1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

YÖK, asgari program açma ölçütlerini alan bazında belirlese, birçok sorun çözülecek

Manisa Celal Bayar Üniversitesinin ilk defa öğrenci alacağı Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümüne yalnızca Makine Mühendislerinin başvurmasına imkan vermesi doğru değil!
27 Mayıs 2020 12:14
Yazdır
YÖK, asgari program açma ölçütlerini alan bazında belirlese, birçok sorun çözülecek

Memurlar.net olarak, son yıllarda elimizden geldiğince üniversitelerin akademik kadro ilanlarını kişiye özel şartlar içermesi, mevzuata ve asgari program açma ölçütlerine uygunluk gibi birçok farklı konular üzerinden eleştiriyoruz. Bu noktada temel gayemiz bir farkındalık yaratarak, yükseköğretim kurumlarının ilanlarının belirli bir adaya yönelik olmasından öte akademik rekabete fırsat vermelerini sağlamalarına katkı vermektir.

Bu kapsamda, takipçilerimizin de bilinçlenerek bu konularda bizlere bildirimde bulunmaları ve yaşadıkları haksızlıkları iletmeleri doğal olarak artmaktadır.

Bu doğrultuda, tarafımıza iletilen bir ilanı gücümüz yettiğince eleştirmeye çalışacağız. Manisa Celal Bayar Üniversitesince 15 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete'de 19 Öğretim Görevlisi kadrosu ilan edilmiştir. Bu kadrolar içerisinde yer alan Gördes Meslek Yüksekokulu Acil Durum ve Afet Yönetimi programına başvuracak adaylarda "Makine Mühendisliği alanında tezli yüksek lisans yapmış ve Makine Mühendisliği alanında doktora yapıyor olmak. Yükseköğretim kurumlarında ders verme deneyimine sahip olmak." şartı aranmıştır.

Söz konusu kadronun ilan edildiği birimi ve bir önceki yıl YKS kılavuzunu incelediğimizde, Gördes Meslek Yüksekokulunda Acil Durum ve Afet Yönetimi programının yeni açıldığını, henüz öğrenci alımı yapılmadığını, çok yüksek ihtimalle de ilk kez öğretim görevlisi istihdam edileceği değerlendirilmektedir.

Acil Durum ve Afet Yönetimi programları hakkında yapılan küçük bir araştırmada, programda daha çok başta deprem olmak üzere afetlerin coğrafik, sağlık, teknolojik, sosyolojik ve psikolojik gibi birçok boyutu işlenmektedir. Haliyle bu programda farklı disiplinlerden öğretim elemanı istihdamı yapılması son derece doğaldır. Ancak, programa ilk kez alınacak öğretim görevlilerinin sadece Makine Mühendisliği tabanlı olmasına anlam verilememiştir. Bu programda bir mühendis istihdam edilecekse bunun öncelikle Jeoloji Mühendisi olmalıydı diye düşünüyoruz.

Diğer taraftan, bu program aynı isimle lisans mezunu da vermektedir. Bu programın mezunlarının başvuru yapamadığı bir ilanın ne derece sorunlu olduğunun değerlendirilmesini sizlere bırakıyoruz!

Son olarak, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından ön lisans düzeyinde açılacak programlar için asgari program açma ölçütleri alan bazında belirlenmemiştir. Bir programın açılması için ALES'ten muaf alanlar hariç olmak üzere üç kadrolu öğretim görevlisi yeterli görülmekte, ancak bu kişilerin hangi alandan mezun olduğunun, istihdam edildiği programla uyumlu olup olmadığı konusunda ayrıntılı bir değerlendirme yapılmamaktadır.

Haliyle, böyle olunca üniversitelerin meslek yüksekokullarında istihdam ettiği öğretim görevlilerinin programla uyumu konusunda sorunlar giderek artmaktadır.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
10 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
14:06 - İstanbul Emniyetinde görev değişimi14:03 - Üniversite, adayların 'ayrıntılı özgeçmişlerini' ilana yazdı!14:01 - Eski ÖSYM Başkan Yardımcısı Pekşen FETÖ'den hakim karşısına çıktı13:59 - MEB'den ortaokul öğrencileri için eğlenceli mobil uygulama 'Tabii'13:56 - AİÇÜ yeni açılan 15 bölüme ilk kez öğrenci alacak13:54 - Darbeci generallerin 'mahrem imamı'na 10 yıl hapis cezası
13:51 - Bilim Kurulu Üyesi: Önümüzde 2 kırılma noktası var13:49 - 'Cuma günü, Ayasofya'nın açılması kararı çıkar'13:47 - Sabah yazarı, Erdoğan'dan sonra kimin başa geçebileceğini açıkladı13:45 - İbrahim Kalın: Sosyal medya konusunda konsensus oluştu13:42 - Yayaların üzerine aracını süren sanık için savcı hapis cezası istedi13:33 - Meteorolojiden kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı
13:28 - Yerde bulduğu içi para dolu cüzdanı kendi cüzdanıymış gibi çantasına attı13:22 - İran virüsten ölüm sayısında rekor kırmaya devam ediyor13:13 - Kolu kırılan doktor vatandaşların mağdur olmaması için çalışmaya devam ediyor13:11 - Bakanlıktan 'patlama' açıklaması... Bakan Soylu olay yerine gidiyor13:08 - Borsa, günün ilk yarısında yükseldi
13:00 - Ardahan'da düğünlere süre kısıtlaması getirildi
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Pedagojik Formasyon eğitiminin kaldırılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam