1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Lise mezunu sağlık personeli kamu yönetimini bitirirse ek göstergesi kaç olur?

Lise mezunu bir sağlık personeli eğer 4 yıllık kamu yönetimi bölümünü bitirirse, ek göstergesi 1500 mü, 2200 mü, 3000 mü olur?
05 Mayıs 2020 15:40
Yazdır
Lise mezunu sağlık personeli kamu yönetimini bitirirse ek göstergesi kaç olur?

Soru: Değerli memurlar.net yöneticileri, benim bir konuyla ilgili acil yardımınıza ihtiyacım var. Kendim sağlık bakanlığında sağlık memuru olarak görev yapmaktayım. Sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra lise mezunu olarak göreve başladım. Ardından 2007 yılında kamu yönetimini, 2013 yılında ise işletme tezsiz yüksek lisansını bitirdim. Şu ana kadar 1/4 ü ve 2200 ek gösterge üzerinden maaşımı almaktaydım. Bu ay Nisan ayı bordromu kontrol ettiğimde ek göstergeli 1500 e düşmüş olduğunu farkettim. Durumu hastanenin maaş mutemedine bildirdiğimde bana bu zamana kadar yapılan 2200 göstergenin hatalı olduğunu,1500 olması gerektiğini ve bu zamana kadar ki almış olduğum farkların da benden isteneceğini söyledi. Kamu yönetimi bölümü kendi alanımla ilgili olmadığı için lise mezunu olarak sayılmam ve 1500' e düşürülmem dogrumudur?

Cevap: 657 sayılı Kanuna ekli I sayılı cetvelin "III- Sağlık Hizmetleri Sınıfı" bölümünün (c) bendinde, Sağlık Hizmetler Sınıfına dahil olup da I ve II sayılı cetvellerde kadro unvanlarına yer verilmeyen ve sağlık bilimleri lisansiyerleri dışındaki diğer yükseköğrenim görmüş olan personelin 1. derecede 2200 ek göstergeden yararlanacağı belirtilmiştir.

Diğer taraftan, anılan bölümün (b) bendi kapsamındaki "sağlık bilimleri lisansiyerleri" ile (c) bendi kapsamındaki "yukarıda sayılanlar dışındaki yüksek öğrenim mezunları" için kadroya atanma şartı aranmamış, sadece mezun olma koşulu getirilmiş olup, bu çerçevede kadroları sağlık hizmetler sınıfında olan ve 1. dereceli kadrolarda bulunan; sağlık bilimleri lisansiyerleri 3000 ek göstergeden, diğer yüksek öğrenim mezunları ise 2200 ek göstergeden yararlanacaktır.

Örneğin, sağlık memuru kadrosunda bulunanlar, sağlık bilimleri lisansiyeri olması halinde, kadroya atanma şartı aranmaksızın 1500 ek gösterge yerine (b) bendinde belirtilen 3000 ek göstergeden yararlanacaktır. Yine sağlık memuru kadrosunda bulunan ve sağlık bilimleri kapsamında olmayan bölümlerden mezun olan personelin, kadroya atanma şartı aranmaksızın (c) bendindeki "kadroları bu sınıfa dahil olup da yukarıda sayılanlar dışındaki yüksek öğrenim mezunları" ifadesi uyarınca 1500 ek gösterge yerine 2200 ek göstergeden yararlanması gerekmektedir.

Sonuç olarak kamu yönetimi bölümü mezunu olmanız sebebiyle 657 sayılı Kanuna ekli I sayılı cetvelin "III- Sağlık Hizmetleri Sınıfı" bölümünün (c) bendi kapsamında, 1. dereceli kadroda 2200 ek göstergeden yararlanmanız gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Bu konuda yanlış işleme sebebiyet verilerek mağdur edilmemeniz bakımından kurumunuzca mülga Devlet Personel Başkanlığının görevlerini devralan Çalışma Genel Müdürlüğünden görüş alınarak işlem tesis edilmesi uygun olacaktır.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
12 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:29 - Tatilciler çadırı tercih etti, sahiller çadır kente döndü14:25 - Karaismailoğlu: Bitlis genelinde çok önemli projelerimiz var14:23 - İHA ve SİHA'lar, havada daha fazla kalabilecek14:21 - Küre Dağları Milli Parkı'nda kanyon içindeki şelaleye yoğun ilgi14:19 - Ceviz kabuğu mucizesi: 6 günde etkisini gösteriyor14:14 - TBMM Genel Kurulu toplandı
14:09 - Çankaya eski Belediye Başkanı hayatını kaybetti14:06 - Hatalı 'HES' kodu veren yolcu otobüsten indirildi13:58 - Termal tesiste eşi ve kayınvalidesini öldürdü13:55 - Sofuoğlu, bisikletini 'motorsuz motosiklete' dönüştüren çocuğu ağırlayacak13:48 - Ayasofya Meydanı'ndaki bekleyiş sürüyor13:33 - 'Sadece ibadet etmekle kalınmasın ve bir mektep, bir medrese olsun'
13:32 - Samsun'da polise silahla ateş eden 4 zanlı yakalandı13:06 - CHP'li Kasap, tüm üniversitelerde yaz okulu açılması gerektiğini söyledi13:02 - 'Soykırımın üzerinden çeyrek asır geçse de acımız hala tazedir'12:53 - Diyanet, görevde yükselme şeflik sınavı sonuçlarını açıkladı12:47 - Formasyon kalktı, yerine ÖMB-TZYL geldi
12:40 - Üniversitelerin uzaktan ve ikinci öğrenim ücretleri değişmedi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam