1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

SBB'ye atanmayan personelin açtığı davada, ilk karar verildi

Ankara 4. İdare Mahkemesi, Kalkınma Bakanlığının mülga edilmesi sırasında, Strateji Bütçe Başkanlığına atanmayıp, istihdam fazlası personel olarak belirlendikten sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına atanan bir sözleşmeli personelin açtığı davada, dava konusu işlemin iptaline karar verdi.
24 Ocak 2020 16:34
Yazdır
SBB'ye atanmayan personelin açtığı davada, ilk karar verildi

Bilindiği üzere; 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Kalkınma Bakanlığı'nın tüzel kişiliği kaldırılmış; kurum bünyesinde görev yapan 651 personelin atamaları Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına yapılmış ve fakat 115 personel ise ihtiyaç fazlası personel olarak bildirilerek kurumlar arası atamaya tabi tutulmuştur.

Bu konuda açılan davada, Ankara 4. İdare Mahkemesi, idarelerin hangi personel ile çalışacağı veya hangi personeli istihdam fazlası personel olarak belirleyip başka kurumlara atayacağı konusunda bir takdir hakkı bulunsa dahi bu takdir yetkisinin keyfi ve sınırsız olarak kullanamayacağı belirtilmiştir.

Mahkeme heyeti oybirliğiyle; Kalkınma Bakanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatında özel nitelikler gerektiren birçok alanda görev yaptığı, görev yaptığı kurumlarca davacının birçok uluslararası kuruluş ve yurt dışında yer alan üniversitelerde gerçekleştirilen eğitimlere katılmasının temin edildiği, davacının bu görevleri sırasında disiplinsizliği veya yetersizliği yönünde herhangi bir tespit veya iddianın bulunmadığı, dolayısıyla davacının eski görev yeri olan Mülga Kalkınma Bakanlığının görevlerinin büyük bir kısmını ifa etmek üzere kurulan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığında istihdam edilmemesinin somut ve hukuken denetlenebilir gerekçelerinin ortaya konulmadığı anlaşıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığına karar vermiş ve dava konusu işlemi iptal etmiştir.

İŞTE MAHKEME KARARI:

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
16:24 - Kahramanmaraş'ta ilçeler arası geçişler sınırlandırıldı16:17 - Benzine 5 kuruş indirim yapıldı16:14 - ASELSAN'dan yerli solunum cihazı açıklaması16:09 - İngiltere Başbakan Johnson son durumu ile ilgili açıklama16:00 - Pazarda maske dağıtımına 2 gözaltı15:49 - Azerbaycan'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 8 oldu15:47 - İnternetten alışveriş yaparken dikkat: Yüksek limitli kart kullanmayın15:41 - Koronavirüsü yenen hastalar alkışlarla taburcu oluyor15:37 - Hazine 6,2 milyar lira borçlandı15:33 - Eyüp Sabri'den Kolonya'da 80 derece açıklaması
15:27 - Ceza yazılan genç kız: Çekmeyin, babam görecek cezayı15:20 - Meclis'te maskeli infaz düzenlemesi oturumu15:13 - Bilim Kurulu, ikinci kez video konferans aracılığıyla toplandı15:11 - Hollanda'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 2 bini geçti15:10 - Tapu müdürlükleri için yeni tedbirler: Siperlikli maske, serbest kıyafet...15:09 - Roketsan'da patlama... Can kaybı yok15:04 - Kızılay, 'İmmün plazma tedavisi' için kan bağışına davet etti14:58 - Belediye hoparlörlerinden koronavirüs vaka sayısı açıklandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Dayanışma Kampanyasına maddi destek verdiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam