1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sözleşmeli personel ilanları, sertifika şartlarıyla adayların başvurularına sınırlandırılıyor!

Kayseri Üniversitesi tarafından ilan edilen 27 sözleşmeli personel pozisyonunun hepsinde sertifika ve katılım belgesi şartı aradı.
26 Şubat 2020 13:17
Yazdır
Sözleşmeli personel ilanları, sertifika şartlarıyla adayların başvurularına sınırlandırılıyor!

Bilindiği üzere, "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"da yer alan düzenleme çerçevesinde kamu idareleri sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin ilanlarına dair özel şartları kendileri belirlemektedir.

Ancak, maalesef birçok kamu kurumu başvuracak aday sayısını sınırlandırmak için sertifika, katılım belgesi vb. şartlarla ilana çıkmaktadır.

Bununla ilgili yakın tarihli bir örnekte Kayseri Üniversitesi tarafından yapılmıştır. Söz konusu üniversite tarafından 20 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazete'de 21 büro personeli, 2 destek personeli, 2 Tekniker ve 2 Teknisyen olmak üzere toplam 27 sözleşmeli personel kadrosu ilan edilmiştir.

27 kadronun tamamında da; "KAMU KURUM VE KURULUŞLARINCA VERİLEN ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMLERİ VE İLETİŞİM BECERİLERİ ALANINDA EN AZ 100 SAATLİK SERTİFİKAYA SAHİP OLMAK" şartı aranmıştır. Bu sertifika büro personeli alımlarında bir anlam ifade edebilir. Ancak, tekniker olarak çalıştırılarak personelde elektronik belge yönetim sistemi şartının aranmasının mantıklı bir açıklaması yoktur diye düşünüyoruz.

İlave olarak; 5 kadro ilanında da; "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ KATILIM BELGESİNE SAHİP OLMAK" şartı aranmıştır. Bilindiği gibi, "katılım belgeleri" bir günlük düzenlenen eğitimlere katılarak alınacak kadar basit düzeyde belgelerdir. Herhangi bir sınava tabi tutulmaksızın ve başvuru yapanların gerçekten o konuda bilgisi ve yetkinliği olup olmadığını ölçecek tarzda da değildir. Hatta, kişiler başvuru süresi içerisinde bile bu belgeyi herhangi bir özel firmadan temin etmekte zorluk çekmeyeceklerdir.

Yukarıda yaptığımız açıklamalar çerçevesinde, merkezi alımda kadro sayısının her geçen gün azaldığı şu dönemlerde, sözleşmeli personel ilanların KPSS puanı olan herkesin başvurusuna imkan verecek ölçüde geniş katılımlı ve rekabeti sağlayacak düzeyde olmasına kamu idarelerinin hassasiyet göstermesi gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
24 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:16 - BM'den Kovid-19 karantinasında artan kadına şiddeti önleme çağrısı03:50 - Sağlık Bakanı Koca, İstanbul için koronavirüs toplantısı yaptı02:10 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar01:57 - Sosyal mesafe kuralına uymayarak sokak ortasında halay çektiler01:55 - Siirt İl Sağlık Müdürü Ömür'ün Kovid-19 testi pozitif çıktı01:15 - Özel öğretim kurumları da eğitimlerini uzaktan öğretim yoluyla yapabilecek.01:09 - Ücretsiz maske başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak01:06 - TYP çalışanlarına sunulacak İSG hizmetleri görevlendirilen kurumlar tarafından karşılanacak01:02 - Uyum sınıfı eğitimleri de EBA'da00:54 - Meslek lisesi öğrencilerininde uzaktan eğitimi de EBA üzerinden yaptılar
00:36 - Öğrenci nakil ve geçiş işlemlerini durduruldu00:23 - İletişim Başkanı Altun AA'nın kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladı00:21 - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Raab ile telefonda görüştü00:08 - 6 Nisan 2020'den önemli gündem başlıkları00:01 - Memurların icra kesintileri hakkında önemli görüş!23:55 - İstanbul'daki 120 bin 727 aileye sosyal yardım ve maaşları teslim edildi23:44 - Siirt'te 2 köy ve 3 mezra korona virüs nedeniyle karantinaya alındı23:39 - İletişim Başkanlığından dünya genelinde korona virüs durumu hakkında paylaşım
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam