1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Ak Parti Genel merkezinde, torpille mücadele için özel birim kurulmalı

Ak Parti Genel Merkezinin yaptırdığı bir çalışmada, torpil uygulamalarının toplumda önemli bir oranda oy kaybına neden olduğu belirtilmektedir. Yapılması gereken merkezi bir yönetimin torpil ve kayırmacılıkla mücadele etmesidir.
28 Mayıs 2020 14:45
Yazdır
Ak Parti Genel merkezinde, torpille mücadele için özel birim kurulmalı

2002 yılı Kasım ayından bu yana iktidarda olan Ak Parti, FETÖ'nün 2013 yılındaki hukuk ve 2016 yılındaki fiili darbesiyle, ehliyet liyakatten ziyade sadakati öne çıkaran bir yapılanmaya gitmiş ve içe kapanmıştır.

Ancak, sadakat ile birlikte, hak etmeyenler, hak edemeyecekleri makamlara gelmeye başlamıştır. Bunun toplum nezdinde öfke uyandıran bir dip dalgası bulunmaktadır. Yapılan her 1 kişilik alımda, torpil ve kayırmacılıktan dolayı en az 100 kişi küstürülmektedir.

Şuan için torpil uygulamasını sınırlandırılmasını yönetebilecek merkezi bir kamu idaresi bulunmamaktadır. Bu işi yapması muhtemel tek kamu kurumu olan Devlet Personel Başkanlığı kapatılmış, onun yetkilerini devir alan Cumhurbaşkanlığı, Çalışma Genel Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik bakanlığı, YÖK Başkanlığı, İŞKUR gibi kurumlar ise görev ve yetkilerini kullanamamaktadır.

Bugün öğretim görevlisi alımından sözleşmeli personel alımına, işçi alımından zabıta memuru alımına değin hemen her yerde torpil dönmektedir. Sadece son dönemde üç kurum, toplumsal tepkilere karşılık vermiş ve sözlü sınavları usulen uygulamış veya hiç uygulamamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımlarındaki, Tarım ve Orman Bakanlığı da orman mühendisi, Orman Muhafaza memuru ve diğer unvanlara personel alımlarında sözlü sınavı usulen uygulamıştır. Sağlık Bakanlığı ise yetkisinde olmasına rağmen sözlü sınavı hiç uygulamamıştır.

Ak Parti'nin parti programında "Hizmet gereklerine göre oluşturulacak norm kadrolara atamayı, objektif kıstaslara göre yapacaktır. Kamu personelinde kariyer ve liyakat esasını temel alacak ve eleman alımlarını bu kıstasa göre yapacaktır." şeklinde bir madde olmasına rağmen, bu madde sadece teoride kalmış uygulama ise bambaşka bir şekilde yürümektedir. Parti programı için tıklayınız.

Bugün itibariyle, torpil uygulamaları Ak Partiye büyük oranda zarar vermektedir. Ak Parti içerinde, bir Genel Başkan yardımcılığının, sadece kamudaki kayırmacılığa bakacak şekilde yetkilendirilmesi gerekmektedir.

Kısa vadede yapılacak bu yetkilendirme sonrasında, ABD ve İngiltere'de olduğu gibi sadece liyakate göre personel alımlarına bakacak yeni bir üst kurul oluşturulmasında fayda bulunmaktadır. İlgili haber için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
90 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:03 - Üniversite, adayların 'ayrıntılı özgeçmişlerini' ilana yazdı!14:01 - Eski ÖSYM Başkan Yardımcısı Pekşen FETÖ'den hakim karşısına çıktı13:59 - MEB'den ortaokul öğrencileri için eğlenceli mobil uygulama 'Tabii'13:56 - AİÇÜ yeni açılan 15 bölüme ilk kez öğrenci alacak13:54 - Darbeci generallerin 'mahrem imamı'na 10 yıl hapis cezası13:51 - Bilim Kurulu Üyesi: Önümüzde 2 kırılma noktası var
13:49 - 'Cuma günü, Ayasofya'nın açılması kararı çıkar'13:47 - Sabah yazarı, Erdoğan'dan sonra kimin başa geçebileceğini açıkladı13:45 - İbrahim Kalın: Sosyal medya konusunda konsensus oluştu13:42 - Yayaların üzerine aracını süren sanık için savcı hapis cezası istedi13:33 - Meteorolojiden kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı13:28 - Yerde bulduğu içi para dolu cüzdanı kendi cüzdanıymış gibi çantasına attı
13:22 - İran virüsten ölüm sayısında rekor kırmaya devam ediyor13:13 - Kolu kırılan doktor vatandaşların mağdur olmaması için çalışmaya devam ediyor13:11 - Bakanlıktan 'patlama' açıklaması... Bakan Soylu olay yerine gidiyor13:08 - Borsa, günün ilk yarısında yükseldi13:00 - Ardahan'da düğünlere süre kısıtlaması getirildi
12:53 - 'Türkiye'nin enerjisi darbelere geçit vermedi, bundan sonra da vermeyecek'
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam