1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

'Program esaslı bütçe'ye geçildi

11 ülkenin bütçe yapıları incelendikten sonra 'Program Esaslı Bütçe'de karar kılındı. İhtiyaçlara göre değişen, dinamik bir bütçeleme sistemi olan "Program Bütçe" ile kamu hizmetlerinin aksayan yönleri ortaya konacak, vatandaş, ödediği verginin nasıl kullanıldığını denetleyebilecek
24 Ocak 2020 08:58
Yazdır
'Program esaslı bütçe'ye geçildi

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, "kamu kaynaklarıyla kamu hizmetleri arasında bağ kurulması, harcama önceliği geliştirilmesi, bütçenin girdilerden ziyade çıktı ve sonuç odaklı bir yaklaşımla hazırlanması, performansın bütçe süreçlerine dahil edilmesi, bütçenin daha sade, anlaşılır ve değerlendirilebilir bir yapıya kavuşturulması" amacıyla 'Program Esaslı Bütçe'ye geçiş yaptı.

ABD, Avustralya, Kanada, Hollanda ve Fransa başta olmak üzere 11 ülkenin bütçe yapıları incelenerek oluşturulan yeni program, 2021 yılı bütçesi hazırlanırken kullanılacak. Program bütçe sisteminin uygulanmasına öncelikle merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde başlanacak. Takip eden süreçte genel yönetim kapsamında yaygınlaştırılacak sistemin, karar alıcılara programların fayda ve etkinliğini maliyetlerine göre değerlendirme imkanı sağlaması öngörülüyor.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre Yürütülecek programlarda program sorumlusu, ilgili bakanlar arasından Cumhurbaşkanlığı'nca belirlenecek. Program amaçlarının gerçekleştirilmesinde Cumhurbaşkanı'na karşı sorumlu olacak program sorumlusunun hukuki ve mali sorumluluğu bulunmayacak, ancak harcama yetkisi olacak.

'Dinamik bütçeleme'

Yeni sistem, ulaşılmak istenen amaç ve hedefler ile bunlara ulaşılma düzeyinin izlenmesi ve programa tahsis edilen kaynakları göstermesi nedeniyle TBMM'ye sunulan bütçenin gerekçesini oluşturacak nitelikte olacak. Girdi, çıktı ve sonuç göstergeleri ile kamu hizmetlerinin performansı ölçülecek. Desteklenen AR-GE projesi sayısı, UNESCO listesine kaydettirilen tarihi ve kültürel varlık sayısı, organik tarım yapılan üretim alanı gibi çıktı göstergeleriyle kamu idarelerince üretilen ürün ve hizmetler nicel olarak ölçülecek. Öğrenci sayısı, hizmet binası kapalı alanı, öğretim elemanı sayısı gibi girdi göstergeleriyle, mal ve hizmetlerin üretim sürecinde kullanılan her türlü beşeri, fiziki ve mali kaynak ölçülecek. Tedavi edilen hasta başına maliyet, öğretim üyesi başına ders yükü, orman varlığının ülke toplam alanına oranı gibi verimlilik göstergeleri ile kamu idarelerince sunulan ürün ve hizmetler ile kullanılan fiziki nitelikteki girdiler karşılaştırılacak.

Günün ihtiyaçlarına göre değişen, dinamik bir bütçeleme sistemi olan "Program Bütçe" ile kamu hizmetlerinin aksayan yönlerinin ortaya konulmasının yanı sıra vatandaşların, ödediği verginin ne için, nerede ve nasıl kullanıldığını denetleyebilmesi öngörülüyor.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
03:04 - İstanbul'da, 13 ilçe milli eğitim müdürü değişti02:44 - SGK'nın emekli maaşlarında kesintiye gideceği iddiası02:35 - Soylu, 'Arka Sokaklar'ın Bekçi kısmını paylaşımı02:15 - İtalya'da koronavirüs ölenlerin sayısı 7'ye çıktı02:11 - Cumhurbaşkanı yurtdışına gidiyor, Fuat Oktay vekalet edecek02:08 - Bir ülkede Din Hizmetleri Müşavirliği kuruldu02:06 - 7222 sayılı bankacılıkla ilgili torba kanun Resmi Gazetede yayımlandı02:04 - Bursa'daki metro hattını Ulaştırma Bakanlığı yapacak00:03 - 25 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:02 - Okul yöneticileri güvenlik soruşturması gerekçesiyle görevden alınabilir mi?
00:00 - Ayda 300 TL'ye araba sahibi olun23:55 - Alkol denetimine takılan 1525 sürücüye ceza kesildi23:51 - Celal Çelik'in sıfırlama tapesi iddiası doğru mu?23:46 - Akademik çalışmalarda öncü, alanında ise birinci oldu23:41 - 'Sende büyü var' tuzağına düştü, hayatı altüst oldu23:36 - Muğla Büyükşehir işçilerine yüzde 34 zam23:31 - Rektör açıkladı! Karabük Üniversitesinin ismi değişecek mi?23:26 - Sokaklardaki gürültü kirliliğini sona erdirecek proje
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam