1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Nafaka takibi devam edecek

Koronavirüs salgını nedeniyle icra ve iflas takip taleplerinin alınmaması ve ihtiyati haciz kararlarının uygulanmaması kararının ardından Adalet Bakanlığı, yeni bir yazı ile uygulamanın sınırlarını belirledi
31 Mart 2020 09:28
+Aa- Yazdır
Nafaka takibi devam edecek

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre: Yazıya göre, mevcut nafaka takipleri salgın süresince de devam edecek, yeni nafaka takipleri açılabilecek. Takiplerin durdurulması kapsamında çocuk teslimine veya çocukla kişisel ilişki tesisine ilişkin takipler ise gerçekleştirilmeyecek. Durdurma kararı öncesinde yapılıp kesinleşen ihalelerin tescil işlemleri de bu süre içinde yapılabilecek.

Adalet Bakanlığı İcra İşleri Daire Başkanlığı, cumhuriyet başsavcılıklarına gönderdiği yazıda, 22 Mart'ta Cumhurbaşkanı kararıyla 30 Nisan 2020'ye kadar yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulduğunu anımsattı. Kararla ilgili oluşacak tereddütleri giderebilmek için uygulamanın sınırlarının belirtildiği yazıda, özetle şunlar kaydedildi:

Durdurulan icra ve iflas takipleri için ayrıca durma kararı alınmayacak.

Nafaka alacaklarına ilişkin açılmış takipler devam edecek; reddiyat ve tahsilat işlemleri yapılacak; durma süresi içinde yeni nafaka takipleri açılabilecek.

Nafakaya ilişkin ilamlar durma süresi içinde takip konusu yapılabilecek.

İhalelere tescil

Takiplerin durdurulması kapsamında çocuk teslimine veya çocukla kişisel ilişki tesisine ilişkin takipler duracak. Ancak mahkemeler tarafından verilen ihtiyati tedbir kararlarının infazı sürecek.

İcra dairelerine yapılan ödemeler kabul edilecek; borçlu ya da üçüncü kişilerin haklarının ihlal edilmeyeceğinin anlaşıldığı durumlarda paralar alacaklılara ödenebilecek. Dosya borcunun ödenmesi halinde haciz ve yakalama şerhleri kaldırılabilecek. Dosya kapama işlemleri öncelikle yapılabilecek.

Durdurma kararı öncesinde yapılıp kesinleşen ihalelerin tescil işlemleri gerçekleştirilebilecek. Teslim işlemlerinin yapılması ise "alınan tedbirlere ve durdurma kararının amacına aykırılık oluşturmayacak" şekilde icra müdürlüklerince takdir edilecek.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:32 - Türkiye Diyanet Vakfı İzmir'e yardım ekibi gönderdi05:30 - İzmir'deki deprem 14 saat sonra mucize kurtuluş05:28 - Deprem bölgesinde görevlendirilen personel sayısı 6 bin 49'a ulaştı04:10 - İzmir Valisi Köşger, depremzedelerin konaklayabilecekleri tesisleri açıkladı03:16 - Bakanlar İzmir'de son durumu aktardı: 9 binada çalışmalar sürüyor03:00 - Devlet deprem bölgesinde seferber oldu
02:56 - İzmir'deki depremde can kaybı 24'e yükseldi02:13 - Deprem nedeniyle tedbiren kapatılan 75. Yıl Selatin Tüneli ulaşıma açıldı01:37 - Dağlık Karabağ'da 'tansiyonu düşürme' anlaşması01:24 - Orman Bitkisi Tohumlukları Piyasasında Yetkilendirme, Denetleme ve Orman Bitki Pasaportu Yönetmeliği01:22 - Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik01:21 - Türk Gıda Kodeksi Hazırlama Yönetmeliği
01:18 - Su Ürünleri Üretiminde Kiralama Yönetmeliği01:13 - Sağlık Bakanı Koca: İzmir halkının yanındayız01:12 - Bakan Dönmez'den elektrik ve doğalgaz kesintileriyle ilgili açıklama00:14 - İzmir depreminde enkaz altında kalan Buse kurtarıldı00:05 - İzmir'deki depremle ilgili skandal paylaşım: 3 kişi gözaltında
00:04 - Hafta tatilinin 24 saatten az kullandırılması halinde ne olur?
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Tarım arazilerinin yapısını bozduğu için Hobi bahçelerinin yıkılması gerektiği yönündeki değerlendirmelere;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam