23:26 - Sokaklardaki gürültü kirliliğini sona erdirecek proje
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam