1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bakan Soylu'dan elektronik kelepçe çağrısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, elektronik kelepçe uygulamasının yaygınlaştırılması çağrısı yaptı.
26 Şubat 2020 15:48
Yazdır
Bakan Soylu'dan elektronik kelepçe çağrısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya'da Belek Turizm Bölgesi'ndeki bir otelde düzenlenen "Asayiş 2019 Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu.

Ters kelepçe takılması gereken halleri güvenlik güçlerinin iyi bildiğini ancak uygulamada bazı sıkıntıların yaşanabildiğini ifade eden Soylu, "Bu işin dışında birisi olarak tekrar söylemek isterim, birilerinin ağzına sakız vermeyelim. Hep beraber, çok iyi yaptığımız işlerde birilerine siyasal ve ideolojik gözlüklerle bakıp, bizleri haksız yere eleştirme imkanını da sunmayalım." diye konuştu.

Toplumsal olaylarda ters kelepçe takılmaması uyarısında bulunan Soylu, ters kelepçe takılmasını gerektiren olayları şöyle sıraladı:

"Ters kelepçe, uyuşturucu kaçakçısı, satıcı elbetteki eğer bu saldırgan bir pozisyon ortaya koyuyor, zarar verecek nitelikte pozisyon ortaya koyuyorsa buna takılabilir. Cinsel taciz, kadına şiddet, takılabilir. Terör, burada imtina etmenin de bir anlamı yok. Kim terörle beraber bu ülkenin başına bir musibet getirmeye çalışıyorsa ona her şey mubahtır, yapılabilir. Ters kelepçe takılabilir. Bunun dışında, mafya, organize suç şebekeleri, bunlar da eğer sıkıntılı bir durum söz konusuysa, saldırgan hal söz konusuysa olayın durumuna göre takılabilir. Ama toplumsal olaylarda arkadaşlar el birliğiyle ne olursunuz birilerinin ağzına sakız vermeyelim. Alıyorlar, sabahtan akşama kadar çevirip çevirip duruyorlar. Netice itibarıyla orada görevini yapan da bir arkadaş. Allah bilir, 4 saatlik, 5 saatlik görevi sonunda karşı karşıya kaldığı bir durumun sonunda bir karar veriyor. Ama biz onu o karardan da kurtaralım. Diyelim ki toplumsal olayların hiçbirinde eğer çok büyük bir saldırganlık söz konusu değilse, yaralayıcı, güvenlik görevlilerimize ciddi bir şekilde etkileyecek bir durum yoksa bunların hiçbirisinde ters kelepçe olayını yapmalım."

Soylu, bunların dışında saldırgan bir hal varsa da ters kelepçe takılabileceğini ifade etti.

"ELEKTRONİK KELEPÇEYİ YAYGINLAŞTIRALIM" ÇAĞRISI

Bakan Soylu, kadına yönelik şiddetin önlenmesi yönünde de 2020-2021 yılı için koordinasyon planı hazırlandığını belirtti. Bu doğrultuda mağdur odaklı yaklaşım, fail odaklı çalışmalarla bu alandaki mücadeleye olumlu katkı vermeyi umduklarını söyleyen Soylu, aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesinin sadece talimat ve yönerge yayınlamakla mümkün olamayacağını belirtti.

Bu alanda çalışacak personelin de ayrı bir bilgiye ve uzmanlığa sahip olması gerektiğinin altını çizen Soylu, geçen yıl polis merkezi amirliklerinde çalışan 60 bin personelin 48 binine, bu konuda eğitim verildiğini, kalan 12 bin kişinin de bir ay içinde eğitime tabi tutulacağını bildirdi.

Kadına yönelik şiddet noktasında arzu edilen seviyede olunmadığını vurgulayan İçişleri Bakanı Soylu, arzu edilen sayının sıfır olduğunu dile getirdi. Bu noktada elektronik kelepçe uygulamasının yaygınlaştırılması gerektiğine işaret eden Soylu, "Hakimlerimize İçişleri Bakanı olarak rica ediyorum. Ne olursunuz şu elektronik kelepçe uygulamasını birlikte yaygınlaştıralım. Biz veremiyoruz, elektronik kelepçe uygulaması bizim gözetimimizde ve denetimimizde değil. Biz bunu kendi sorumluluğumuz olarak üzerimize aldık, hukuk çerçevesinde. Hakimlerden istirhamım, ne olursunuz elektronik kelepçe uygulamasını Türkiye'de yaygınlaştıralım. Bu önemli." diye konuştu.

Elektronik kelepçe uygulaması yaygınlaştığı takdirde kadına şiddet olayları ile mücadelenin de daha etkin olacağını belirten Soylu, bu konuda kendi üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini kaydetti.
Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
06:53 - Kayseri'de karantinadaki şüpheli kaçtı: Polis her yerde onu arıyor06:40 - 'Biz Bize Yeteriz Türkiyem' kampanyasını sabote ettiler06:10 - Kampanyaya yardım yağdı: Tüm Türkiye'den destek geldi03:11 - Erbaş: Tüm personelimizle Milli Dayanışma Kampanyası'nı destekliyoruz02:18 - Karamanlı 64 umreci yakınlarına kavuştu01:53 - Korona'dan can kaybı 214'e yükseldi01:13 - Soylu: Ekrem İmamoğlu aradı, yarım saat anlattım01:02 - YÖK, öğrencilere kayıt dondurma hakkı verdi00:45 - BM: Koronavirüs, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır kriz00:45 - Ticaret Bakanlığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği
00:42 - Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik00:41 - HAKAD'dan 'Anılarını Yaz Bizimle Paylaş' kampanyası00:40 - Veteriner Tıbbi Ürünler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik00:34 - Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde Değişiklik00:32 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar00:31 - TYB Akademi ilk 15 sayısını ücretsiz erişime açtı00:26 - Bilirkişilerin rapor teslim sürelerine düzenleme00:20 - TÜSEB, Covıd-19 için geçici personel alacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çalıştığınız kamu kurumunda, dönüşümlü veya uzaktan çalışmaya geçildi mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam