1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Fatih Portakal hakkında bir suç duyurusu da BDDK'dan

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu da sunucu Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu
07 Nisan 2020 01:37
Yazdır
Fatih Portakal hakkında bir suç duyurusu da BDDK'dan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini, "mevduatı olanlardan da para isteneceğini" şeklinde ifade ederek çarpıtan Fatih Portakal hakkında bir suç duyurusu da BDDK'dan geldi. BDKK, Portakal'ın 1 yıldan 3 yıla hapis cezasıyla yargılanması amacıyla Savcılığa suç duyurusunda bulunmaya karar verdiğini duyurdu.

İşte BDDK'dan yapılan açıklama:

'Twıtter' adlı sosyal medya platformunda 06.04 2020 tarihinde Fatih Portakal isimli şahıs tarafından yapılan paylaşımda, ülkemiz bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer venldıği görülmüştür.

5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) "İtibarın korunması" başlıklı 74 üncü maddesi '5187 sayılı Basın Kanununda behrtüon araçlarla ya da radyo, televizyon, video. ınternet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçlan ve benzen yayın araçlarından biri vasıtasıyla; bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz.' hükmünü amir olup, bu hükme aykırılığın yaptırımı ise aynı Kanunun 158 inci maddesinde 'Bu Kanunun 74 uncu maddesine aykın davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin günden ıkıbın güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Yukarıdaki fıkrada yazılı fiil neticesinde özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur.' şeklinde ifade edilmiştir. Bu kapsamda soz konusu şahıs hakkında Kanunun 162 ncı maddesi uyarınca Kurul tarafından suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.
Gerçeğe aykırı ve dedikodu niteliğindeki ifadelere ilişkin olarak bankalarımızın ve ekonomimizin itibarını zedeleyebilecek veya sektörümüze zarar verebilecek nitelikteki benzer paylaşımlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı tabiidir.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Erdoğan'dan sözlerini çarpıtan Fatih Portakal hakkında suç duyurusu
Anadolu Ajansı
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
8 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:21 - Sazlıkta cesedi bulunan kadının oğlu ve 2 komşusu tutuklandı15:12 - İTÜ'de online sınavlar yakında ilan edilecek ve yaz okulu açılacak15:10 - İstanbul'da camiler yeniden açılışa hazırlanıyor15:03 - Bilim Kurulu Üyesi: Aşı bulununcaya kadar önlemler uygulanacak15:00 - MEB, resen görevlendirme işlemlerinin detaylarını açıkladı14:50 - Bakan Kurum'dan 'kesin korunacak hassas alan' açıklaması14:47 - 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı hayatını kaybetti14:45 - 'Marketi neden açmıyorsun' diye kavga çıkardılar14:41 - 'Dur' ihtarına uymadı patlak lastikle kilometrelerce kaçtı14:29 - Avustralya'da virüs aşısı insanlarda denenmeye başladı
14:25 - Almanya 31 ülkeye kısıtlamaları kaldırıyor... Listede Türkiye yok14:19 - Saldırı hazırlığındayken yakalanan 4 zanlı tutuklandı14:14 - FETÖ'nün propaganda makineleri14:09 - Kaymakamlık, Belediye Başkanının iddialarını yalanladı14:04 - Anjiyo ziyareti sonrası karantinaya alınan mahallede vakalar artıyor13:57 - AK Partili Bostancı: Meclis'in gündemi yüklü, tekliflerimizi hazırlıyoruz13:54 - Vali Gül: Ailecek ekmek almaya gidenlere ceza kesilince serzenişte bulunmasınlar13:53 - Otobüs firmaları seferlere başlayacakları tarihi açıkladı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam