1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Sağlıkçıya jestte uzlaşamadılar

Meclis'te görüşmeleri sancılı şekilde devam eden İnfaz Yasası düzenlemesinde yeni tartışma konusu, sağlık personeline şiddetin cezasının ağırlaştırılması oldu.
09 Nisan 2020 09:10
+Aa- Yazdır
[X] Videoyu Kapat

GENEL Kurul'da tümü üzerine görüşmelerin devam ettiği teklif dün yeni gerilim konuları nedeniyle ağır ilerledi. Terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'daki saldırısı ve çalışma yöntemiyle ilgili tartışmalar nedeniyle görüşmeye iki kez ara verildi. İlk tartışmada MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, "Diyarbakır'da 5 Kürt vatandaşı kancıkça bir pusuda, şerefsiz katiller tarafından hayatlarını kaybetmişlerdir. Hiç kimse PKK'lı hainlerin affını bu Meclis'ten beklemesin. Bu Meclis böyle bir affı asla gerçekleştirmeyecektir" deyince tartışma çıktı. Milletvekilleri birbirinin üzerine yürüyünce görüşmeye ara verildi. Daha sonra CHP ile AK Parti arasındaki atışmalarla gerilim çıktı.

Hürriyet'ten Bülent Sağıroğlu'nun haberine göre: Sağlık personeline şiddete cezanın ağırlaştırılması için CHP'nin istediği teklifin gündeme alınması önceki gün AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmişti.

MHP ile ortak hazırladıkları teklifi Meclis'e sunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, şunları söyledi: "Bu konu doktorumuzun, hemşiremizin, hepimizin konusu ve tüm partilerin desteği ile bu işi yapmak durumundayız. Fakat başta HDP ve CHP'nin şu an görüşülen infaz yasasının bazı bölümlerine şerhi olduğundan, bu kanuna eklemeyi uygun görmediler. Sağlıkla ilgili çalışma içinde olan hangi personelimiz varsa bunların tümünü kapsıyor. Doktorumuza bir başka doktor olması kaydıyla çekilme hakkı tanınacak. Kişi hakaret etti ya da yaraladı, 'Ben bunu ilk defa yapıyorum. Para cezası alacağım' diyemeyecek. Bu suçlarda tüm faillerin cezaevine girmesi öngörülüyor."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise "Komisyonlara sevk edilmeden önce bütün partilerin sağlıkçı milletvekilleri toplansın, Gerçekten ihtiyaca yönelik bir şey yapalım. Metin çok kötü" dedi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da "Muhalefeti yok sayıyorlar" dedi.

İNFAZA 'YOKLAMA' MOLASI

İnfaz düzenlemesinde teklifin geneli üzerindeki konuşmaların ardından maddelere geçilmesine ilişkin oylamada HDP milletvekilleri yoklama istedi. İki yoklamada da toplantı yeter sayısına ulaşılamayınca Meclis Başkanvekili Levent Gök, Genel Kurul'u kapattı. Görüşmelere bugün devam edilecek.

AK PARTİ'NİN TEKLİFİ

AK Parti'nin Meclis'e sunduğu teklif, sağlık personeline yönelik baskı ve şiddet eylemlerinde cezaların yarı oranında arttırılmasını içeriyor. Saldırılarda, 'cezanın ertelenmesi ve hükmün geri bırakılması' kaldırılıyor. Teklife göre yaralamalı bir saldırıda verilecek ceza 1.5 yıl ile 4.5 yıl arasında, tehdit halinde 9 ay ile 3 yıl arasında, hakaret halinde 4.5 ay ile 3 yıl arasında olacak ve bu cezalar ertelenmeyecek.

CHP NE İSTİYOR?

CHP'nin teklifi Türk Ceza Yasası'na ayrı bir hüküm eklenmesini öngörüyor. Cezaların yarı oranında arttırılmasını, erteleme olmamasını, cezanın paraya çevrilmemesini içeriyor. CHP'nin teklifi ayrıca, sağlık çalışanlarına baskı yapılırsa 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini de düzenliyor.

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
00:15 - İDDK, mühendis olan daire başkanının eski görevine iadesini hukuka uygun buldu!00:01 - 13 Haziran 2021'den önemli gündem başlıkları23:57 - İTÜ'den evsel ve endüstriyel atıkları yüzde 99 arıtan teknoloji23:53 - Besici kadın devletten aldığı destekle sürü sahibi oldu23:31 - Dışişleri Bakanlığı, Afrin'deki saldırıyı şiddetle lanetledi23:20 - Samsun'da Yunus polisleri kaza yaptı: 2'si polis 4 yaralı
23:06 - Araç yangınında 'Bombayı ben patlattım' notları dikkat çekti23:04 - Kırıkkale'de sel felaketi: Çok sayıda ev ve iş yeri hasar gördü22:38 - Mardin'de görev yapan aşı ikna timleri İtalyan televizyonunda22:08 - 31 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması başladı22:06 - Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Brüksel'e gidiyor22:04 - 97 bin mayının haritaları karşılığında 15 Ermeni iade edildi
21:27 - Köprüköy Belediye Başkanının büyük sınavı!21:20 - Şehirlerarası yolculuklar için yeni tedbir getirildi21:17 - Uzman isim uyardı: Aşı randevusuna mutlaka gidin21:16 - Bin esirin yaptığı 'Titus Tüneli' gezginlerin gözdesi21:10 - Bu sakız altınla yarışıyordu, fiyatı ile altını geçti
20:57 - Nusret'in hareketi de kripto para oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam