1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ülkemizde olmayan lisans programı ilanda özel şart olarak yazıldı!

Gümüşhane Üniversitesi ülkemizde karşılığı olmayan "Kriminoloji ve Suç Önleme" lisans bölümü şartı koyarak öğretim görevlisi kadrosu ilan etti.
07 Nisan 2020 10:17
Yazdır
Ülkemizde olmayan lisans programı ilanda özel şart olarak yazıldı!

Gümüşhane Üniversitesi tarafından, 03 Nisan 2020 tarihinde 17 Öğretim Görevlisi kadrosu ilan edilmiştir.

Söz konusu kadroları incelediğimizde; İrfan Can Köse Meslek Yüksekokulu Hukuk Bölümü Ceza İnfaz ve Koruma Hizmetleri Programında ilan edilen Öğretim Görevlisi kadrosunda; "KRİMİNOLOJİ VE SUÇ ÖNLEME BÖLÜMÜ" lisans mezunu olup, bu alanda veya İşletme alanında tezli yüksek lisans yapmış olmak." şartı aranmıştır.

Geçtiğimiz yıla ait Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına baktığımızda; devlet ve vakıf üniversitelerinde "KRİMİNOLOJİ VE SUÇ ÖNLEME" isimli bir lisans programı bulunmadığı görülmektedir. Halihazırda ülkemizde böyle bir bölüm olmadığı için bu ilana kimin başvurabileceği de merak konusu olmuştur. Tek ihtimal, yurtdışındaki üniversitelerde bu alanda öğrenim gören bir adayın YÖK tarafından denkliğinin "Kriminoloji ve Suç Önleme" olarak verilmiş olmasıdır.

Daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğimiz üzere; "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik"in 6 ncı maddesinin 5 inci fıkrasında yer alan; "Yükseköğretim kurumları, bu Yönetmeliğe tabi öğretim elemanı kadro ilanlarında lisans veya lisansüstü mezuniyet alanları ile ilan edilen alana ait bilimsel, nesnel ve denetlenebilir koşullar dışında belirli bir adayı tanımlayan özel şartlar koyamazlar." hükmü açıktır. Üniversiteler her ne kadar yönetmeliği tanımamaya devam etseler de; belirli bir adayı tanımlayacak şekilde ilan veren tüm sorumluların idari ve cezai sorumluluğu olduğu bilinmelidir.

Dolayısıyla, Gümüşhane Üniversitesi ülkemizde karşılığı bulunmayan bir alan üzerinden verdiği ilanı güncelleyerek, Ceza İnfaz ve Koruma Hizmetleri programına uygun lisans ve yüksek lisans programları ile bu alımı güncellemelidir!

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
22 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
08:49 - İçişleri Bakanı Soylu'dan Van polisine tebrik08:45 - AK Parti'nin alternatif baro düzenlemesi hazır08:31 - Evinden çağrıldı 14 bıçak darbesiyle öldürüldü08:27 - Fahiş fiyata 100 bin TL, stokçuya 500 bin TL ceza08:25 - Rasim Ozan Kütahyalı çılgına döndü: Ona cehennemi yaşatacağım!08:23 - 100 bin sosyal konutta temel atılıyor08:21 - Merkez Bankası brüt döviz rezervini arttırdı08:15 - Emekli hakim anne oğlunun avukatı oldu08:11 - 'Meteor düştü iddiası' heyecan yarattı07:52 - 'Tedavi gören öğrenciler hastanede sınava girebilecek'
07:49 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde maske takma zorunluluğu getirildi07:45 - Darbeye müşavir etkisi: Her türlü gözaltı ve tutuklama işlerini o isim yürütecekti07:40 - Elektrikle tedavi metoduna onay07:30 - Kuyumculardan 'Altın almak için acele etmeyin' uyarısı07:21 - Fethinin yıl dönümünde 1453TB2 uçuş koduyla Yunan sınırında devriye07:17 - Başkentte gök gürültülü sağanak etkili oldu07:05 - Yunan medyası ayağa kalktı: Erdoğan meydan okuyor06:50 - AK Parti'den 'Haliç' itirazı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 15 ilde uygulanan giriş çıkış yasağı uygulamasının kaldırılmasını ister misiniz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam