1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Vali olmak istiyordu, hayali bir günlüğüne gerçek oldu

En büyük hayali vali olmak olan lise öğrencisi Ceyda Karakurt'un hayali bir günlüğüne gerçek oldu. Bir günlüğüne Bilecik Valisi olan Karakurt, evinden valilik makam aracı ile alınarak, tüm gün Bilecik Valiliği görevini yürüttü.
25 Şubat 2020 23:26
Yazdır
Vali olmak istiyordu, hayali bir günlüğüne gerçek oldu

En büyük hayali vali olmak olan lise öğrencisi Ceyda Karakurt'un hayali bir günlüğüne gerçek oldu. Bir günlüğüne Bilecik Valisi olan Karakurt, evinden valilik makam aracı ile alınarak, tüm gün Bilecik Valiliği görevini yürüttü.

Bilecik Valiliğince uygulamaya konulan projeyle 31 öğrenci, Valilik dahil olmak üzere kurumlarda bir günlüğüne idarecilik yaptı. Proje kapsamında staj yapan öğrencilerin, öz güvenlerini geliştirmek ve seçecekleri meslekleri belirlemelerine katkı sağlanması hedeflendi. Mesleki rehberlik anlamında, öğrencilerin hayata ve bir üst öğrenime hazırlanmaları, ders çalışmaya karşı olumlu tutum içinde olmalarına yardımcı olmak, meslekler hakkında canlı ve somut bilgi edinmeleri ve mesleki olgunluk düzeylerinin artırılması amacıyla ortaokul ve lise öğrencileri bir günlüğüne Valilik, Kaymakamlık ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında idareci oldu.

Evinden makam aracı ile alındı

Bu kapsamda, en büyük hayali vali olmak olan İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Ceyda Karakurt, Bilecik Valisi Bilal Şentürk'ün yanında staj için sabah valilik makam aracı ile İsmetpaşa Mahallesi'ndeki evinden alınarak, Bilecik Valiliğine geldi. Valilik girişinde görevliler tarafından karşılanan stajyer Karakurt, gün boyu Bilecik Valisi Bilal Şentürk ile birlikte çalışmaları izleyerek, program ve etkinliklere katılarak, sosyal yaşamda valilik birimlerinin işleyişi hakkında bilgilendirildi.

"Her ay bir öğrencimizi birebir tanımış oluyoruz"

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, eğitim çalışmalarının bir parçası olarak, gençlere devleti, devletin işleyişini resmi kurumların iş ve işlemlerinin ne şekilde yürütüldüğünü göstermek ve öğretmek, özgüvenlerini ve kendilerine güvenme kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla projeyi 1 yıldır uyguladıklarını bildirdi. Eğitim çalışmalarında verimliliği artırmak, performansı ortaya koymak ve tecrübeyi sahaya yansıtmak bakımından yürütülen çalışmaların bir parçası olarak proje kapsamında bir gencin daha kendisiyle birlikte bir gününü geçirdiğini ifade eden Şentürk, şunları kaydetti:

''Uyguladığımız projeyle öğrencilerimiz kurumların işleyişini, devletin yapısını tanıma imkanını yakalamış oluyorlar. Hem hatıralarında, hem hafızalarında güzel bir anı olarak kalacak, hem de istikbalde atacakları adımlarda ders çıkaracakları bir kısım tecrübelerini burada kazanmış olmalarını sağlamış oluyoruz. Bilecik'te pırıl pırıl gençlerimiz var. Her ay bir öğrencimizi bire bir tanımış oluyoruz. Onların gözünden de Bilecik'i görmüş oluyoruz. Kurumları tanımış oluyorlar. Daha sonraki bir süreçte de staj yapan çocuklarımızı bir araya getirerek, tecrübelerini paylaşmalarını sağlıyoruz. Hemşerilik bilincinin gelişmesi noktasında hayata atıldıklarında kendi memleketlerine sağlayabilecekleri katkıları da bu koltuğa oturarak bugünden dimağlarına yerleştirmiş olduğumuzu düşünüyorum. Bir meslek sahibi olduklarında da 'memleketime ne yapabilirim?' sorusunun cevabını meslek sahibi olduklarında da vermelerini ve kendi kazanımlarını illerine de aktarabilmelerini sağlamak istedik. Kızımıza eğitim hayatında başarılar diliyorum."

''Cesaret gerektiren görev''

Stajyer Karakurt ise valilik görevini öğrendiğini, rutin toplantılara katıldığını ve uygulamaya konulacak projeler hakkında görüşmeler yaptıklarını anlatarak, kendisi için güzel bir deneyim olduğunu söyledi. Vali olmak istediğini ifade eden Karakurt, ''Valiliğimizin yürüttüğü projeyi destekliyorum. Meslek lisesi öğrencisi olarak stajın ne olduğunu çok iyi biliyorum. Pratik eğitimle teorik eğitim arasında çok büyük fark var. Pratik eğitimde çok daha farklı bir insan oluyorsunuz, buradaki staj deneyimimi çok sevdim. İleride kendimi bu şekilde bir yerde görmüyorum veya gelecek planlamıyorum ama burada öğrendiklerimi gelecekteki mesleğimde mutlaka uygulayacağım. Özellikle resmi kurumlardaki iletişimde, alt üst ilişkisinde nasıl davranmam gerektiğini unutmayacağım. Umuyorum ki idarecilik görevinde bulunacak arkadaşlarımın da bu stajlardan yararlanmaları halinde kendilerine güzel şeyler katacağına inanıyorum" dedi.

"İlk defa valilik makam arabasına bindim"

İlk defa valilik makam arabasına bindiğini ve makam koltuğuna oturduğunu anlatan Karakurt, ''Çok tedirgin oldum. Buraya oturduğunuz andan itibaren üzerinize bir saygınlık ve büyük bir sorumluluk altına girdiğinizi hissedebiliyorsunuz. Gerçekten cesaret gerektiren bir görev yapıyorsunuz. Bir ilin sorumluluğunu almak, projeleri hayata geçirmek ve desteklemek, büyük sorumluluk" dedi.

İhlas Haber Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
19:33 - Elazığ'da 2 apartman karantinaya alındı19:25 - Fahrettin Koca: 69 kişi hayatını kaybetti19:24 - İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 15 bine yaklaştı19:19 - ABD'de virüsün merkezi New York'ta yaklaşık 3 bin kişi öldü19:15 - Sağlık çalışanları, Kampanya'ya mesai ücretlerini bağışladı19:12 - Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapacak19:10 - Eski milletvekili koronavirüsten hayatını kaybetti19:05 - Bakan Kurum: 300 bin konutun taksit ödemesini erteledik18:59 - Koronavirüsü yenen hastalar alkışlarla taburcu ediliyor18:54 - Bodrum'a günde 12 bin araç, bir ayda 100 bin tatilci akın etti
18:42 - Dışarıdan gelenlere 14 gün karantinanın uygulandığı iller18:37 - Bu hafta hangi yatırım aracı kazandırdı?18:35 - Bakan Akar: Birlik, karargah ve kurumların ihtiyaçları aralıksız karşılanıyor18:32 - İBB, koronadan vefat eden kişi için sadece şoför gönderdi18:29 - KKTC'de koronavirüs vakaları 88'e yükseldi18:23 - Borsa günü yatay tamamladı18:20 - Bakan Selçuk, Kampanya'ya yapılan nakdi bağış miktarını açıkladı18:17 - Bugün karantinaya alınan ilçe ve köyler
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çalıştığınız kamu kurumunda, dönüşümlü veya uzaktan çalışmaya geçildi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam