1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Türkiye'ye karşı yeni bir cephe açıyorlar

Türkiye'ye karşı yeni bir cephe açıyorlar: Ermenistan'ın provokasyonları bölgesel gelişmelerden bağımsız değil
16 Temmuz 2020 09:45
Yazdır
Türkiye'ye karşı yeni bir cephe açıyorlar

İdlib, Libya, Doğu Akdeniz ve Irak'ın kuzeyindeki operasyonlar... Türkiye en zorlu coğrafyalarda eş zamanlı olarak askeri operasyonlarına başarıyla devam ederken, Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan yeni kriz bölgesel gelişmelerden bağımsız olmayabilir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin etkinliğinin bazı küresel aktörleri rahatsız ettiğine dikkat çeken uzmanlar, "Türkiye'yi karşı cepheyi genişletmek adına Ermenistan gibi yeni krizler çıkartıyorlar ancak TSK'nın birçok cephede mücadele edebilecek kapasitesi var" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye sadece yurt içinde değil, sınır ötesinde düzenlediği askeri harekatlar ve faaliyetler ile birden fazla cephede varlığını güçlendirdi.

İdlib'de imzalanan ateşkes sonrası bölgeye 11 bin asker daha konuşlandıran Türk Silahlı Kuvvetleri, diğer taraftan da Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan operasyonları ile Irak'ın kuzeyindeki PKK varlığına ağır darbeler vurdu.

LİBYA'DA ÖNEMLİ KAZANIMLAR SAĞLANDI

Türkiye'nin faaliyetlerine yoğunluk verdiği bir başka bölge ise Libya idi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine askeri eğitim ve danışmanlık hizmetlerine devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri'nin özellikle Misrata'da donanma ve Vatiyya'da hava üssü kuracağına dair emareler güçleniyor.

TSK 'HER AN HAZIRIZ' MESAJI VERİYOR

Doğu Akdeniz ve Ege'deki gelişmeler de bu süreçten bağımsız değil. Türkiye'ye ait sondaj gemileri birden fazla bölgede faaliyetlerine devam ederken, Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede gerçekleştirdiği tatbikatlarla 'her an hazırız' mesajını veriyor.

TÜRKİYE'YE KARŞI YENİ CEPHE Mİ AÇILIYOR?

Türkiye'nin birden fazla cephede yer aldığı süreç başarılı şekilde devam ederken, Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında yaşanan çatışmaların perde arkasını Emekli Albay ve Güvenlik Uzmanı Ünal Atabay'a sorduk.

TÜRKİYE'YE KARŞI CEPHEYİ GENİŞLETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Ünal Atabay, Türkiye'nin özellikle Suriye, Irak ve Libya sahasında etkinliğinin ve başarılarının küresel aktörleri rahatsız ettiğine dikkati çekti.

"Türkiye'ye karşı cepheyi genişletmek için yeni krizler çıkartıyorlar" diyen Atabey, şöyle devam etti:

"TOVUZ BÖLGESİ STRATEJİK ÖNEME SAHİP"

Ermenistan'ın son provokasyonlarının zamanlamasına dikkat çeken Atabey şunları söyledi:

"Dağlık Karabağ sorununun hukuki statüsü var. Çatışmalar ateşkesi bozacak şekilde, çatışmalar sınır hattında yaşanıyordu ancak burada Dağlık Karabağ bölgesinden bağımsız olan Tovuz'da yaşanıyor. Burası stratejik önemi olan bir bölge. Bu bölgeden boru hatları ve demiryolu güzergahları geçiyor. Ermenistan acaba Karabağ'ın bağımsızlığını Azerbaycan'a tanımaya zorlamak ve buraya zorlamak adına bir hamle olabilir mi? Bunu düşünmek lazım. İkinci olarak da Türkiye'nin Libya ve Suriye sahasının dışında bir angaje alanı daha açmak ve Türkiye'nin mücadele alanını genişletmek gibi bir stratejileri olabilir."

Hasan Hız

Yeni Şafak
Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
2 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
07:30 - TSK'dan üç kıtada dünya barışına katkı07:15 - Muharrem İnce Eylül'de sahaya iniyor07:05 - Spekülatörler yine TL'ye sıktı06:50 - Koronavirüs, insan ruhunu da vuruyor06:40 - Eski Albay askeri öğrencileri işkenceden geçirmiş06:30 - Bazı kesimler parçalı ve çok bulutlu olacak - Haritalı
06:10 - Eski Belediye Başkanı'nın PKK'ya yardımı belgelendi02:39 - İletişim Başkanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği02:32 - 5 Ağustos 2020 tarihli atama kararnamesi yayımlandı01:35 - Bakan Selçuk: 2013'te 14 olan ŞÖNİM sayısı 2019'da 81'e ulaştı00:23 - Çelik: Cumhurbaşkanımız, Lübnan için her alanda insani desteğe hazır olduklarını belirtti00:05 - 5 Agustos 2020'den önemli gündem başlıkları
00:01 - Memur, yaş haddini doldurmasına rağmen sehven çalıştırılırsa ne olur?00:00 - Bu kampüste hayat var23:56 - Temmuzda en fazla ihracatı otomotiv endüstrisi yaptı23:52 - Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden Ümit Özdağ'a yanıt23:50 - Ünlü tiyatrocu Üstün Asutay hayatını kaybetti
23:48 - Borsa liginin temmuzda tek kazandıranı Fenerbahçe oldu
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam