1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Faturada KDV'ye 3 ay kış molası

Yüksek gelen elektrik ve doğal gaz faturalarına karşı 'KDV indirimi' çağrısı yapan sivil toplum kuruluşları, KDV ve kesintilerin tamamen kaldırılamaması durumunda ise kış boyunca 3 ay KDV alınmamasını talep ediyor
25 Ocak 2020 10:06
Yazdır
Faturada KDV'ye 3 ay kış molası

Kış aylarının gelmesiyle tüketicinin gündemi yüksek gelen elektrik ve doğal gaz faturaları oldu. Tüketici önlem almaya, tasarruf etmeye çalışsa da faturalar önemli bir harcama kalemi oluyor. Sivil toplum kuruluşları, bu faturaların 'temel ihtiyaçlar' içinde olduğunu hatırlatırken, bunların bir kamu hizmeti olarak sunulmasının esas olduğunu belirtiyor. Bu kapsamda elektrik ve doğal gaz tüketiminde yüzde 18 olan KDV'nin yüzde 8'e düşürülmesi öneriliyor. Bu indirim uygulamasının sürekli yapılamaması durumunda ise en azından kış aylarında 3 ay boyunca faturaların KDV'den arındırılması talep ediliyor.
Elektrik ve doğal gazda KDV yüzde 18, su için ise yüzde 8 olarak uygulanıyor.

5'te 1'i vergiye

Daha önce tüketici dernekleri tarafından da sunulan öneriyi bu kez Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken gündeme taşıdı. Zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazda tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüketicinin kışı çok zor geçirdiğini dile getirdi. Palandöken, "Ankara'da kış ayında 4 kişilik bir ailenin ortalama doğalgaz faturasının 500 lira, elektrik faturasının 200 lira, su faturasının ise 100 lira geldiğini düşündüğümüzde, en temel yani zorunlu ihtiyaçların fatura bedeli 800 lira ediyor. Bu 800 liranın ise yaklaşık 140 lirası yani 5'te 1'i vergilere gidiyor. KDV, ÖTV, enerji fonu, TRT payı, atık su bedeli, Çevre Temizlik Vergisi gibi bu 3 temel faturada birçok kalemdeki vergi ve kesintiler kaldırılmalı. Bunların kaldırılması, vatandaşa derin bir nefes aldıracaktır. Hiçbir şey yapılamıyorsa en azından kış aylarında bu vergiler, kesintiler kaldırılmalı" dedi.

Temel ihtiyaç

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı ve Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal ise bu öneriyi yıllardır dile getirdiklerini belirtirken, "Tüketim vergisi dediğimiz KDV'lerin temel ihtiyaçlarda indirimli olması gerekiyor. Ekmekte yüzde 1 olduğu gibi. Temel ihtiyaçlar, evrensel tüketici haklarının başında gelir. Türkiye'nin de bunun altında imzası var. Temel ihtiyaçların karşılanması devlet sorumluluğunda. Kamu, tüketiciyi korumakla yükümlü. Evet burada maliyetler var ama devlet bunu sübvanse edebilir. Tüm kesintilerin eklendiği 'dip toplam' üzerinden bir de KDV alınıyor" diye konuştu.

'Sistem yeniden düzenlenmeli'

Vergi sisteminin yapısının da yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Aziz Koçal, "Pırlanta temel ihtiyaç mıdır? Altın temel ihtiyaç mıdır? KDV'leri yüzde 0. Tezat bir uygulama var. Vergi geliri olacaksa pırlantadan alınsın. Temel ihtiyaçlarda bu kadar yüksek tutulması tüketiciyi rahatsız ediyor" dedi.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
6 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:10 - Bal diye aromalı şurup içirmişler08:08 - AYM'den, Cine 5'in satışıyla ilgili önemli iptal karar08:04 - Bedelli askerlik yapacak işçiye kıdem tazminatı ödenecek08:02 - Tüketiciye güven gelmiyor07:55 - Elektrik arızasına köpekli teşhis07:51 - Atakan'ın annesine davranışı tepki çekti07:40 - 'Evden uzaklaştırma' kriterleri değişecek07:21 - FETÖ, büyükelçilikler adına casusluk yapmış07:05 - Batı'nın LGBTİ aşkı!06:56 - TSK, Savaş Şartları ile Olağanüstü Durumlarda İhtiyaçlarının Karşılanmasına Dair Yönetmelik
06:51 - Şahin o günleri böyle anlattı: Şener darbeyi bekledi06:41 - TSK'nın hedefi Serakib06:30 - Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı - Haritalı06:11 - Tüm darbeleri masonlar planladı05:21 - Samandağ'a şehit ateşi düştü05:19 - Bakanı Akar: Bizim Rusya ile karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz yok00:47 - 22 Ticaret ve 3 Gençlik il müdürünün atama kararnamesi yayımlandı00:04 - Teknisyenliğe atanmadaki öğrenim sorunu nasıl çözülür?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam