1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ekonomiye ilişkin 'torba teklif'in 3 maddesi kabul edildi

Teklifin 3 maddesi kabul edildi- Türk Standardları Enstitüsü, belirli süreli, geçici nitelikte, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işlerde yurt içinde ve yurt dışında iş akdiyle enstitü dışından inceleme elemanı çalıştırabilecek
24 Şubat 2020 19:44
Yazdır
Ekonomiye ilişkin 'torba teklif'in 3 maddesi kabul edildi

AK Parti'li milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 3 maddesi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Komisyon, teklifteki vazife ve harp malullerine yönelik maddeleri öncelikli olarak görüştü.

Toplantıda görüş bildiren Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Işık, SGK'nin aylık bağlarken gazileri engellilik durumuna göre derecelendirdiğini anlattı.

Kanun teklifiyle gazilere ikinci bir aylık bağlanmasına imkan tanınacağına işaret eden Işık, gazilere malul aylığının gazi olunan tarihten itibaren başlatılmasını; daha ileri tarihte aylık ödenmeye başlanması halinde de bunun geriye dönük ödenmesini istedi.

Işık, öte yandan şehit anne ve babalarına ödenen 597 liralık maaşın iyileştirilmesi talebinde bulundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Şükrü Tandoğan ise şeref aylığının 2007 yılında yapılan bir düzenlemeyle sosyal güvencesi olan ve olmayan gazilere farklı tutarlarda verilmeye başlandığını; 32 bin gaziden yaklaşık 10 bininin sosyal güvencesi olmadığı için yüksek tutarda şeref aylığı alırken, diğer gazilerin düşük tutarda şeref aylığı aldıklarını kaydetti.

Tandoğan, şeref aylığının "ödül" olarak değerlendirilmesi ve herkese eşit tutarda ödenmesi gerektiğini vurguladı.

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Ertüzün, rapor tarihinden itibaren malul aylığı ödemesinin başlandığını ve gazilerin maluliyet derecesine göre aylıklarının belirlendiğini anlattı.

Ertüzün, teklifin yasalaşmasıyla vazife ve harp malul aylığı alan 9 bin 770 gaziye 5 bin gün ve 20 yıl sigortalı olmak şartıyla ikinci aylık bağlanabileceğini kaydetti.

- "Önceki çalışma süreleri de emeklilik hesabına eklensin"

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, malul aylığı bağlandığı tarihten önceki çalışma sürelerinin emekli aylığı hesabına eklenmediğini belirterek, gazilere yönelik bu haksızlığın ortadan kaldırılmasını istedi.

Çelebi, malullük aylığının, gazi olunan tarihten itibaren bağlanması gerektiğini de vurguladı.

AK Parti Muğla Milletvekili Uğur Aydemir de malul aylığı bağlanmasında, rapor tarihinin değil gazi olunan tarihin esas alınması gerektiğine dikkati çekti.

Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, AK Parti ve MHP Grup başkanvekillerinin bu konu üzerinde ortak çalışma yapılması ve Genel Kurul'da teklife eklenmesi kararı aldıklarını aktardı.

İktidar ve muhalefet milletvekilleri de bu konudaki eksikliklerin giderilerek teklifteki maddelerin buna uygun düzenlenmesini istedi.

Söz konusu maddelerin Komisyonun yarınki görüşmelerinde ele alınması öngörülüyor.

- Kabul edilen maddeler

Daha sonra komisyonda teklifin diğer maddelerinin görüşmelerine geçildi.

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, Türk Standardları Enstitüsü, belirli süreli, geçici nitelikte, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işlerde yurt içinde ve yurt dışında iş akdiyle enstitü dışından inceleme elemanı çalıştırabilecek. Bunların günlük inceleme ücreti, asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 25'ini aşmamak üzere Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek. Enstitü personelinin disiplin ile ilgili işlemlerini yürütmek üzere merkezde birer disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulu kurulacak.

Kimlik Bildirme Kanunu'nda değişiklikle ise şehir, kasaba ve köy sınırları içinde bulunan ve kanunda belirtilen yerler dışında kalan her çeşit ticaret ve sanat amacı güden iş yerlerinde çalışanlar, buralarda barındırılanlar, öğrenci yurtları ve benzeri yerlerde çalışanlar, bu yerlerde kalan öğrencilerin bildirimleri, sorumlu işleticilerce genel kolluk kuvvetlerine elektronik ortamda da yapılabilecek. Bu kapsamda elektronik ortamda yapılan bildirimler, genel kolluk tarafından köy ve mahalle muhtarlarıyla paylaşılacak.

Nüfus Hizmetleri Kanunu'ndaki "boşanma ve evliliğin iptali" ile ilgili hükümde de değişiklik yapılıyor. Buna göre, taraflardan birinin ölmüş ya da yabancı olması halinde, Türk vatandaşı olan diğer taraf veya vekilinin tek başına başvurması durumunda da yabancı ülke adli veya idari makamlarınca boşanmaya, evliliğin butlanına, iptaline veya mevcut olup olmadığının tespitine ilişkin olarak verilen kararların usulen kesinleşmiş olması ve Türk kamu düzenine açıkça aykırı bulunmaması şartlarıyla nüfus kütüğüne tescil edilebilecek.

Teklifin görüşmelerine yarın devam edilecek.

Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:54 - Bodrum'a günde 12 bin araç, bir ayda 100 bin tatilci akın etti18:42 - Dışarıdan gelenlere 14 gün karantinanın uygulandığı iller18:37 - Bu hafta hangi yatırım aracı kazandırdı?18:35 - Bakan Akar: Birlik, karargah ve kurumların ihtiyaçları aralıksız karşılanıyor18:32 - Korona'dan öldü... Cenazesini almaya kimse gelmedi18:29 - KKTC'de koronavirüs vakaları 88'e yükseldi18:23 - Borsa günü yatay tamamladı18:20 - Bakan Selçuk, Kampanya'ya yapılan nakdi bağış miktarını açıkladı18:17 - Bugün karantinaya alınan ilçe ve köyler18:09 - Haziran ayı sözleşmeli öğretmen atama kontenjanları açıklandı
18:03 - Evlerinden çıkamayan yaşlılara moral için zabıta aracından türkü çalındı17:58 - Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile telefonda görüştü17:56 - Mardin'de 3 kadın koronavirüsü yendi17:48 - Muğla Valisi Civelek, il dışından gelenlerin nüfusu artırdığı iddialarını yalanladı17:44 - Hakan Aygün tutuklandı17:44 - CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi koronavirüs testi için yetkilendirildi17:42 - Çeyrek altın günü kaç TL'den tamamladı?17:37 - 84 yaşındaki hasta koronavirüsü yendi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çalıştığınız kamu kurumunda, dönüşümlü veya uzaktan çalışmaya geçildi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam