1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Bir ortaokul matematik öğretmeni ile özel alan öğretmeni azami ne kadar ek ders alır?

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 29.11.2017 tarih ve 20325473 sayılı yazılarıyla ortaokul matematik öğretmeni ile özel alan öğretmeninin azami ne kadar ek ders alacağını cevapladı.
02 Nisan 2020 10:02
Yazdır
Bir ortaokul matematik öğretmeni ile özel alan öğretmeni azami ne kadar ek ders alır?

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 29.11.2017 tarih ve 20325473 sayılı yazılarıyla ortaokul matematik öğretmeni ile özel alan öğretmeninin azami ne kadar ek ders alacağını cevapladı.

Bir ortaokulda matematik alan öğretmeninin haftada, normal müfredat kapsamında 30 saat, destekleme ve yetiştirme kursunda 6 saat, Suriyeli öğrencilerin yetiştirilmelerine yönelik açılan kursta 4 saat, evde eğitim kapsamında 5 saat olmak üzere toplam 45 saat ders okuttuğu, aynı okulda görev yapan özel eğitim alan öğretmeninin ise haftada, normal müfredat kapsamında 35 saat, evde eğitim kapsamında 8 saat olmak üzere toplam 43 saat ders okuttuğundan bahisle; ilgililerin ne kadar ek ders ücreti ödemesi alacakları sorusunu cevaplandırmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 5. maddesinde, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerin haftada aylık karşılığında okutmakla yükümlü oldukları ders saati sayısı, 6. maddesinde de öğretmenlerin haftada kaç saate kadar ek ders ücreti karşılığında ders okutabilecekleri belirlenmiştir.

Aynı Kararın 8. maddesinde; bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere, maddede belirtilen eğitim faaliyetlerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar daha ders görevi verilebileceği belirtilmiş; 9.maddesinin (a) bendinde de; öğretmen sayısının yetersiz olması halinde sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate kadar ek ders görevi verilebileceği hüküm altına alınmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 09.02.2016 tarih ve 1483005 sayılı yazılarıyla, özel eğitim öğretmenlerin; eğitim öğretim hizmetlerini sınıf öğretmenliği esasına dayalı olarak sürdürdüklerinden, bu öğretmenlerin sınıf öğretmenliği kapsamında değerlendirilmesinin uygun olacağı na dair görüş yazısına "Özel eğitim sınıfında ders okutan Sınıf Öğretmeni haftada kaç saat ek ders ücretinden yararlanır?" başlıklı haberimizde içinde yer alan görüş yazısında da; özel eğitim alan öğretmenlerinin haftada aylık ve ek ders ücreti karşılığında okutacakları ders saatleri bakımından sınıf öğretmenleri kapsamında değerlendirilmeleri gerektiği belirtilmiştir.

Bu çerçevede;

1- Matematik alan öğretmeni olarak görev yapan ilgilinin, anılan Kararın 5. ve 6. maddeleri kapsamında haftada azami olarak okutabileceği 30 saatlik ders görevini doldurduğu ve bu öğretmene yalnızca Kararın 8'inci maddesi kapsamında ilave olarak haftada 10 saate kadar daha ders görevi verilebileceği göz önünde bulundurulduğunda, ilgiliye, evde eğitim kapsamında yerine getirdiği ders görevi karşılığında ek ders ücreti ödenmesinin mümkün bulunmadığı,

2- Özel eğitim alan öğretmeni olarak görev yapan ilgilinin, anılan Kararın 5. ve 6. maddeleri kapsamında haftada azami olarak okutabileceği 30 saatlik ders görevini doldurduğu ve bu öğretmene Kararın 9. maddesi kapsamında ilave olarak haftada 8 saate kadar daha ders görevi verilebileceği göz önünde bulundurulduğunda, ilgiliye, evde eğitim kapsamında yerine getirdiği ders görevinin yalnızca 3 saati için ek ders ücreti ödenmesinin mümkün olabileceği değerlendirilmektedir.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
1 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
02:57 - 3 Haziran 2020 tarihli atama kararı yayımlandı01:54 - Nusret: Virüs çıkınca ülkeme döndüm, Türkiye sağlıkta çok iyi01:14 - Türkiye yeni ruhsat sahalarını Dünyaya ilan etti01:09 - Amerikalı araştırmacılara göre Koronavirüsü 'yavaşlatan' 3 koşul00:41 - Emniyet ekiplerinden karantinadaki çocuğa doğum günü sürprizi00:17 - 'Beğeniyle, başkasının onayını alarak yaşayanlar, daha çabuk boşanıyor'00:12 - Ünlü sunucudan Türk bayrağı üzerinde kumar oynama skandalına sert tepki00:05 - Adalet Bakanlığı şimdi de tuvaletleri ayırdı00:05 - 3 Haziran 2020'den önemli gündem başlıkları00:04 - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını bekleyen adaylar bunaldı
23:47 - 1 milyon TL ödülle aranan terörist etkisiz hale getirildi23:40 - Üç ilde bazı caddelerde maske takmak zorunlu oldu23:21 - Kapatılan Parti'nin lideri Erdoğan'a hakaretten tutuklandı23:08 - Türk firmalardan Macaristan'a tıbbı malzeme yardımı23:02 - Mansur Yavaş'tan personeline sosyal medya uyarısı!22:52 - Sağlık Bakanı Koca'dan 'salgın sona ermedi' uyarısı22:44 - 'Polislerin 3600 ek gösterge sorunu çözülmesi gerekiyor'22:39 - Doç. Dr. Can: YÖK Dersleri Platformu geliştirilmeli
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam