1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Şimdi de beyin yiyen amip paniği

Covid-19 virüsünden sonra "beyin yiyen amip", sağlık gündemine oturdu. 'Naegleria fowleri' adlı tek hücreli canlının sebep olduğu hastalığın ABD'nin Florida eyaletinde bir kişinin ölümüne sebep olduğunun bildirilmesi, akıllara "Yeni bir salgın kapıda mı?" sorusunu getirdi.
11 Temmuz 2020 07:50
Yazdır
Şimdi de beyin yiyen amip paniği

Burundan girerek beyne ulaşan amip korku oluşturdu. Amiplerin durgun sularda yaşayan tek hücreli canlılar olduğunu söyleyen Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler'den enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, amiplerin her ülkenin kaynak sularında bulunabileceğini belirterek "Amerika'da tanımlanan 'Naegleria fowleri', çok nadir rastlanan bir tür. Yüzme sırasında burundan girerek burun arkasındaki sinüsleri kullanıp beyne ulaşıyor ve menenjit yapıyor. Bir de gözden bulaşan bir cinsi var ve değişik bir tür konjunktivit yapıyor. Özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde çok ciddi hastalık tablosuna sebep oluyor. Ancak nadiren herhangi bir hastalığı olmayan kişileri de etkiliyor" dedi.

TATLI SUDA YÜZMEYİN

Amipler açısından tatlı su ve durgun suların risk oluşturduğuna işaret eden Prof. Dr. Arman "Temiz olmayan tatlı sularda ve klorlamasından emin olmadığınız havuzlarda yüzmeyin. Özellikle gözden bulaşan cinsi için lens solüsyonlarına ve lens kaplarının temizliğine dikkat etmek gerekir" dedi.

TÜRKİYE'DE DE GÖRÜLMÜŞ

Amerika'da ölüme yol açan amip türünün geçmiş yıllarda nadir olarak Türkiye'de de görüldüğünü belirten Prof. Dr. Arman "En son 2018 yılında Gürcistan'dan gelen bir vaka bildirilmiş" dedi.

KULUÇKA SÜRESİ 1-9 GÜN

Çok çeşidi olan amiplerin kuluçka süresi 1-9 gün. Önce ateş, baş ağrısı, bulantı-kusma, birkaç gün içinde ise menenjite bağlı belirtiler ortaya çıkıyor. Bilinç bulanıklığı ve havale nöbetleri görülüyor söyledi. Daha sonraki süreçte ise bilinç bulanıklığı artıyor ve bu safhanın ardından vakalar ölümle sonuçlanıyor.

ZİYNETİ KOCABIYIK

Türkiye
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
5 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
05:19 - Polis memurunun dikkati genç kızı hayata bağladı03:04 - Veri Paylaşımı Kurulu Yönetmeliği03:03 - Turizm Tesisleri Uygulama Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik03:01 - Türkiye Çocuk Çevre Kulüpleri Yönetmeliğinin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik03:00 - Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik02:58 - Dolar ve gram altın neden düştü, ne olacak?
02:57 - Nükleer Tesislerin ve Nükleer Maddelerin Emniyetine İlişkin Yönetmelik02:55 - Polis ev karantinası olan pozitif hastaları denetliyor02:41 - 150 iç denetçi adayının belirlenmesi amacıyla sınav yapılacak02:38 - 14 bin rehber öğretmen, DABİS sistemine tanıtıldı02:33 - Suudi Arabistan, El Jabiri'ye suikast girişiminde sıkıştı00:03 - İlanda, ders verme tecrübesi 'tek dersle' sınırlandıramaz!
00:01 - 8 Ağustos 2020'den önemli gündem başlıkları23:50 - İçişleri Bakanı Soylu 'düğün salonu' denetimine katıldı23:49 - 43 ilin geçiş noktasında trafik yoğunluğu23:48 - Türkiye'den Hindistan'a taziye mesajı23:42 - Bu altın bilezikler, otomobil fiyatına alıcı buluyor
23:24 - Kalın'ın büyükelçilerle Ayasofya ziyareti tamamlandı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam