1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Kayseri Üniversitesi sadece kamuda çalışan aşçıların başvurusunu alıyor

Kayseri Üniversitesi, Aşçılık programı için ilan ettiği öğretim görevlisi kadrosunda rekabeti sağlamak amacıyla özelde çalışan kişilere başvuru şansı tanımalı!
26 Haziran 2020 10:05
Yazdır
Kayseri Üniversitesi sadece kamuda çalışan aşçıların başvurusunu alıyor

Hatırlanacağı üzere, "Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav İle Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" 9 Kasım 2018 tarihinde yenilenerek, akademisyen istihdamında köklü değişikliğe gidilmiştir.

Diğer taraftan, 2547 sayılı Kanunun 31 inci maddesinde öğretim görevlisinin tanımı yapılmış; özetle öğretim görevlisi "...bir dersin özel bilgi ve uzmanlık isteyen konularının eğitim-öğretim ve uygulamaları için, kendi uzmanlık alanlarındaki çalışma ve eserleri ile tanınmış kişiler,..." şeklinde ifade edilmiştir.

Hal böyle olunca bir yükseköğretim kurumunun ihtiyaç duyacağı öğretim görevlisinde arayacağı başlıca özellik, ilgili alandaki uzmanlığı, tecrübeleri ile alanda yetişecek öğrencilere vereceği bilgilerin zenginliği olduğu açıktır. Keza bu deneyime sahip ancak deneyimin kaynağı tahsilden ziyade kazanılmış tecrübe olan bazı meslek grupları için ilgili mevzuat çerçevesinde 21 alanda yüksek lisans ve ALES şartı aranmaması hüküm altına alınmıştır.

25 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete'de ilan edilen Kayseri Üniversitesi Develi Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı Öğretim Görevlisi kadrosunda geçen "Kamu Kurum ve Kuruluşlarından En Az 2 Yıl Deneyimli Olmak" şartının yukarıda bahsettiğimiz "deneyimi" aramaktan ziyade "birilerini" aramak olduğu aşikardır.

Maalesef günümüzde "YENİ YÖK" mottosu ile faaliyetlerine devam eden Yükseköğretim Kurulunun öğretim elemanı kadro ilanlarında yaptığı sınırsız yetki devri, ve bu durumla ortaya çıkan "denetimsizlik" kişiye ya da sınırlı bir zümreye hitap eden, kamu vicdanını yaralayan "KİŞİYE ÖZEL İLAN" uygulamasını giderek artırmaktadır.

Bu kapsamda, Kayseri Üniversitesi tarafından başvuru sayısını sınırlandırmaya yönelik şartlar içeren Öğretim Görevlisi ilanını düzeltmeye davet ediyoruz!

İŞTE İLAN METNİ

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
01:05 - Çocuklar için hikaye seti01:00 - İdare mahkemesi: 6 yıl sonra kademe ve derecesi düşürülemez00:55 - Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Azerbaycan' açıklaması00:38 - Bakan Kasapoğlu: Salgında 75 bin vatandaşımızı yurtlarımızda ağırladık00:32 - Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ilanı Meclis gündeminde00:25 - Lokal anestezi ile akciğer ameliyatı yapıldı
00:16 - Erdoğan, Ayasofya kararının alındığı geceyi nasıl geçirdi00:15 - Yoğun bakım hasta sayısı 2 ay önceki rakamlara ulaştı00:05 - Bilecik Belediyesi Kayı heykelini kaldırdı, açıklama yaptı00:04 - Sözleşmeli personel mehil izni kullanır mı?00:04 - Cirolarına göre Türkiye internet ekosisteminin en büyük 100 şirketi00:02 - 13 Temmuz 2020'den önemli gündem başlıkları
00:01 - Rektör Bağ, Genel Müdürlük koltuğunu bıraktı00:00 - 2020 yılı Tercih Danışmanlığı Kılavuzu yayınlandı23:48 - Savcı, 5816 kaldırılsın diyen vatandaşı gözaltına aldırdı23:45 - Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar23:20 - OGM'de münhal şeflikler doldurulacak
23:07 - Samsun'a şehit ateşi düştü
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Müze kararının iptal edilmesini ve Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması kararını;
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam