1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Online alışverişte haklarınız nedir?

Koronavirüsle birlikte artan internet alışverişlerinde kimi zaman istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Tüketiciler bazen sipariş ettiklerinden farklı bir ürünle karşılaşıyor, kimi zaman da dolandırıcıların hedefi olabiliyor. Böyle bir durumda tüketicinin hakkı ne, ne yapılmalı?
04 Temmuz 2020 23:15
Yazdır
Online alışverişte haklarınız nedir?

Koronavirüs döneminde internet alışverişleri arttı. Pek çok ihtiyaç online olarak giderilmeye başlandı. Ancak bu durum bazı mağduriyetleri de beraberinde getiriyor.

Online alınan birçok ürün kimi zaman ya sipariş edildiği gibi gelmiyor ya da sipariş edilenden çok daha farklı bir ürün geliyor. Peki böyle bir durumda haklarımız ne? Ne yapmalı, nereye başvurmalıyız?

Öncelikle internetten yapılan her alışverişin mesafeli satış sözleşmesine tabii olduğunun bilincinde olmak gerekiyor.

Mesafeli satış sözleşmelerinde ürün ayıplı olsun ya da olmasın 14 gün içinde gerekçe gösterilmeden iade edilebiliyor.

Eğer ürün ayıplı, yani sipariş ettiğimiz tür cins veya kapasitede değil ise tüketici bunu makul bir süre içerisinde satıcıya bildirerek değişimini veya iadesini talep edebiliyor.

Peki satın aldığımız ürün dışında başka bir ürünle karşılaşırsak ne yapılmalı?

Örneğin internetten bir cep telefonu sipariş ettiğimizde bize el feneri gönderilirse, bu durumda sözleşme hiç uygulanmamış sayılıyor. Tüketici para iadesi veya sipariş ettiği ürünü talep etme hakkına sahip oluyor.

Peki tüketici ve satıcı arasında uzlaşmazlık çıkarsa ne yapılmalı? Normal dava yolunu izlemek bazen çok uzun süreçleri beraberinde getiriyor. Bu durumda tüketiciler tahkim yolunu seçerek uyuşmazlıkları en geç 5 ay içinde çözebilir.

İstanbul Tahkim Merkezi uyuşmazlıkların çözümü için bir porje başlattı.

Med-Arb projesi ile taraflar önce ara bulucuya gidecek. Eğer burada anlaşılamazsa Tahkim Mahkemesinde dava açılacak ve dava hakemler tarafından en geç 3 ay içerisinde karara bağlanacak.

Böylece tüketicinin uzun süre bekletilerek zarara uğramasının önüne geçilmiş olacak.

Memurlar.Net
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
18:17 - Hastanede kadın güvenlik görevlisine yumruklu saldırı18:15 - Meteorolojiden bazı illerimiz için kuvvetli yağış uyarısı17:50 - Bu camide hutbe 9,5 asırdır 'kılıç'la okunuyor17:44 - Yargıtay'dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren karar17:41 - Damacana kullananlar dikkat! Tüketiciye 14 yıllık şok17:36 - Hatalar zinciri doğumuyla başladı! Başına gelmeyen kalmadı
17:30 - MSB, müşterek harekat görevlerinin icra edildiğini açıkladı17:30 - Samsun'da vaka sayısı arttı, valilik yeni tedbirleri açıkladı17:10 - 99 model otomobili sesli komutla çalıştıran yazılım geliştirdi16:55 - Kapalı ortamı dezenfekte eden yeni nesil cihaza yoğun ilgi16:52 - Sağlık eğitimi alan kişilerin sadece yüzde 4'ü işsiz kalıyor16:48 - Elazığ Belediye Başkanı'nın koranavirüs testi pozitif çıktı
16:25 - Öksüz ve yetimler için yeni bir birim kurulacak16:23 - 'Aşı bulunmuş olsa dahi, bir dönem birlikte yaşayacağız'16:21 - Doktor adayı Enis, dünyaca ünlü bilim dergisinde yer aldı16:17 - MHP'den 'sosyal medya düzenlemesi' açıklaması16:08 - Hemşire paylaştı, başhekim isyan etti; Hastayı terk ettiler
16:05 - İçişleri Bakanı Soylu: Mafya bozuntuları dersini aldı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam