Bakan Soylu'dan 'Adana'daki festivale yasak' açıklaması
 
İkiz plaka kurbanı sürücüye 5 bin lira ceza
 
AÖF sorularını değerlendiriyoruz
 
Arınç'tan Davutoğlu'nun partisine ilişkin açıklama
 
MHP'den Davutoğlu'nun partisine 'FETÖ' göndermesi
 
Ahtapot, kartalı yakalayıp suyun altına çekmeye çalıştı Video
 
Şırınga çikolatadan 2 çocuğun ölümüyle ilgili gerçek! Foto Galeri
 
Advertisement
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Açık Öğretim Fakültesi Öğrencileri Tek Ders Sınav Hakkı İstiyor

Açık öğretim fakültelerinde okuyan öğrencilerin tek ders sınav hakkı taleplerine ilişkin ilk haberi 10 Ekim tarihinde yayımladık.Haber sonrasında, ziyaretçilerimizden gelen istek doğrultusunda yine bir üyemizin hazırladığı örnek bir dilekçe yayımladık. Yayımlanan haberlere ziyaretçilerin göstermiş olduğu ilgi ve tepki, ortada bir sorun olduğunu göstermektedir. Diğer üniversitelerin örgün eğitim alan öğrencilerine tanıdığı bu imkanın açık öğretim fakültesi öğrencilerine de tanıması yönündeki taleplere Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünün daha fazla duyarsız kalmaması gerekmektedir.
20 Ekim 2007 17:37
Yazdır

AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ VE TEK DERS SINAVI

Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri son yarıyılda normal usul ve esaslar dahilinde vermedikleri bir ders için ne yazık ki diploma almaya hak kazanamamaktadır ve bir ders için bir yıl daha Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi olarak öğretim görmek mecburiyetinde kalmaktadırlar.

Halbuki, diğer örgün yüksek öğretim kurumlarında son yarıyılda bir dersten değil üç dersten başarısız olarak diploma almaya hak kazanamayan ve başarısız oldukları dersler için bir yıl daha yüksek öğrenimlerine devam etmek zorunda kalan öğrenciler için üç ders sınavı ya da tek ders sınavı adı altında yıl sonunda vize, final ve bütünleme sınavlarından hariç olmak üzere sınavlar düzenlemektedirler.

Böylelikle öğrenciler kendilerine verilen sınav hakkını iyi bir şekilde kullanarak normal mezuniyet yılında mezun olabilme ve diploma alabilme hakkına sahip olma şansına kavuşmaktadırlar.

Bu tür sınavlarla ilgili örnek teşkil edebilecek hüküm şöyledir;

? ?En çok üç dersten FF veya FD notu olan son yarıyıl öğrencilerine en geç ertesi yarıyılın başlangıcına kadar ek bir sınav hakkı verilir. FF veya FD notları olmadığı halde genel not ortalaması 2.00'ın altında olan son yarıyı öğrencilerine ise DD, DC ve CC notu aldıkları en çok iki dersten en geç ertesi yarıyılın başına kadar kullanmak üzere ek bir sınav hakkı verilir. ?

Görüldüğü üzere bırakın tek dersi en çok üç dersten başarısız olan son yarı yıl öğrencilerine mezuniyet heyecanını normal süresi içerisinde, kendi sınıfı ile yaşama şansı ve belki de, Türkiye sosyal ve ekonomik şartları göz önünde bulundurulduğu zaman en önemli husus olarak göze çarpan iş hayatına en kısa zaman zarfında atılabilme şansı yüksek öğretim öğrencilerine tanınmış olmaktadır.

Peki ama yüksek öğretim kurumlarında uygulanan ve öğrenci başarısını teşvik etmeyi amaçlar nitelikte olan bu ek sınavlar Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri için neden uygulanmıyor? Bilinmiyor mu ki, Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri büyük çoğunluk itibari ile faal olarak herhangi bir iş yerinde çalışmaktadır ya da örgün yüksek öğretim kurumlarına sosyal, ekonomik veya sağlık yönünden karşılaştıkları sorunlar yüzünden gidemeyen öğrencilerdir. Ve her ne kadar uzaktan eğitim ve öğretim gün geçtikçe gelişmekte ve yenilenmekte olursa olsun birebir sınıf ortamında ki öğrenim ile hiçbir zaman eş değer olamaz. Öyle ise aynı bölümde olup da örgün yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören, akademisyenlerle birebir iletişim içinde ders işleyen, ders konularını ödev ya da sunum olarak sınıfta kendisi ya da grup olarak işleyen öğrencilere son yarıyılda başarısız oldukları en çok üç dersten vize, final ve bütünleme sınavları haricinde ek sınavlar yapılmakta iken bu imkanlardan nispeten asgari düzeyde faydalanabilen Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerine neden ek sınav hakkı verilmemektedir?

Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını tüm Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri arzu etmekte ve merakla beklemektedir.

Bu amaçla Açık Öğretim Fakültesi'nin, ?Değişik: 02.10.1997 tarih ve 23128 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan sınav yönetmeliğinin değiştirilmesini istemektedirler.

Bu yönetmelik değişikliği gerçekleşinceye kadar da ivedilikle ek bir madde çıkartılarak mevzuat ve ilgili yasalar dahilinde mağdur olan öğrencilere 2007 yılı içinde ek ders sınav hakkı tanınmasını beklemektedirler.

Şunu da belirtmekte fayda var ki, ek ders sınav hakkı vermek demek öğrencileri başarısız oldukları halde mezun etmek anlamına gelmemektedir. Aksine çeşitli sebeplerden dolayı normal sınavlarda başarısız olan öğrencilere bir hak daha vererek başarılı ya da başarısız olduklarını tekrar teyit ve tespit etmek amacı taşıyan sınavlardır. Eğer öğrenci gerçekten o dersten geçebilecek kapasite ve bilgi birikimine sahip ise sınavda başarılı olacaktır. Ek ders sınavlarında da başarısız olan öğrenciler ise, hiçbir itiraza mahal kalmadan tekrar bir yarıyıl öğrenim görmeyi kabul edeceklerdir.

Bu anlamda Açık Öğretim Fakültesi öğrencilerinin diğer yüksek öğretim kurumları öğrencilerine tanınan ek ders sınavı hakkına sahip olmaları ya da bu hakkı istemleri en doğal ve demokratik haklarıdır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
442 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:26 - 29 bin kişinin kişisel verileri çalındı!19:20 - Aracın boyasını beğenmedi, dehşet saçtı: 3 yaralı19:14 - Üniversite öğrencisi evde ölü olarak bulundu19:09 - Tartışmalı gökdelen projesinde ruhsatın iptal edilecek19:04 - AK Parti ve HDP arasında tartışma19:00 - İstanbul'da metro seferleri normale döndü18:14 - Türkiye ithal oyuncağa 5 yılda 1,8 milyar dolar harcadı18:08 - Nazilli Menderes Anadolu Lisesinden devamsızlığı azaltan uygulama18:02 - Otomotiv ihracatının dörtte biri Bursa'dan yapıldı17:56 - Kazada hayatını kaybeden lise öğrencisi toprağa verildi
17:51 - Kapadokya, turizmde yılı rekorla kapatacak17:46 - Bakan Soylu'dan 'Adana'daki festivale yasak' açıklaması17:41 - Babanın azmi felçli kızını yaşama bağladı17:36 - Kedi yavrusu rektörlüğün maskotu oldu17:35 - Memurlara özel %15 ekstra indirim başladı17:31 - Bakan Turhan açıkladı... Akdeniz Sahil Yolu akıllanıyor17:26 - Bakıcının yaptıklarını gören aile dehşete düştü!17:21 - İstanbul'da sıcak hava keyfi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Milletvekillerinin, araçlarına çakar takmalarını doğru buluyor musunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam