1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Koronavirüse karşı umutlandıran çalışmalar

Salgını dizginlemek için çalışan Türk bilim insanları aşı üretiminin ilk adımı olan virüsü izole etmeyi başardı. Dünya genelinde yapılan sanal ilaç taramasında da virüse karşı etkili 6 molekül saptandı
07 Nisan 2020 08:26
Yazdır
Koronavirüse karşı umutlandıran çalışmalar


Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre: Türk bilim insanları, Kovid-19'u dizginlemek için canla başla çalışıyor. Ankara Üniversitesi, Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aykut Özkul'un, koronavirüse karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsünü izole etmeyi başardığını açıklarken, 2016 TÜBİTAK teşvik ödülü sahibi Prof. Dr. Serdar Durdağı da, Kovid-19'a karşı FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı ilaçların sanal taramasını yapıyor. Durdağı, taramalar sonucu aralarında astım tedavisinde ve aritmide kullanılan moleküllerin de yer aldığı 6 molekül bulduklarını açıkladı. TÜBİTAK MAM Koordinatörü Prof.Dr Şaban Tekin ise, Kovid-19'a karşı SCFV ajanı geliştirmeye çalışıyor.

Binlerce molekülün kısa sürede sanal taramasını gerçekleştiren bir algoritma geliştiren TÜBİTAK ödüllü Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Durdağı, bu algoritma ile FDA onaylı ilaçların sanal taramasını yaptıklarını söyledi. 23 bin 766 molekülün taramasını gerçekleştirdiklerini kaydeden Durdağı, bunların içinde aralarında astım tedavisinde ve aritmide kullanılan moleküllerin de yer aldığı 6 molekül bulduklarını bildirdi. Durdağı, "Son 5 yıldır kendi geliştirdiğimiz algoritmayla var olan ilaçların farklı endikasyonlarda kullanılması amacıyla farklı çalışmalar yaptık. Kovid-19 için de bu algoritmayı test ediyoruz. Şu anda FDA onaylı, klinikte kullanılan ilaçlardan Kovid-19'a karşı kullanılabilir olanları nasıl bulabiliriz, bunun arayışı içerisindeyiz. Bu bileşikler test edilebilir ve similasyon sonuçları doğrulanabilirse Kovid-19 kullanımı düşünülebilir. Astım tedavisinde, aritmi tedavisinde kullanılan moleküller henüz hiçbir yerde Kovid'e karşı kullanılmış değil. Biz bu moleküllerin bir an önce klinik çalışmalarının yapılmasını istiyoruz" dedi.

SCFV ajanı

Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü'nden Mehmet Altay Ünal ise, Durdağı ile konuştuklarını ve değerlendirmeyi geçen molekülleri çalışmaya alacaklarını söyledi. Ünal, "Serdar Hocam ile konuştuk. Onların bulduğu moleküllerle ilgili etken madde temin etme noktasındayız. Bunun için TÜBİTAK destek veriyor. Önmüzdeki bütün bariyerler kalkmış durumda. Bu etken maddeleri kabul ettikten sonra çalışmalara geçeceğiz" bilgisini verdi.

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof.Dr Şaban Tekin ise, enstitüde "Nötralizan Antikor Geliştirilmesi Projesi" üzerinde çalışıyor. Virüsün akciğer hürelerine ve diğer hücrelere bağlanmasını engellemeye yönelik "spike" adı verilen proteinine karşı SCFV (Single Chain Veriable Fragment-Tek Zincirli Değişken Parça) ajanı üretmeye çalıştıklarını kaydeden Tekin, şöyle konuştu:

"Hedefimiz, virüsün Spike adını verdiğimiz proteinine karşı SCFV molekülü geliştirmek, akciğer hücrelerine ve diğer hücrelere bağlanmasını engellemek. Yine insan hücresi üzerindeki ACE-2 (Akciğerlerdeki, arterlerdeki, kalp, böbrek ve bağırsaklardaki hücrelerin dış yüzeyine bağlı bir enzim) reseptörlerine doğru bir SCFV üretip, onların da aynı şekilde virüsün yine bağlanmasını engellemeyi planlıyoruz."

İzole etmeyi başardı

Ankara Üniversitesi, Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Aykut Özkul da önceki gün yaptığı paylaşımla, koronavirüse karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk adımı olan SARS-COV-2 virüsünü izole etmeyi başardığını açıklamıştı.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz ekleyin.
SON HABERLER
00:05 - MEB, özel kurslar sınav ücretlerini 100 TL olarak belirledi00:02 - MEB, yabancı öğrencilerin de bir üst sınıfa geçmesine karar verdi00:02 - Öğretmenler 1 Haziran'da okula gelecekler mi?00:02 - Manisa İl Müftüsü'nden camilerde ibadet açıklaması00:01 - Özel Kurslar Sınav Yönergesi yürürlüğe konuldu00:01 - 26 Mayıs 2020'den önemli gündem başlıkları23:54 - Whatsapp ve Messenger'ı hedef alan virüse dikkat!23:50 - Polis, yere düşen bayrağı kaldırıp muhafaza altına aldı23:46 - Doğa harikası Ulugöl'de koronavirüs sessizliği!23:41 - Sokağa çıkma kısıtlaması 'oyunseverlere' yaradı
23:37 - Restoran ve turizm işletmeleri açılacak günü bekliyor23:32 - Google, 1 Temmuz'da 'rekabet' savunması yapacak23:17 - Sağlık çalışanları, sağlık için çalıp söyledi23:04 - Krizi fırsata çevirdiler, ihracat yüzde 45 arttı23:00 - Şehit eşinin paylaşımı hüzne boğdu!22:54 - Bayram şekeri için ağlayan miniğin yüzünü, başkan güldürdü22:52 - İstanbul'da polis ekipleri kaza geçirdi: 1 polis yaralı22:48 - Sağlıkçılar, toplu ulaşımdan 3 ay daha ücretsiz yararlanacak
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam