1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Tümü

Gerekli şartları taşımayan personel istihdam edilirse, Sayıştay tazmin kararı verir mi?

Sayıştay, Programcı kadrosuna atanmak için gerekli şartları taşımamasına rağmen bu kadroya atanan kişiyle ilgili kararında, kişinin kendi yükümlülüklerini yerine getirdiği için tazmin kararı verilemeyeceğini belirtti.
24 Temmuz 2020 11:03
+Aa- Yazdır
Gerekli şartları taşımayan personel istihdam edilirse, Sayıştay tazmin kararı verir mi?

5393 sayılı Kanunun 49. maddesi hükmü gereğince belediyelerde sözleşmeli personel istihdam edilebilmektedir. Sözleşmeli istihdam edilecek unvanlardan birisi de Programcı unvanıdır.

Programcı unvanına atanmak için gerekli şartlar, Esaslar eki cetvelde şu şekilde gösterilmiştir:
"Yükseköğretim kurumlarının bilgisayar programcılığı ile ilgili bölümlerinden en az ön lisans düzeyinde mezun olmak veya en az ön lisans mezunu olmak koşuluyla bilgisayar programcılığı alanına ilişkin ders aldığını belgelendirmek veya bu alanda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika sahibi olmak ve en az D düzeyinde KPDS veya dengi yabancı dil bilgisine sahip olmak "

Bu hükme göre, mezuniyet ve öğrenim şartına ilave olarak, Programcı kadrosuna atanacak kişinin "en az D düzeyinde KPDS veya dengi yabancı dil bilgisine sahip olması" gerekiyor.

Ancak yabancı dil şartına sahip olmayan bir personel atanmış ve Sayıştay tespiti sonrasında personelin görevine son verilmiştir. Personelin çalıştığı dönemde aldığı ücretin kamu zararı olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceği sorunu ortaya çıkmıştır. Sayıştay Dairesi, "kamu zararı var" demiş, sayıştay Temyiz Kurulu ise personel kendisine verilen işleri yapmıştır, kamu zararı yok demiştir.

Sayıştay kararı için tıklayınız.

Memurlar.Net - Özel

Bu yazının tüm hakları Memurlar.Net'e aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

Bu haberi oylayabilirsiniz 0 0
4 Yorum yapıldı
YORUMLARTüm Yorumlar Popüler Yorumlar
SON HABERLER
15:10 - Kimsesiz kadını son yolculuğuna protokol uğurladı15:02 - Yaşadıkları sorunlara 'Akıllı Sınıf' ile çözüm ürettiler14:57 - İçişleri'nden yeni genelge... Yalan ya da eksik bilgi verene hapis cezası14:50 - MEB salgın döneminde velileri de eğitecek14:48 - Merkez Bankası rezervleri geriledi14:46 - 'Bana teşkilatın numarasını gönderin' diyen kurye adliyeye sevk edildi
14:42 - Kim Milyoner Olmak İster'de telefon jokeri bu kez Cem Yılmaz14:40 - TUS ve STS tıp doktorluğu sınav giriş belgeleri yayımlandı14:35 - Bu ilçede ikisi 1 yaşındaki çocuk 22 kişide virüs tespit edildi14:29 - Hastanede tedavi gören okul müdürü hayatını kaybetti14:20 - Botoks sonrası ölüm iddiası: 1'i hekim 5 kişiye adli kontrol14:15 - Adana'da vakaların arttığı bir mahalle karantinaya alındı
14:13 - Kırsal kalkınma için 34 projeye 35 milyon lira hibe sağlanacak14:07 - Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar sert düştü14:02 - Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 bin kişilik alımı unuttu mu?14:02 - Merkez Bankası faizi artırdı13:52 - Apartman görevlisinde virüs çıkınca 500 kişi karantinaya alındı
13:48 - FETÖ'nün emniyet mahrem imamına 12 yıl hapis
1 2 3 4 5 6 7 Tümü
ANKET
Sizce okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli mi?
ARŞİV
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri veya çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.
Tamam