1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Akşener: Tiyatroya çağrılsaydım ben de, eşim de gitmezdi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Devran" isimli kitabının tiyatro oyununu izlemeye davet edilseydi gitmeyeceğini belirterek, "Ben bir siyasi partinin genel başkanıyım ve bir kurumsal yapıyı temsil ediyorum. Ben gitmezdim. Ha eşim davet edilseydi gider miydi? O da gitmezdi" dedi
22 Ocak 2020 16:18
Yazdır
Akşener: Tiyatroya çağrılsaydım ben de, eşim de gitmezdi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Devran" isimli kitabının tiyatro oyununu izlemeye davet edilseydi gitmeyeceğini belirterek, "Ben bir siyasi partinin genel başkanıyım ve bir kurumsal yapıyı temsil ediyorum. Ben gitmezdim. Ha eşim davet edilseydi gider miydi? O da gitmezdi" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İhlas Medya Ankara Temsilcisi Batuhan Yaşar'ın da aralarında bulunduğu medya temsilcileri ile bir araya geldi. İyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisinde bulunan Akşener, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi keşke tutsaydı, biz yanılmış olsaydık ama tutmadı. İnsanlar nefes alamıyor. Bir çözüm önerisi ortaya koyduk. İyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistem. Parlamenter sistemin çağın gerekliliği üzerine düzenlenmesi lazım. Toplumun tüm kesimlerinin fikrinin alındığı, çağa uygun, kısa, öz, açık seçik bir Anayasa ile birlikte iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemin Türkiye için elzem olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin nefes almasını sağlayacak olan, iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemin getirilmesinde önderlik edeceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Ankara medya temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Akşener, yeni kurulan ve kurulacak olan partilerin Türkiye açısından iyi olacağını kaydetti. Seçeneği artıranın rekabeti artıracağını belirten Akşener, "Uzun zamandır rekabet siyaset üzerinden yapılmıyor. Seçmen odaklı bir siyasi rekabet yok. Seçenek artırmak, siyasi alanın renklenmesini sağlamak prensip olarak demokrasiye hizmet eder. Partimiz olarak kurulmuş ve kurulacak olan siyasi partilerin oluşmasının faydalı olacağına inandık. Her iki siyasi partiyle de CHP, AK Parti ile rakibiz. Hepimizin bir Türkiye tasavvuru var. Yarının ne göstereceği konusunda bugünden konuşmayı doğru bulmuyorum. Ben iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme Erdoğan'ın geçeceğini, bu konuda adım atacağını düşünüyorum. Böyle bir adım atıldığında, buyurun denildiğinde zaten ittifaklar nasıl olacak o konuda bir şey söylemek mümkün değil. Arızalarından, enfekte olmuş alanlarından arındırılmış bir parlamenter sistemden bahsediyoruz. Erdoğan'ın Türkiye'nin bu nefes alma problemini gördüğüne inanıyorum. Saray, Erdoğan'ı kapattı, steril bir hale getirdi. Uzun zamandır Erdoğan'ın vatandaş ile hasbıhal ettiğini gördünüz mü? Erdoğan'ın sağduyusunun galip geleceğine inanıyorum" açıklamasında bulundu.

"Tiyatroya çağrılsaydım gitmezdim"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu'nun eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Devran" isimli kitabından sahneye uyarlanan tiyatro oyununu izlemeye gitmesine ilişkin de değerlendirmede bulunan Akşener, "Biz insanların tercihlerine karışmayı kendimize yakıştıramayız. Kim, nereye, hangi yeri ziyarete gider bizi ilgilendirmez. Benim en son bildiğim Kılıçdaroğlu'nun, HDP'nin PKK ile arasına mesafe koymadığı süre içerisinde CHP ile bir iletişimin bulunmayacağı şeklindeydi. CHP genel başkanının beyanatı bu. Bu da bir değişiklik göstermediğine göre aileler üzerinde konuşmayı doğru bulmuyorum. Siyasilerin eşleri tiyatroya gitmiş. CHP'nin kurumsal yapısı eğer bu tiyatroda ortaya çıkan fotoğraf ile eş değerse başka bir şey. Kılıçdaroğlu'nun bir beyanatı var. HDP ile herhangi bir iletişim kanalının açılması için HDP'nin PKK ile arasına mesafe koyması ve PKK'nın bir terör örgütü olduğunu söylemesidir dedi. Eşler üzerinden ne söyleyebiliriz ki" ifadelerini kullandı.

Akşener, "Siz davet edilseydiniz gider miydiniz?" sorusuna ise, "Ben bir siyasi partinin genel başkanıyım ve bir kurumsal yapıyı temsil ediyorum. Ben gitmezdim. Ha eşim davet edilseydi gider miydi? O da gitmezdi" yanıtını verdi.

Erken seçim tartışmalarına yönelik soru üzerine Akşener, erken bir seçim öngörmediğini söyledi. Olası bir erken seçimde cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı ile ilgili ise Akşener, şunları kaydetti:

"Kişisel olarak inatlaşmak gibi bir huyum yok. İlle de ille diye bir pozisyonum yok. Türkiye'de 25 yıllık siyasi geçmişimde netice itibarıyla milletvekili seçildim, bakan oldum, yani kendimi bu milletten, teveccühüne nail olmuş biriyim. Referandumdan itibaren başlayan süreçte ben kendimi millete borcunu ödeyen bir insan olarak konumlandırdım. İnatla ben ben ben deme gibi bir yönüm yok."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile seçime gidildiğinde seçilemeyeceğini iddia eden Akşener, iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme işaret ederek, "Seçilemeyeceğini matematiksel olarak biliyorum. Bizim bu teklifimiz bütün siyasi partiler için geçerlidir, ön şartımızdır ittifaklar için. Buraya dönmek zorundayız, Türkiye'nin nefes almaya ihtiyacı var. Bunu gerçekleştirmek konusunda öncülük yapıyoruz ve gerçekleşeceğine inanıyorum" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:47 - Fuat Oktay: Bedelini ağır ödeyecekler05:12 - ABD Dışışleri Bakanlığı İdlib'deki Türk askerlerine yönelik saldırıyı kınadı05:11 - Edirne'de mülteciler Yunanistan sınırına akın ediyor05:01 - İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik05:00 - İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik04:57 - İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumlulukları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik04:49 - Bakan Akar sınırın sıfır noktasında04:42 - Bahçeli: Güç ve zor kullanmak kaçınılmazdır04:04 - Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Şentop ile telefonla görüştü02:41 - CHP'li Öztrak: TBMM'yi kapalı oturumla toplantıya çağırıyoruz
02:39 - İdlib'teki saldırı Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi02:26 - Bakanlardan şehit askerler için başsağlığı mesajı02:17 - HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: Acımız büyük, milletimizin başı sağolsun02:09 - Hatay'daki yaralı asker sayısı açıklandı02:03 - Avrupa Parlamentosu Raportörü Sanchez'den İdlib açıklaması01:59 - Türk Savaş uçakları Suriye'de01:53 - Yaralı askere kan vermek için vatandaşlar hastaneye akın etti01:50 - Altun'dan, Güvenlik zirvesi sonrası açıklama
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
MEB, yeniden sınıf tekrarına geri dönüyor. Sınıf tekrarı olmalı mı?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam