1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Milletvekillerinin pandemi ile imtihanı

Bilim Kurulu maske ve sosyal mesafe uyarısı yapsa da, bu siyasetin yapısına ters. Sık yoklama istemesi yüzünden milletvekilleri, mecburen yan yana elektronik oylama panellerini kullanıyor. Parmak iziyle çalışan bu paneller virüsün yayılması açısından tehlike arz ediyor. Vekillerin kürsüdeki konuşmacıya bağırarak laf atmaları da çevresindekiler için tehlikeli bir ortam yaratıyor
05 Temmuz 2020 08:55
Yazdır
Milletvekillerinin pandemi ile imtihanı

TBMM, Kovid-19 pandemisi açısından en riskli alanlardan biri. Çoğu milletvekili Meclis'in tatile girmesinden yana ancak çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bilim Kurulu hayatın her alanına ilişkin maske ve sosyal masafe uyarısı yapsa da, bu siyasetin yapısına ters düşüyor.

Örneğin Meclis Genel Kurulu'nda muhalefetin sık yoklama istemesi yüzünden milletvekilleri, koltuk sayısı nedeniyle mecburen yan yana elektronik oylama panellerini kullanıyor. Her seferinde farklı bir milletvekili kullanabildiği ve hemen temizlenmediği için de parmak iziyle çalışan bu paneller virüsün yayılması açısından potonsiyel tehlike arz ediyor. Ayrıca görüşmeler sırasında grup başkanvekilleri ile vekiller her an birbirleriye yakın teması sürdürmek zorunda kalıyor. Vekillerin kürsüdeki konuşmacıya bağırarak laf atmaları da çevresindekiler için tehlikeli bir ortam yaratıyor.

Genel Kurul salonunda kadın milletvekilleri erkeklere göre pandemi konusunda daha dikkatli. Eldivenle çalışan, elektronik oylama paneli ve sırasını dezenfekte edenlerin yanında, çantalarını bile kolanyalı mendille sık sık temizleyen milletvekillerini görmek mümkün. Erkek milletvekilleri genellikle maske kuralına uysa da, ferahlamak için kısa süreli maskesini indirenlere de çevreden hemen ikaz geliyor. Maskesinin üstüne siperlik takarak artı tedbir alan milletvekilleri de oluyor.

Tedbirlere rağmen

Hafta sonları vekillerin seçim bölgelerine gidip, teşkilatları ve halkla birebir görüşüp dönmeleri de Meclis'te sıkıntılı bir ortam yaratıyor. Meclis yönetimi, her türlü tedbiri alsa da, personeli sık sık teste tabi tutsa da az da olsa Kovid-19 pozitif çıkanlar oluyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Meclis'teki çay ocakları ve sekiz lokantadan ikisi hariç diğerleri kapatıldı. Dezenfeksiyon ve ilaçlama çalışmaları da tüm alanlarda sürdürülüyor. Son olarak bir Meclis TV kameramanının yapılan test sonucu pozitif çıkınca, basın mensuplarına yönelik yeni bir tedbir de süratle devreye alındı. Açık havada yapılan basın toplantılarını yan yana çalışarak takip etmek durumunda kalan kameremanları güneşten korumak için yerleştirilen şemsiyeler hemen genişletildi. Böylece kameramanların sosyal mesafeyi koruyarak çalışmaları sağlandı.

Milliyet
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
3 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
12:01 - Çocuklara ve gençlere kamplarda 'mahremiyet bilinci' eğitimi11:57 - Terörist Cemil Bayık'ın durumu Soylu'ya soruldu11:52 - Antalya'da devrilen kepçenin operatörü hayatını kaybetti11:49 - Çubuk Belediye Başkanı Demirbaş, koronavirüse yakalandı11:47 - Bahçeli'den Davutoğlu ve Babacan'a tepki11:30 - Gram altın 457 lira seviyelerinde
11:26 - Gayri hukuki adımlar Yunanistan'a adaları ve Kıbrıs'ı kaybettirebilir11:23 - Ateş ölçüp dezenfektan sıkan, maske veren robot geliştirdiler11:22 - Hem asistan hekimini hem de onun çocuğunu dünyaya getirdi11:20 - Rusya'dan yeni açıklama: Aşı 2 hafta içinde hazır olacak11:20 - FETÖ'nün okullarında öğretmenlik yapan sanığa 6 yıl 3 ay hapis cezası11:19 - Konyalı öğretmen yazdığı kitabın geliriyle doğudaki köy okullarını onardı
11:19 - İskenderun'daki uluslararası liman, Lübnan'a destek için hazır11:19 - 'Test pozitif çıkınca torunlarımı bir daha göremeyeceğimi sandım'11:17 - Tüketici sorunları arabulucuyla 28 günde çözümlenecek11:09 - Erbakan Hoca'nın kardeşi Kemalettin Erbakan vefat etti11:01 - Düğününü iptal edene tarih uyarısı: Paranızın tamamını geri alabilirsiniz
11:00 - MEB, bu kez il/ilçe emri uygulaması yapıp yapmayacağını açıklamalıdır
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam