1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğrenime ilave olarak sertifika şartı arayan ilanlar dava edilmeli!

Sözleşmeli personel alım ilanlarında, mesleki öğrenim şartına ilave olarak sık sık sertifika belgeleri istenmektedir. Adayların bu ilanları dava etmesi halinde, ilanlar iptal olacaktır.
22 Haziran 2020 14:03
+Aa- Yazdır
Öğrenime ilave olarak sertifika şartı arayan ilanlar dava edilmeli!

Sözleşmeli personel alım ilanlarında mesleki öğrenim şartının yanı sıra sertifika belgeleri istenmektedir.

Sübjektif olarak bazı kişileri almak amacıyla ilanlara yazılan bu ifadeleri kontrol eden bir kurum bulunmamaktadır.

Şuan kamu personel yönetiminin en büyük zaafı budur. Personel alımlarında usulsüzlükler yapılmakta ancak kimse görmemektedir.

KPSS tercih kılavuzlarında yıllardır "Tercih edilecek kadroların başvuru şartları arasında mesleki öğrenim görmüş olmak şartına ilave olarak ustalık-kalfalık belgesi veya sertifika sahibi olmak şartı yer alması halinde, mesleki öğrenimi olanların ayrıca bu mesleklerle ilgili ustalık-kalfalık belgesi veya sertifika sahibi olmaları şart değildir." maddesi bulunmaktadır.

Artık yerleşik hale gelmiş bu KPSS kuralı gereğince, sertifika şartlarının mesleki öğrenim gören adaylarda aranmaması gerekmektedir.

Sadece KPSS tercih kılavuzları emsal gösterilerek açılarak bir davada ilan iptal olabilecektir.

Türkiye'nin daha adil bir personel alım politikasının oluşabilmesi için, kişiye özel şartlardan şikayetçi olan herkesin, taşını elin altına koyması ve imkanı varsa dava açması, imkanı yoksa idari başvuru yollarını tükettikten sonra (ilgili kuruma itirazda bulunulur ve ilgili kurum itirazı reddeder) Kamu Görevlileri Etik Kuruluna şikayette bulunması veya konuyu Kamu Denetçiliği kurumuna iletmesi gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:13 - Polis memurundan örnek davranış18:47 - Merkel: Almanya'da üçüncü dalgayı kırmış görünüyoruz18:45 - Pazara maskesiz girmeye çalıştı, 'benim yasal hakkım' dedi18:43 - Bakan Soylu: Mardin'de 6 terörist etkisiz hale getirildi18:39 - Anneler Günü ve Bayram tuzağına dikkat! Mağdur olmayın18:31 - Erişim yasağı kaldırıldı: Getcontact yeniden Türkiye'de
18:24 - Meteorolojiden 10 ilimiz için zirai don uyarısı18:21 - Seyyah, neyzen ve yazar Ömer Çakıroğlu vefat etti18:19 - Baraj kapağını tamir ederken nehre düşen işçi vefat etti17:39 - Sivaslı halk ozanı hayatını kaybetti17:36 - Hindistan cevizi yağında bilinmeyen tehlike17:35 - Süpürgesiyle akrobatik hareketler yapan temizlik işçisi gülümsetiyor
17:32 - MEB, 'resim yarışması' iddialarını yalanladı17:11 - Diş eti iltihabı Covid-19'dan ölme riskini 9 kat artırıyor17:10 - 'Doğu Anadolu Gözlemevi'ne yurt dışından proje yağıyor'17:01 - Saldırı hazırlığındaki 3 PKK'li terörist etkisiz hale getirildi16:51 - AB'den BioNTech ile 1,8 milyar dozluk aşı sözleşmesine onay
16:25 - Emniyet ve Jandarmaya yeni TB2 SİHA teslimatı yapıldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam