1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Öğrenime ilave olarak sertifika şartı arayan ilanlar dava edilmeli!

Sözleşmeli personel alım ilanlarında, mesleki öğrenim şartına ilave olarak sık sık sertifika belgeleri istenmektedir. Adayların bu ilanları dava etmesi halinde, ilanlar iptal olacaktır.
22 Haziran 2020 14:03
Yazdır
Öğrenime ilave olarak sertifika şartı arayan ilanlar dava edilmeli!

Sözleşmeli personel alım ilanlarında mesleki öğrenim şartının yanı sıra sertifika belgeleri istenmektedir.

Sübjektif olarak bazı kişileri almak amacıyla ilanlara yazılan bu ifadeleri kontrol eden bir kurum bulunmamaktadır.

Şuan kamu personel yönetiminin en büyük zaafı budur. Personel alımlarında usulsüzlükler yapılmakta ancak kimse görmemektedir.

KPSS tercih kılavuzlarında yıllardır "Tercih edilecek kadroların başvuru şartları arasında mesleki öğrenim görmüş olmak şartına ilave olarak ustalık-kalfalık belgesi veya sertifika sahibi olmak şartı yer alması halinde, mesleki öğrenimi olanların ayrıca bu mesleklerle ilgili ustalık-kalfalık belgesi veya sertifika sahibi olmaları şart değildir." maddesi bulunmaktadır.

Artık yerleşik hale gelmiş bu KPSS kuralı gereğince, sertifika şartlarının mesleki öğrenim gören adaylarda aranmaması gerekmektedir.

Sadece KPSS tercih kılavuzları emsal gösterilerek açılarak bir davada ilan iptal olabilecektir.

Türkiye'nin daha adil bir personel alım politikasının oluşabilmesi için, kişiye özel şartlardan şikayetçi olan herkesin, taşını elin altına koyması ve imkanı varsa dava açması, imkanı yoksa idari başvuru yollarını tükettikten sonra (ilgili kuruma itirazda bulunulur ve ilgili kurum itirazı reddeder) Kamu Görevlileri Etik Kuruluna şikayette bulunması veya konuyu Kamu Denetçiliği kurumuna iletmesi gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
11 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:05 - Çocuklar için hikaye seti01:00 - İdare mahkemesi: 6 yıl sonra kademe ve derecesi düşürülemez00:55 - Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Azerbaycan' açıklaması00:38 - Bakan Kasapoğlu: Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık00:32 - Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ilanı Meclis gündeminde00:25 - Lokal anestezi ile akciğer ameliyatı yapıldı
00:16 - Erdoğan, Ayasofya kararının alındığı geceyi nasıl geçirdi00:15 - Yoğun bakım hasta sayısı 2 ay önceki rakamlara ulaştı00:05 - Bilecik Belediyesi Kayı heykelini kaldırdı, açıklama yaptı00:04 - Sözleşmeli personel mehil izni kullanır mı?00:04 - Cirolarına göre Türkiye internet ekosisteminin en büyük 100 şirketi00:02 - 13 Temmuz 2020'den önemli gündem başlıkları
00:01 - Rektör Bağ, Genel Müdürlük koltuğunu bıraktı00:00 - 2020 yılı Tercih Danışmanlığı Kılavuzu yayınlandı23:48 - Savcı, 5816 kaldırılsın diyen vatandaşı gözaltına aldırdı23:45 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:20 - OGM'de münhal şeflikler doldurulacak
23:07 - Samsun'a şehit ateşi düştü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam