1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Belediyeden skandal ilan! Zabıta memuru alım ilanına, mühendislik mezunu olma şartı koydu!

Bingöl Belediyesi Zabıta Memuru alımına İnşaat Mühendisi ve Elektrik-Elektronik Mühendisi şartı koydu!
24 Mayıs 2020 14:36
Yazdır
Belediyeden skandal ilan! Zabıta memuru alım ilanına, mühendislik mezunu olma şartı koydu!

İl özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlar ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birlikleri ve döner sermayeli kuruluşlara ilk defa memur olarak atanacaklara ilişkin usul ve esaslar, 24 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Mahalli İdarelere İlk Defa Atanacaklara Dair Sınav ve Atama Yönetmeliği"nde düzenlenmiştir.

Mezkür yönetmeliğin 9 uncu maddesinde " (1) İdare, atama yapılacak kadro sayıları ile bu kadroların sınıf, unvan ve derecelerini; sıralamaya esas olacak KPSS puan türü ile asgari puanı; başvuru tarihleri ile başvuru yöntemini; başvuru yapacak adayda aranılacak nitelikler ile istenilen belgeleri; yapılacak sınavın yeri, zamanı, türü, sınav konuları ve değerlendirme yöntemi ile gerekli görülen diğer hususları son başvuru tarihinden en az 30 gün önce Resmi Gazete ile idarenin ve Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde duyurur.

(2) Ayrıca, ilgisine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü veya İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü kurumsal internet sitelerinde de son başvuru tarihinden en az 30 gün önce duyuru yapılır.

(3) Sınav ilan duyuruları, ikinci fıkrada belirtilen kurumlarca kontrol işlemi yapıldıktan sonra yayımlanır." ifadeleri yer almaktadır.

Bu yönetmelik hükümlerine göre Bingöl Belediyesi tarafından 16 Zabıta Memuru alımı yapılmak üzere ilana çıkılmıştır. Söz konusu ilan, Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilmek suretiyle ilgili Genel Müdürlüğün web sayfasından da duyurulmuştur.

Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün duyurusuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bingöl Belediyesinin duyurusuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Söz konusu ilanı incelediğimizde, 2 kadro için "İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ" mezunu, 1 kadro için ise "ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ" bölümünden mezun olma şartı yer almıştır. Diğer kadrolar için ise, lise ve ön lisans mezunu olmak yeterli görülmüştür.

Bilindiği gibi, yükseköğretim kurumlarının mühendislik fakültelerinden mezun olanlar diplomalarına bağlı olarak "Mühendis" unvanıyla kamu veya özel sektörde görev almaktadır. Haliyle, zabıta alımında "Mühendis" şartının aranmasının iki ihtimali vardır. Birincisi, Belediyenin Mühendis ihtiyacı vardır; ancak bu unvanda atama izni bulunmadığı için Zabıta olarak alacağı kişileri mevzuata aykırı olarak Mühendis görevinde çalıştıracaktır. İkinci ihtimal ise, Belediyenin almayı düşündüğü adaylar vardır, bir nebze ilana başvuracak adayları sınırlandırmak için bu yola gidilmiştir. Her iki durumda usule ve mevzuata aykırılık teşkil etmektedir.

Dolayısıyla, mahalli idarelerin personel alımında kontrol yetkisi bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün bu türden ilanları kamuoyuyla paylaşılmadan engellemesi gerektiğini düşünüyoruz!

2009 yılında Ankara BB de benzer bir ilan yayımlamıştı: İtfaiye daire başkanı kimi inandırabilir?
Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
62 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
22:05 - Konya'daki tarihi mahallenin 'ürküten' köprüsü22:03 - Türkiye, o ülkeye ikinci kez tıbbi yardım gönderdi22:01 - Türkiye'de haziran ayında yağışlar yüzde 28 arttı22:01 - Mahkeme, 'polisin yetkisi yok' dedi ve maske cezasını iptal etti21:54 - Uzmanlardan, sanal parada miras kaybı uyarısı21:53 - Düzce yaylaları doğaseverleri cezbediyor
21:46 - Bakan Koca'dan düğünlerde maske ve sosyal mesafe uyarısı21:44 - İstanbullular piknik alanlarına ve plajlara akın etti21:42 - Polis memuru 5 aydır tedavi gördüğü hastanede şehit oldu21:40 - Koronavirüse aldırmadan Haliç'te yat partisi düzenlediler21:13 - Bakan Murat Kurum'dan kentsel dönüşüm açıklaması21:12 - Belediye memurları için görevde yükselme sınavı yapılacak
20:54 - Düne göre yeni vaka sayısında değişiklik olmadı20:42 - Meclis'te 'sanki FETÖ'nün ruhu dolaşıyor' tartışması20:37 - HSK, bölge idari ve adli mahkemelerin müstemir yetkilerini ilan etti20:28 - Su ürünleri mühendisi saldırıyı gördüğü için öldürülmüş20:24 - 2020 yılı İlçe Müftülüğü Sınav yeri ve tarihi açıklandı
20:23 - Noterlerde kredi kartıyla yapılan işlem hacmi 150 milyon liraya yaklaştı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Çoklu baro kanun teklifi hakkında ne düşünüyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam