1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Anadolu'ya halka arz seferi

Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul sermaye piyasası araçlarını tanıtmak için Anadolu'ya sefere çıkıyor. Halka arzların şirketlere sağladığı avantajların anlatılacağı toplantıların ilki Gaziantep'te düzenlenecek
24 Şubat 2020 09:12
Yazdır
Anadolu'ya halka arz seferi

Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul kalkınmaya destek vermek, halka arzların şirketlere sağladığı avantaj ve katkıları anlatmak, sermaye piyasası araçlarını tanıtmak için tam kadro sahaya indi. SPK, şirketlere kurumsal yönetim ilkeleri hakkında bilgi vermek, il gezileri düzenliyor.

İLK DURAK GAZİANTEP

Borsa İstanbul ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek olan programların ilki yarın Gaziantep'te düzenlenecek. Programa SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla ve SPK ile Borsa İstanbul'un üst düzey yöneticileri katılacak. SPK Başkanı Taşkesenlioğlu, "Gaziantep Sermaye Piyasası ile Buluşuyor" temasıyla düzenlenecek olan program kapsamında şirketlere sermaye piyasası araçlarının tanıtılacağı, sermaye piyasası enstrümanları hakkında bilgi verileceğini söyledi. Halka arz süreçlerinin aktarılacağını anlatan Taşkesenlioğlu programa yoğun bir katılım olmasını beklediklerini ifade etti.

ŞİRKETLER DİNLENECEK

Şirketleri de dinleyeceklerini aktaran Taşkesenlioğlu, "Bu gibi organizasyonlar reel sektör temsilcileriyle istişare etme imkanı sağlıyor. Önümüzdeki dönemde il gezilerini sıklaştırarak sürdüreceğiz. Borsa İstanbul ile birlikte sermaye piyasalarının derinleştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik çalışmalarının hız kesmeden sürecek" dedi.

Tüm paydaşlarla birlikte Türkiye'nin tasarruf oranının yükseltilmesine katkı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Taşkesenlioğlu, "Sermaye piyasalarına olan güveni artırmak, tasarruf sahipleri için alternatif yatırım imkanları oluşturmak ve ülkenin kalkınmasına uzun vadeli fonlar aracılığıyla katkı sağlamak hedefleri ekseninde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İş dünyası ile gerçekleştirilecek olan programların bu hedeflere ulaşılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz" değerlendirmesini yaptı. Taşkesenlioğlu, sermaye piyasalarının daha da güvenilir, şeffaf, etkin ve istikrarlı bir finansman kanalı olması için gereken tüm uygulamaları ilgili paydaşlarla birlikte hayata geçirmek için çalışmaya edecekleri mesajını verdi.

BORSA YATIRIMCISININ ÖNÜ AÇILIYOR

Bankacılık yasa teklifiyle borsa yatırımcısının önünü açan, SPK'nın elini güçlendiren önemli düzenlemeler hayata geçiriliyor. Borçlanma Aracı Sahipleri Kurulu kuruluyor, borsadan ayrılma hakkı yatırımcıyı koruyacak şekilde yeniden düzenleniyor. Kurul sayesinde yatırımcılar ile ihraççılar borçlanma araçlarının hüküm ve şartlarının değişmesi gerektiğinde karşılıklı görüşerek anlaşma yoluna gidebilecek. Borsaya "adil bedel" esası geliyor. Borçlanma aracı sahipleri kurulu ile yatırımcılara değişen koşullara göre toplu bir şekilde hareket edebilme imkanı getiriliyor. SPK'ya halka açık şirketlerin niteliğine göre farklı usuller belirleme yetkisi veriliyor. Objektif kriterlere sahip şirketler açısından önemli nitelikte işlemlerin amacına uygun olarak belirlenmesi ve uygulanması mümkün hale gelecek. Aracı kurumlara, proje finansmanı kredisi verme, altyapı gibi büyük projelerdeki kredilerin menkul kıymetleştirilmesi imkanları getiriliyor.

Hazal Ateş

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
13:21 - Kolonya ve maske dağıtımı başladı: Pakette Erdoğan'ın mektubu da var13:15 - Süpermarket araştırması: Virüs havada birkaç dakika kalabiliyor13:12 - Borsa günün ilk yarısında yükseldi13:11 - WhatsApp, mesaj iletimini sınırlandırdı13:07 - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Iğdırlı öğretmenleri tebrik etti13:04 - Türkiye'nin en yaşlı ilçesinde koronaya karşı özel önlem13:02 - Bitlis'te toprağa gömülmüş 5 kilogram el yapımı patlayıcı imha edildi13:02 - Maske satışı tümüyle yasaklandı mı?12:59 - 20 yaşın altındaki hırsızlık zanlılarına 3 bin 150'şer lira para cezası12:57 - Cizre'de anemi hastası kadın polisin verdiği kanla hayata tutundu
12:54 - Gülistan Doku ile uzman çavuşun arama çalışmalarında bir ceset bulundu12:50 - Tesla geliştirdiği solunum cihazını tanıttı12:48 - İspanya'da virüsten ölen sayısı 739 artarak 13 bin 798'e yükseldi12:45 - Çeyrek altın ne kadar?12:43 - Dünya'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 75 bini aştı12:43 - Virüse hazırlıksız yakalanmayan tek Avrupa ülkesi12:42 - Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümüne video kliple kutlama12:40 - İki ilimizde bazı bölgeler karantinaya alındı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milli Dayanışma Kampanyasına maddi destek verdiniz mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam