1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Polis memuru istifa edip sözleşmeli atanabilir mi?

Polis memurunun, 4/B sözleşmeli personel olarak atanmaya hak kazanması ve tazminat yükümlülüğünü göze alması halinde, polis memurluğundan istifa ederek sözleşmeli personel olarak atanmasına engel bir durum bulunmamaktadır
19 Şubat 2020 10:05
+Aa- Yazdır
Polis memuru istifa edip sözleşmeli atanabilir mi?

Soru

Merhabalar ben polis memuruyum. Okuduğum bölümün ataması geldi. ... Polislikten istifa edip kendi okuduğum bölüme uygun bir sözleşmeli pozisyona geçiş yapabilir miyim?

Cevap

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 94. maddesine göre Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilmekte, mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, memur çekilme isteğinde bulunmuş sayılmaktadır.

Aynı Kanunun 97. maddesinde ise usulüne uygun olarak çekilen memurun altı ay, çekilmiş sayılanların ise bir yıl boyunca yeniden memur olmaları engellenmiştir. 97. madde hükmünde belirlenen süreler yeniden Devlet memurluğuna atanma halinde söz konusu olup 4/B sözleşmeli personel olarak atanacaklar bekleme sürelerine tabi olmaksızın istifayı müteakip atanabilmektedir.

Diğer taraftan, 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun ek 24. maddesinin beşinci fıkrasında "Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini başarı ile tamamlayanlar, Emniyet Genel Müdürlüğü kadrolarına aday polis memuru olarak atanırlar. Bu şekilde atananlar, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar. Bu süre zarfında memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan ve asli memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenler, mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için, kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödemek zorundadırlar." denilmektedir.

Yukarı yer verilen hüküm cezai şart düzenleyen bir hüküm olup, öğrenim süresince yapılan masrafların, altı yıldan eksik kalan yıl sayısı ile çarpılması sonucu bulunan tutarda tazminat yükümlülüğü doğurmaktadır.

Sonuç olarak 4/B sözleşmeli personel olarak atanmaya hak kazanmanız ve tazminat yükümlülüğünü göze almanız halinde polis memurluğundan istifa ederek sözleşmeli personel olarak atanmaya engel bir durum bulunmamaktadır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
23:51 - Sağlık Bakanı Koca'dan 'zorunlu karantina' paylaşımı23:48 - ABD'deki kariyerinden vazgeçti, 'nanoteknolojik şifre' için çalışıyor23:41 - Türkiye, 2 farklı aşıdan 75 milyon doz almayı planlıyor23:36 - Şenol Güneş: Nereden geldiğimi de nereye gittiğimi de biliyorum23:26 - Korona hastalarının ölümüne neden oluyordu! Gizemi çözüldü23:22 - Belediye Başkanı, gözaltına alınan Başkan Yardımcısı'na sahip çıktı
23:16 - Yurt dışına kaçma hazırlığındaki 6 FETÖ zanlısı tutuklandı23:11 - Bakan Ersoy 'aşılama programı' için tarih verdi23:08 - Ceren Damar Şenel'in adı Ankara'da hatıra ormanında yaşayacak23:05 - İçişleri Bakanı Soylu'dan 'Osman Şiban' açıklaması22:55 - Demir Grup Sivasspor, UEFA Avrupa Ligi'nde deplasmanda galip geldi22:41 - Eşi koronaya yakalanan Belediye Başkanı, karantinaya alındı
22:40 - Yargıtay: Yazışmalar örgütsel nitelikte değilse, Bylock suç delili olmaz22:37 - Üç ilimizde bazı yerleşim yerleri karantinaya alındı22:33 - AFAD'dan İzmir depremi açıklaması: 2 kişinin tedavisi sürüyor22:29 - Ukrayna, Türkiye'den 5 adet Bayraktar İHA satın alacak22:26 - ABD'de geliştirilen Kovid-19 aşılarının yan etkileri açıklandı
22:21 - Eski Belediye Başkanı Sirmen'e 'haksız ödeme'den tazminat
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Bir kamu çalışanı olarak öğlen yemeği yiyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam