1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığının yayımlamış olduğu ilk defa yönetici görevlendirme takvimi ile iller arası yer değiştirme takvimi çakışmakta olup, sorunun çözülmesi için MEB'in küçük bir revizyon yapması yeterli olacaktır.
12 Haziran 2020 11:00
Yazdır
MEB Yönetici Görevlendirmede İl Dışı ve Takvim Sorunu

Daha önce ilk defa yönetici görevlendirmede kullanılan sözlü sınavın anlamsızlığını gerekçeleri ile ele almıştık.

Temel dayanağımız bakan Selçuk'un sözlü sınavlarda, yazılı sınavda alınan puana eş değer puan verilmesi talimatı idi.

Bu yıl yapılacak ilk defa yönetici görevlendirme takvimini;

- 22 Haziran 2020 sürecin başlaması,

- 11 Ağustos 2020 ise sözlü sınav süreçleri tamamlanıp görevlendirmeye esas puanların belirlenmesi,

- 17-21 Ağustos tercihlerin alınması,

- 17-24 Ağustos tercihlerin onaylanması

Şeklinde özetleyebiliriz. Takvim için tıklayınız.

- Öğretmenlerin iller arası isteğe bağlı yer değiştirme süreci atamaların yapılacağı 12 Ağustos 2020'de sona eriyor.

- Özür grubu başvuruları ise 12 Ağustos 2020'de başlayıp 25 Ağustos 2020'de atamalarla sona eriyor.

Yer değiştirme takvimi için tıklayınız.

Bu durumda iller arasında isteğe bağlı ya da özür grubunda yer değiştirecek yönetici adayları mağdur olacaklar.

Mağduriyeti gidermek mümkün.

Bunun için;

- Takvimde ve

- Yönetmelikte bir küçük revizyon yapılması gerekiyor.

Takvimde yapılacak revizyon yönetici görevlendirme tercihlerini özür grubu atamalarından sonraya uzatmak şeklinde olması gerekirken,

Yönetmelikte yapılacak revizyon ise "bulunduğu ilde sözlü sınava giren öğretmenin aldığı puanı yer değiştirmek suretiyle atanacağı ilde kullanabilmesi" şeklinde olması gerekiyor.

Sözlü sınavlarda yazılı sınav ile eş değer puan verilmesinin matematiksel karşılığı yazılı sınav puanı ile görevlendirme yapmaktır aslında.

Öyle ise yönetmelik ve takvim gerekçesiyle yüksek puanlı bir öğretmenin başka ile yer değiştirmesi nedeniyle yönetici olamaması mantıklı durmamaktadır.

Kaldı ki aynı yönetici adayı yazılı sınav puanını bir yıl sonra kullanabilecektir. Yani bu puanla bir yıl sonra atanma şansı olacak bir öğretmenin yöneticiliğini bir yıl ertelemek de mantıklı durmamaktadır.

Bu nedenlerle MEB'in kısa bir revizyon yaparak sorunu çözmesi mümkündür. Burada genel anlamda bir hak kaybı da olmayacaktır. Bir ilde bu şekilde yer değiştirecek yönetici adayı sayısı çok fazla olmayacağı gibi sözlü sınava çağrılan aday sayısı boş kadronun üç katı olduğundan düşük puanlı öğretmenleri neredeyse hiç etkilemeyecektir.

MEB'in bu çözüm yolunu seçmesi halinde yaz döneminde (duyuru sonrasında) boşalacak kadroları da tercih döneminde kullanması halinde, başka bir ilden öğretmen olarak gelen yönetici adayı nedeniyle az bir puanla yönetici olmayı kaçıracak öğretmenlere de imkan tanımış olacaktır.

Aksi halde sınav kazanmış yönetici adayına;

- Ya başka bir ile öğretmen olarak git ya da( garanti olmasa da) bu ilde yönetici ol,

- Ya ailen ya yöneticilik (özür grubuna tabi olanlar için),

Denilmiş olacaktır.

Maksut BALMUK

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
19 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:05 - Çocuklar için hikaye seti01:00 - İdare mahkemesi: 6 yıl sonra kademe ve derecesi düşürülemez00:55 - Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Azerbaycan' açıklaması00:38 - Bakan Kasapoğlu: Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık00:32 - Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ilanı Meclis gündeminde00:25 - Lokal anestezi ile akciğer ameliyatı yapıldı
00:16 - Erdoğan, Ayasofya kararının alındığı geceyi nasıl geçirdi00:15 - Yoğun bakım hasta sayısı 2 ay önceki rakamlara ulaştı00:05 - Bilecik Belediyesi Kayı heykelini kaldırdı, açıklama yaptı00:04 - Sözleşmeli personel mehil izni kullanır mı?00:04 - Cirolarına göre Türkiye internet ekosisteminin en büyük 100 şirketi00:02 - 13 Temmuz 2020'den önemli gündem başlıkları
00:01 - Rektör Bağ, Genel Müdürlük koltuğunu bıraktı00:00 - 2020 yılı Tercih Danışmanlığı Kılavuzu yayınlandı23:48 - Savcı, 5816 kaldırılsın diyen vatandaşı gözaltına aldırdı23:45 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:20 - OGM'de münhal şeflikler doldurulacak
23:07 - Samsun'a şehit ateşi düştü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam