1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Formasyonun kaldırılması konusu iyice karıştı

Formasyonun kaldırılması konusu iyice karıştı
12 Temmuz 2020 15:00
Yazdır
Formasyonun kaldırılması konusu iyice karıştı

2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan vizyon2023 programını açıklarken formasyonun kaldırılmasını müjde olarak vermişti.

2019 Haziran'ında bakan yardımcısı Safran: bayramdan sonra formasyonu kaldırıyoruz demişti.

Üstünden bir değil bir çok bayram geçti ve birkaç gün önce düzenleme yapıldı.

Bakan Selçuk: "Formasyonun kaldırılmasının temel sebebi, yüzbinlerce ihtiyaç olmayan alanlarda yüklü miktarda ücret ödeyerek bu belgeyi alıp beklentiye girmesiydi. Kim öğretmenlik sınavını kazanırsa biz bu eğitimi kendimiz vereceğiz. 20 bin öğretmen mi alacağız. Bu 20 bin öğretmene eğitimi biz vereceğiz. Elinde belgesi olanların hak kaybı da olmayacak." demişti.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez ise: MEB ve YÖK ortak kararla lise düzeyince öğretmen yetiştirme işini lisansüstü düzeye çekti. Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans (ÖMB-TZYL) programları açılacağını, bundan sonra yeni mezun olanlardan ÖMB-TZYL belgesinin isteneceğini duyurdu.

Bu uygulama 1 Ocak 2021 itibariyle başlayacak dedi. Formasyon konusunda kime inanacağımızı artık şaşırdık.

Mevzuat açısından yapılan (TTKB 9 nolu karar) değişiklik ise;

" (*) Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan / açılacak olan Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programını başarı ile tamamlayanların öğretmen olabileceğine işaret ediyor.

Bakan atananlara eğitim verileceğini, TTKB başkanı bu belgenin isteneceğini, mevzuat ise bu belgeye sahip olanın öğretmen olabileceğini söylüyor. (ÖMB-TZYL: Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans: belgesi)

Bakan Selçuk'un temel yaklaşımı insanlar formasyon alarak öğretmen olabileceklerine yönelik bir algı oluştuğu, bu algının değişmesi ve yığılmanın önlenmesinin amaçlandığı yönünde. Bunun için ataması yapılana eğitim verileceğini söylüyor.

Oysa ki; şu anki yığılma ya da algı, formasyonum varsa öğretmen olurum noktasında iken bakanın söylemi doğrultusundaki uygulamada formasyonum olmasa da lisans mezunu isem öğretmen olabilirim noktasında olmayacak mı?

MEB'in konuyu bir an önce açıklığa kavuşturması gerekir. Bakan Selçuk'un söylemi üzerinden bir uygulama söz konusu olacaksa mevzuat düzenlemesi şarttır.

Ya atama sisteminde ya da TTKB 9 nolu kararda değişiklik yapılması gerekir. Üniversite Sınav sonuçlarının açıklanıp tercihlerin alınmaya başlayacağı bu dönemde üniversite öğrenci adaylarının konu hakkında net bilgiye sahip olmaları şart.

Son olarak;

Uygulamanın eğitim fakültesi dışındaki lisans programından mezun olanlar için geçerli olduğunu, yeni uygulamanın 1 Ocak 2021'de yürürlüğe gireceğini, bu tarih öncesi öğretmenlik hakkına sahip olanların haklarının saklı tutulduğunu hatırlatmak isteriz.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
31 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
19:08 - Hayvan barınağındaki ölüm iddialarıyla ilgili açıklama18:59 - Koronavirüse yakalanan Belediye Başkanı Demirbaş'ın sağlık durumu iyi18:51 - Alanyasporlu futbolcu koronavirüse yakalandığı açıkladı18:43 - Akar ve TSK komuta kademesi Azerbaycan'a gitti18:41 - Bakan Gül, orman yangınlarına neden olanlara verilen cezaları paylaştı18:33 - Bakan Ersoy'dan Galata Kulesi iddialarına yalanlama
18:25 - Bir günde 12 tane 'Yıldırım' yangını çıktı18:20 - Borsa, günü yükselişle tamamladı18:18 - 23 il kapsamında öğretmenlerin nakil sonuçları açıklandı18:12 - Pençe-Kaplan Operasyonu'nda yaralanan güvenlik korucusu şehit oldu17:59 - Okulların açılışı ertelenecek mi? Bakan Selçuk açıklama yapacak17:58 - Zeytin Dalı bölgesinde 20 terörist gözaltına alındı
17:42 - Bakan Koca paylaştı: Maske takılsa bile mesafe önemli17:32 - Aydos Ormanı'ndaki yangına müdahale ediliyor17:29 - 5 ilimizin bazı bölgeleri karantinaya alındı17:22 - Dolar günü yükselişle kapattı17:08 - 'Gençlerimiz için her türlü çabayı ortaya koyuyoruz'
17:04 - Bu düğünde sadece 1 kişi maske taktı
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam