1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

KDK 2,5 milyon kamu çalışanına eğitim verecek

Kamu Denetçiliği Kurumu, 2019 raporunu TBMM'ye sundu
15 Şubat 2020 10:57
Yazdır
KDK 2,5 milyon kamu çalışanına eğitim verecek

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), iyi yönetim ilkelerinin kamu kurum ve kuruluşlarınca benimsenmesi hedefiyle bu yıl 2,5 milyon kamu görevlisine eğitim verecek.

KDK'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan Ombudsmanlık 2019 yılı Raporu'nda kuruma ilk şikayetin alındığı 2013'ten bugüne 80 binden fazla başvuru yapıldığı belirtildi.

Geçen yıl KDK'ye önceki yıla oranla yüzde 20 artışla 20 binden fazla şikayet başvurusu yapıldığı aktarılan raporda, bu rakamın kamu denetçiliğinin vatandaş tarafından benimsendiğini gösterdiği, www.ombudsman.gov.tr internet adresi üzerinden kuruma kolay başvuru yapılmasının etkili sonuçlar doğurduğu ifade edildi.

Ombudsmanlığın tavsiye niteliğindeki kararlarına idarelerin uyum oranında önemli bir başarı sağlandığı, 2019 raporunda öne çıkan konulardan birisi oldu. Raporda, 2013'te kurumun tavsiye kararlarının sadece yüzde 20'sine uyan idarelerin, geçen yıl tavsiye kararlarının yüzde 75'ini kabul ettiği bildirildi. Yüz yıllık geçmişe sahip Avrupa ombudsmanlarının yüzde 80'lik uyum oranına yaklaşıldığı, bu yılın hedefleri arasında kararlara uyum oranında Avrupa ortalamasının üzerine çıkılmasının da yer aldığı kaydedildi.

Öte yandan 100 binden fazla vatandaşa hukuki danışmanlık veren KDK'nin, 100 üniversitede Ombudsmanlık Kulübü'nün kurulmasına öncülük ettiği, Kurumun Başdenetçisi Şeref Malkoç'un, geçen yıl boyunca 32 üniversitede konferans verdiği, dört Avrupa ülkesinde gurbetçilerle buluştuğu, 26 ülkenin büyükelçileriyle görüştüğü ve İslam İşbirliği Teşkilatı Ombudsmanlar Birliği'nin ilk yönetim kurulu başkanı seçildiği belirtildi.

- En çok mahalli idareler şikayet edildi

Raporda, insanı merkeze alan, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim oluşturmaya çalışan KDK'nin faaliyetlerinin, idare aleyhine açılacak on binlerce davayı önlediğinin uzmanlar tarafından ifade edildiği aktarıldı.

Kamu personel rejimi, adalet-milli savunma-güvenlik ile çalışma ve sosyal güvenlik konularının en çok şikayet alan üç konu olduğu sıralamada mahalli idarelerin en çok şikayet edilen kurum, İstanbul'un en çok şikayet eden il olduğu bildirildi.

Yargının yükünü hafifleten ombudsmanlığa en çok şikayet edilen dördüncü konu olan yerel hizmetlerin denetlenmesi sayesinde ise KDK'nin doğrudan demokrasinin aracı haline geldiğine işaret edildi.

Açıklamaya göre, KDK 2020 yılındaki en önemli hedefi olarak iyi yönetim ilkelerinin tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca benimsenmesini belirledi ve bunun için 2,5 milyon kamu görevlisine eğitim vermeyi kararlaştırdı. Bu eğitimler sayesinde idareye karşı vatandaşın açtığı davaların azalması ve kamu görevlilerinin halka karşı davranışlarının ideal konuma getirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:48 - Sağlık Bakanı: O video yeni değil, ahlak problemi var01:40 - Van'da korkutan bir deprem daha meydana geldi00:54 - Liselerde, tek sorun sınıf tekrarı mı?00:18 - MEB, Arabuluculuk Yönergesini yürürlüğe koydu00:16 - Başkan Ali Koç, küfürler sonrası protokolden aşağıya atladı00:03 - Ata Benli, İmamoğlu yalanıyla polislere iftira attı, özür diledi00:02 - Bir okulda yönetici olan öğretmen, istediği zaman emekli olabilir mi?00:02 - 24 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları00:00 - Benim kaskom uygun fiyat,hediyesi kıpkırmızı bir Fiat!23:40 - İstifa sloganları atan taraftardan Fenerbahçe kafilesine yumurtalı saldırı
22:57 - Lise öğrencileri okulun bodrum katında mantar yetiştiriyor22:50 - AFAD'dan hasarlı yapılara girmeyin uyarısı!22:43 - Polonyalı gelin, Van'ı kendi ülkesinin insanına tanıtıyor22:37 - Polisten ilginç anons: Bir, iki, üç gülümseyin çekiyorum22:31 - Türkiye'de her 7 kişiden biri diyabet hastası22:26 - Polis memuru, denetimden kaçan aracı böyle durdurdu22:21 - Ersun Yanal'ın istifa ettiği haberi yalanlandı22:16 - Saman balyaların altında kalan muhtar yaşamını yitirdi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
2002'den bu yana, en çok beğendiğiniz Milli Eğitim Bakanı kimdir?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam